Podvody s autami sú čoraz sofistikovanejšie
28. 7. 2023
Kúpa auta takpovediac na ulici od súkromnej osoby cez inzerát, môže byť teda iba zásterkou a v skutočnosti za ním nezriedka stoja podvodníci. Na druhej strane, profesionálni predajcovia, teda veľké autobazáre, vynakladajú na preverovanie vozidiel množstvo prostriedkov a majú na to dostatok skúseného personálu.
„Preverenie na možné odcudzenie a preskúmanie pravosti VIN kódu vozidla patria medzi ich základné kontrolné činnosti, ktoré, samozrejme, na ulici, v strese a bez potrebného vybavenia, neurobíte. Pri kúpe cez inzerát od súkromníka či od malého autobazáru sa vám ľahko môže stať, že si zaobstaráte auto pochádzajúce z kriminálnej činnosti, keďže medzi predajcami je aj veľa podvodníkov pracujúcich pre medzinárodné gangy zlodejov áut. Políciu ale nemusí zaujímať, že ste o tejto skutočnosti nevedeli a takéto vozidlo okamžite zabaví. Mnohým motoristom auto policajti zabavia až v zahraničí, napríklad pri ceste na dovolenku. Podvedení a nešťastní ľudia potom môžu stráviť aj niekoľko dní v policajnej cele. Lepšou cestou je teda kúpa automobilu v „kamennom“ autobazáre, ktorý triky podvodníkov už veľmi dobre pozná a vozidlá od nich nevykúpi“ ...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Google sa odvolá proti rekordnej pokute
28. 10. 2022
Americká internetová spoločnosť Google sa odvolá proti rekordnej pokute 4,125 miliardy eur, ktorú má v Európskej únii zaplatiť za zneužitie dominantného postavenia na trhu pri svojom operačnom systéme Android. Firma dnes tiež oznámila, že európski protimonopolní regulátori začali vyšetrovať jej obchod s aplikáciami Google Play. Podnik by tak mohol čeliť ďalšej pokute, uviedla agentúra Reuters.
Tribunál Súdneho dvora Európskej únie v septembri z veľkej časti potvrdil rozhodnutie Európskej komisie EK, že spoločnosť Google zneužívala svoj operačný systém Android na potlačenie konkurencie. Pre nezhodu v jednom bode však pokutu pre Google znížil o päť percent na 4,125 miliardy z pôvodných 4,34 miliardy eur. "Pripravujeme odvolanie," uviedla dnes firma.
Komisia Google za zneužitie dominantného postavenia na trhu pri operačnom systéme Android pokutovala v roku 2018. Google podľa komisie od roku 2011 obmedzoval výrobcov zariadení, ktoré Android využíval. Google sa bránil, že postupoval rovnako ako nespočetné množstvo iných podnikov, rozhodnutie EÚ podľa neho nezodpovedalo ekonomickej realite mobilných softvérových platforiem.
Google od EK za posledných desať rokov dostal za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty. Celková výška vymeraných sankcií presiahla osem miliárd eur. Vlani Google prehral súdny spor o pokutu 2,42 miliardy eur, ktorú dostal od Európskej komisie v júni 2017 kvôli zvýhodňovaniu vlastného porovnávača obchodných ponúk vo výsledkoch internetového vyhľadávania.
Od tohtoročného mája Európska komisia podľa firmy vyšetruje praktiky jej virtuálneho obchodu s aplikáciami Google Play. Podľa augustových informácií agentúry Reuters komisia vyšetruje, či vývojárov aplikácií poškodzuje hrozba Googlu, že firma ich aplikácie z obchodu Google Play odstráni, ak nebudú používať jej platobný systém.
V
Tesla za štvrťrok zdvojnásobila zisk, tržby ale zostali za odhadmi
21. 10. 2022
Tržby boli síce rekordné, ale zaostali za očakávaním. Firma to uviedla v stredu po skončení burzového obchodovania v Spojených štátoch.
Americký výrobca elektromobilov Tesla v treťom štvrťroku napriek inflácii a obavám z vývoja ekonomiky medziročne zdvojnásobil čistý zisk na 3,29 miliardy dolárov.
Tržby boli síce rekordné, ale zaostali za očakávaním. Firma to uviedla v stredu po skončení burzového obchodovania v Spojených štátoch.
Tržby stúpli o 56 percent na 21,45 miliardy dolárov. Analytici pritom odhadovali, že budú predstavovať 22 miliárd dolárov.
Akcie Tesly dnes pred začiatkom obchodovania strácajú vyše šesť percent. Šéf Tesly Elon Musk sa pri konferenčnom hovore s finančnými analytikmi po predstavení štvrťročných čísel pokúšal šíriť optimizmus.
"Vyzerá to, že budeme mať epický koniec roka," oznámil a zároveň sľuboval "rekordný" posledný štvrťrok.
Firma je podľa neho na ceste prekonať z dlhodobého hľadiska burzovú hodnotu spoločností Apple a Saudi Aramco, čo sú v súčasnosti najobchodovanejšie firmy na svete.
V
Globálne ceny toaletného papiera prudko rastú
14. 10. 2022
V dôsledku zákazu vývozu brezy z Ruska priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny, ktorá je potrebná na výrobu toaletného papiera. Toaletný papier je ďalším tovarom, ktorý čelí vyšším nákladom v súvislosti s dopadmi invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Zákaz vývozu ruskej brezy, ktorej drevo pozostáva z krátkych vlákien, vďaka ktorým sú hygienické výrobky mäkšie, vyvolal boj o buničinu, hlavnú zložku pri výrobe toaletného papiera.
Vplyv rozhodnutia je už poznať po celom svete, a to v podobe tenších a drahších úloh papiera, uviedla agentúra Bloomberg. Je to ďalšia kríza, ktorá zasiahla dodávky toaletného papiera, časté obete rôznych výpadkov v dodávateľskom reťazci, ktoré postihli trhy s komoditami od začiatku pandémie.
Jeho nedostatok v roku 2020, keď sa ľudia čeliaci neobvyklím obmedzeniam pohybu v panike vrhli na toaletný papier a ďalší tovar pre domácnosť, bol jedným z prvých varovných signálov rozsiahlych problémov, ktorým bude ekonomika čeliť. Následné omeškania pri nakladaní kontajnerových lodí v prístavoch narušili globálne dodávky drevných vlákien na výrobu papiera.
Rusko v marci zakázalo vývoz brezového dreva v odvete za sankcie, ktoré Spojené štáty a Európska únia zaviedli po invázii ruských vojsk na Ukrajinu. V dôsledku toho priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny.
Jej ceny sa tento rok zvýšili už asi o 45 percent, pretože náklady na energeticky náročný proces čistenia drevnej štiepky na celulózovú kašu prudko vzrástli. Teraz, keď najväčší výrobcovia v Európe začínajú pociťovať nedostatok dodávok, výrobcovia papiera ešte viac musia bojovať, aby si zabezpečili surovinu.
V
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine
12. 10. 2022
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 321/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine bolo schválené 28. septembra 2022, ktorým Vláda Slovenskej republiky podľa § 27k ods. 9 zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení zákona č. 92/2022 Z. z. nariaďuje právnu úpravu tohto príspevku.
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine sa poskytuje vo výške priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 fyzickou osobou alebo právnickou osobou poskytujúcou ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa osobitného predpisu zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 24,20 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov, priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 osobou poskytujúcou ubytovanie, zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 12,10 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov. Ak osoba poskytujúca ubytovanie neposkytovala ubytovanie v roku 2021, na výpočet výšky príspevku za ubytovanie sa použije priemerná denná cena za lôžko vykázaná v roku 2022 do dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vlády.
Zmluva o poskytnutí príspevku za ubytovanie obsahuje najmä identifikačné údaje zmluvných strán, predmet zmluvy, výšku a spôsob poskytnutia príspevku za ubytovanie, podmienky poskytnutia príspevku za ubytovanie, vymedzenie času, na ktorý sa zmluva uzatvára, dôvody a spôsob ukončenia zmluvy. Prílohou zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je vzor záznamu o ubytovaní, vzor žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie, vzor čestného vyhlásenia osoby poskytujúcej ubytovanie, že nepoberá príspevok za ubytovanie, čestné vyhlásenie osoby poskytujúcej ubytovanie, že všetky údaje uvedené v žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie a v zmluve o poskytnutí príspevku za ubytovanie sú úplné a pravdivé.
Vzor zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je zverejnený na webovom sídle Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky https://www.mindop.sk/. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté od 1. októbra 2022 najdlhšie do 28. februára 2023. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté do 30. septembra 2022 podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi. Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 219/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. októbra 2022.
K