Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine
12. 10. 2022
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 321/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine bolo schválené 28. septembra 2022, ktorým Vláda Slovenskej republiky podľa § 27k ods. 9 zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení zákona č. 92/2022 Z. z. nariaďuje právnu úpravu tohto príspevku.
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine sa poskytuje vo výške priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 fyzickou osobou alebo právnickou osobou poskytujúcou ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa osobitného predpisu zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 24,20 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov, priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 osobou poskytujúcou ubytovanie, zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 12,10 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov. Ak osoba poskytujúca ubytovanie neposkytovala ubytovanie v roku 2021, na výpočet výšky príspevku za ubytovanie sa použije priemerná denná cena za lôžko vykázaná v roku 2022 do dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vlády.
Zmluva o poskytnutí príspevku za ubytovanie obsahuje najmä identifikačné údaje zmluvných strán, predmet zmluvy, výšku a spôsob poskytnutia príspevku za ubytovanie, podmienky poskytnutia príspevku za ubytovanie, vymedzenie času, na ktorý sa zmluva uzatvára, dôvody a spôsob ukončenia zmluvy. Prílohou zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je vzor záznamu o ubytovaní, vzor žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie, vzor čestného vyhlásenia osoby poskytujúcej ubytovanie, že nepoberá príspevok za ubytovanie, čestné vyhlásenie osoby poskytujúcej ubytovanie, že všetky údaje uvedené v žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie a v zmluve o poskytnutí príspevku za ubytovanie sú úplné a pravdivé.
Vzor zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je zverejnený na webovom sídle Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky https://www.mindop.sk/. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté od 1. októbra 2022 najdlhšie do 28. februára 2023. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté do 30. septembra 2022 podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi. Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 219/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. októbra 2022.
K
Zmeny v Trestnom poriadku
12. 10. 2020
V rámci novelizácie Trestného poriadku sa nový zákon o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý je momentálne v NR SR, zameriava na viacero oblastí.
Mal by sa vykonať primárne rozšírenie inštitútov slúžiacich na zaistenie majetku určeného na páchanie trestných činov alebo ktorý je výnosom z trestnej činnosti (zaistenie nehnuteľnosti, zaistenie majetkovej účasti v právnickej osobe, zaistenie inej majetkovej hodnoty, zaistenie náhradnej hodnoty, zaistenie hnuteľnej veci) a nanovo sa mal upraviť štvrtý diel prvej časti štvrtej hlavy Trestného poriadku. Zároveň sa na účely trestného konania definuje vec dôležitá pre trestné konanie a rozlišujú sa účely zaistenia. Ostatné novelizačné body väčšinou súvisia s transpozíciami smerníc a implementáciou nariadenia Rady (EÚ) 2017/1939, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry .
Novelizácia Trestného zákona
12. 10. 2020
Novým zákonom o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku sa má vykonať aj novelizácia Trestného zákona. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. 1. 2021 a 1. 7. 2021.
V Trestnom zákone by sa mal zaviesť nový trestný čin zneužitia práva, trestný čin prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody, upravuje sa trestný čin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti a trestný čin nepriamej korupcie. Niektoré zmeny či doplnenia sú výsledkom transpozícií niekoľkých smerníc, ktoré sa návrhom zákona vykonávajú. Ďalej návrh zákona zavádza definíciu výnosu na účely Trestného zákona a zavádza sa nový druh ochranného opatrenia zhabanie časti majetku.
Potravinári vstupujú do štrajkovej pohotovosti
9. 10. 2020
Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, teda slovenskí chovatelia zvierat, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných, hydiny a iných, či pestovatelia, zeleninári, ovocinári alebo vinohradníci, vstupujú do štrajkovej pohotovosti.
Pripája sa k nim aj široké spektrum potravinárov, ktorí rovnako mimoriadne kriticky vnímajú situáciu v rezorte, a to slovenskí pekári, mliekari, mlynári, výrobcovia cukru, výrobcovia sladu a piva, liehovarníci a zástupcovia ďalších potravinárskych spracovateľských odvetví.
Ako ďalej informovala Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, rozhodli tak na utorkovom 33. valnom zhromaždení SPPK. Dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti je vážna situácia v agropotravinárskom odvetví, ktorú štát naďalej buď ignoruje, alebo podceňuje.
Získať prácu v banke je čoraz ťažšie
28. 9. 2020
Trend digitalizácie spôsobil, že počet ľudí pracujúcich vo finančných domoch klesol v druhom kvartáli na 19-tisíc, čo je medziročný pokles o 469 ľudí. Banky strácajú záujem o nových ľudí na tradičných bankárskych pozíciách.
Podľa najväčšieho slovenského pracovného portálu profesia.sk oproti minulému roku poklesol počet nových pracovných ponúk v auguste o viac ako tretinu. „Aktuálne evidujeme v tomto sektore približne 34-percentnú medziročnú stratu. Treba zdôrazniť, že v porovnaní s celkovým vývojom ide o nadpriemerný prepad,“ uviedla jeho hovorkyňa Nikola Richterová.