Prístup k zdravotnej starostlivosti pre poistencov systému verejného zdravotného poistenia
14. 3. 2023
Osoby verejne zdravotne poistené v SR majú nárok na poskytnutie a úhradu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom, ktorým je zákon č. 577/2004 Z. z. rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
Výnimkou sú osoby s dlhom na poistnom, ktoré majú nárok iba na poskytnutie a úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ak dlžník má dlh z minulosti, nespĺňa žiadnu z vyššie uvedených podmienok, má stále prístup iba k neodkladnej zdravotnej starostlivosti, a to bez ohľadu na to, či platí alebo neplatí bežné poistné. Tento nástroj nemal byť nikdy koncipovaný ako nástroj na ušetrenie prostriedkov verejného zdravotného poistenia, čiže obmedzenie uhrádzanej zdravotnej starostlivosti, ale ako nástroj, ktorý by efektívne donútil poistencov platiť si poistné a postihoval predovšetkým špekulatívnych neplatičov, čo znamená, že osoba má prostriedky na úhrady zdravotného poistenia, ale poistné neplatí.
Je však možné skonštatovať, že toto ustanovenie vo veľkej miere postihovalo aj najohrozenejšie nízkopríjmové skupiny, pri ktorých často dlh v minulosti vznikal nie z úmyslu neplatiť si poistné, ale iba z nevedomosti a nesplnenia si oznamovacej povinnosti. Nedá sa hovoriť ani o krátkodobých ziskoch. Vylúčenie zo štandardnej zdravotnej starostlivosti zaťažovalo jednotlivcov progresívnym a neodvratným zhoršovaním ich zdravotného stavu a systém financovania zdravotnej starostlivosti bol zaťažovaný výdavkami na riešenie predchádzateľných ochorení v pokročilom štádiu.
V prípade, že poskytovateľ nájde pacienta na zozname dlžníkov a zistí, že má nárok na poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ocitá sa pred zložitou morálno-etickou dilemou. Poskytovateľ musí vyhodnotiť, či zdravotný stav pacienta spadá pod definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V niektorých prípadoch to samozrejme nie je problematické, napr. pri akútnych stavoch, pri pôrode. V prípade chronických ochorení, ale aj vo väčšine ďalších ochorení, sú lekári postavení pred dilemu, či pacientovi poskytnúť zdravotnú starostlivosť a riskovať, že zdravotná poisťovňa vyhodnotí stav ako nespadajúci pod definíciu neodkladnej starostlivosti a úkon im nepreplatí, alebo pacienta odmietnuť a riskovať zhoršenie zdravotného stavu v budúcnosti. Nehovoriac o preventívnej zdravotnej starostlivosti, ktorá pod neodkladnú starostlivosť nespadne nikdy (napr. preventívne gynekologické prehliadky, prehliadky zamerané na prevenciu rakoviny u určitých vekových skupín, atď.).
Lekári majú ešte alternatívu nechať pacienta uhradiť zdravotnú starostlivosť v hotovosti, avšak veľká väčšina dlžníkov tieto prostriedky k dispozícii nemá, hlavne ak ide o zákroky finančne náročné, prípadne ak si ochorenie vyžaduje pravidelnú liečbu, ktorú si dlhodobo nemôžu dovoliť. Lekári tak nesú hlavné bremeno rozhodovania, či zdravotnú starostlivosť týmto osobám poskytnú alebo nie. Lekári by ale nemali byť pred takúto dilemu vôbec postavení.
K
Európske ocenenia pre slovenských fotografov
7. 12. 2009
Slovenský fotograf Peter Bagi získal ocenenie Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) Master QEP (Qualified European Professional Photographer) na nedeľnom (6. 12.) vyhlasovaní výsledkov v Bruseli ako 17. európsky fotograf člen Asociácie profesionálnych fotografov SR za tvorbu v oblasti výtvarnej fotografie.
Podľa prezidenta Asociácie profesionálnych fotografov je Bagi prvým Slovákom, ktorý získal najvyššie európske ocenenie. Pre slovenskú fotografickú školu je to skvelý úspech a výborná vizitka. V kategórii výtvarná fotografia si ocenenie odniesla aj ďalšia uchádzačka zo Slovenska, Aňa Struhárová, ktorá získala titul QEP.
Preprava slepeckých psov by mala byť pre taxikárov záväzná
6. 12. 2009
Taxikári vo Viedni sú povinní zviezť aj zákazníkov v spoločnosti psov. Rozhodne by však nemali svojvoľne občanom odoprieť poskytnutie prepravy ich štvornohých priateľov.
So sťažnosťou na cech taxikárov sa obrátil občan, ktorý hodinu čakal so slepeckým psom, kým našiel taxikára ochotného ich zviezť.
Predstaviteľ odborovej organizácie taxikárov uviedol, že vo všeobecnosti platí, že taxikári nemôžu odoprieť prepravu psa s výnimkou, ak je zviera špinavé, nemá náhubok alebo sa správa agresívne.
Zväzová organizácia rakúskych nevidomých by chcela dosiahnuť, aby preprava slepeckých psov bola všeobecne záväzná. V tejto súvislosti sa kritizuje predovšetkým povinnosť majiteľa dať psovi náhubok. Nevidomí sa odvolávajú na to, že v ich prípade ide vždy o zvieratá s veľmi dobrou povahou.
Európu rozdelili kríže na školách
3. 12. 2009
Prvý krok k zákazu krucifixov na školách spravilo Španielsko, ktoré ma podobne silné katolícke tradície ako Taliansko. Odstránenie krížov zo školských stien sa pre niektorých stalo symbolom boja za náboženskú slobodu.
Európsky súd rozhodol, že vešanie krížov v triedach štátnych škôl je porušovaním slobody náboženského vyznania a vzdelávania i porušením práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia.
Proti rozhodnutiu európskeho súdu vystúpili organizácie, ktoré združujú súkromné školy.
V Taliansku vyvolalo rozhodnutie štrasburského súdu veľkú nevôľu. Taliansko kríž považuje nielen za náboženský symbol, ale aj za národný znak kultúry, histórie, identity a tolerancie. Proti verdiktu sa rázne ohradil Vatikán a búrku nesúhlasu vyvolal aj v Poľsku a ďalších krajinách.
Za financovanie terorizmu bude hroziť doživotie
3. 12. 2009
Za financovanie terorizmu bude hroziť od budúceho roka až doživotné väzenie. Sudcovia alebo prokurátori budú môcť zaistiť peniaze, ktoré boli získané z trestnej činnosti alebo boli určené na jej financovanie vrátane terorizmu. Novely Trestného poriadku a Trestného zákona ešte musí podpísať prezident.
Trestným činom bude od januára financovanie terorizmu. Jeho páchateľov bude možné odsúdiť až na 25-ročné väzenie či dokonca doživotie. Dôjde k zosúladeniu slovenskej legislatívy s právom Európskej únie.
Príkaz na zaistenie peňazí na bankovom účte budú môcť vydať sudcovia alebo prokurátori. Zadržať bude možné financie pochádzajúce z trestnej činnosti alebo peniaze určené na financovanie nezákonných aktivít vrátane terorizmu.
Príkaz na zaistenie financií sa v prípade potreby môže vzťahovať aj na peniaze, ktoré prídu na účet po jeho vydaní. Odborníci očakávajú, že tak bude možné účinnejšie bojovať proti takzvanému praniu špinavých peňazí - legalizácii financií, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti.