Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

(Zrnká úsmevu)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Najinteligentnejší ľudia žiadajú najčastejšie o radu iných.

Pokiaľ človek žije, je múdre mať nejaké peniaze v banke. Hlúpe je zomierať s peniazmi v banke.

Skúsenosť je to, čo získate, keď sa vám nepodarí dostať to, čo ste chceli.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kolíska práva

Dobromyseľnosť vyžaduje, aby sa urobilo, čo sa dohodlo.

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

Prirodzené právo je to, ktoré príroda naučila všetky tvory.

(Myšlienky bez cla)
Sláva a peniaze...

Ľudia, ktorí to vo svete niekam dotiahnu, sú tí, ktorí hľadajú okolnosti, ktoré potrebujú a keď ich nenájdu, tak si ich vytvoria. (George Bernard Shaw)

Múdry sa dokáže od každého poučiť. Mocný sa vždy ovládne. Bohatý je ten, kto je spokojný. (Franklin)

Niektorí vidia veci také, ako sú a pýtajú sa: „Prečo“? Ja vidím veci také, ako by mohli byť a pýtam sa: „Prečo nie“? (Kennedy)

(Myšlienky bez cla)

Otcovská dovolenka

23. 1. 2023 Trvanie otcovskej dovolenky upravuje znenie Zákonníka práce s účinnosťou od 1. 11. 2022.
Podľa novelizovaného § 166 ods. 1 Zákonníka práce v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov, osamelému mužovi v trvaní 31 týždňov a v súvislosti so starostlivosťou o narodené dve alebo viac detí v trvaní 37 týždňov. V zmysle Zákonníka práce sa otcovská dovolenka poskytuje bez náhrady mzdy, rovnako ako sa poskytuje materská dovolenka matke. Výpadok ich príjmu sa realizuje poskytovaním dávky materské v rozsahu a za podmienok určených v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
Zamestnávateľ musí byť o predpokladanom nástupe na otcovskú dovolenku písomne informovaný zamestnancom najmenej jeden mesiac vopred. Predpokladaný deň prerušenia otcovskej dovolenky, skončenia tejto dovolenky a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia otcovskej dovolenky je zamestnanec povinný písomne oznámiť svojmu zamestnávateľovi v zmysle § 166 ods. 3 Zákonníka práce tiež s mesačným predstihom. Ak dieťa zo zdravotných dôvodov prevzalo do starostlivosti zdravotnícke zariadenie a muž nastúpi do práce, preruší sa týmto nástupom do práce jeho otcovská dovolenka. Nevyčerpaná časť otcovskej dovolenky sa mužovi poskytne odo dňa, keď prevzal dieťa zo zdravotníckeho zariadenia do svojej starostlivosti a prestal preto pracovať, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Mužovi, ktorému súd rozhodnutím odňal dieťa z osobnej starostlivosti podľa osobitného predpisu, nepatrí otcovská dovolenka za dobu, počas ktorej sa o dieťa nestaral.
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď počas ochrannej doby, ktorou je podľa novelizovaného § 64 ods. 1 písm. d) aj časový úsek v trvaní:
– od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu,
– do skončenia otcovskej dovolenky.
V

Slovensko bude čestným hosťom knižného veľtrhu Bologna 2010

10. 3. 2010 Literárne informačné centrum (LIC) dnes pripravilo tlačovú besedu pri príležitosti Medzinárodného veľtrhu kníh pre deti a mládež v Bologni, kde tohtoročným čestným hosťom bude Slovensko. Podľa slov riaditeľa LIC patrí čestné hosťovanie Slovenska v Bologni medzi prioritné podujatia kultúrnej a štátnej politiky, preto bola jeho príprave venovaná náležitá pozornosť. Medzinárodný knižný veľtrh pre deti a mládež Bologna 2010 sa uskutoční v dňoch 23. až 26. marca.
Slovenský národný stánok sa predstaví v novom vizuálnom riešení na ploche 64 m2 a ilustrátorská expozícia bude prezentovať skvosty slovenskej ilustrátorskej tvorby na rozlohe 200m2. Kompletnú prípravu a realizáciu slovenskej expozície s celou sériou významných kultúrnych podujatí v Bologni a v iných častiach Talianska na tomto prestížnom podujatí z poverenia Ministerstva kultúry SR zabezpečuje Literárne informačné centrum a Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti v súčinnosti s ďalšími organizáciami v rezorte kultúry, vydavateľstvami a občianskymi združeniami.
(Zdroj: HNONLINE)

Na „dohľad“ od Zeme sa rodí život

9. 3. 2010 V hmlovine Orion, ktorá patrí k najkrajším útvarom v našom blízkom vesmíru a dokonca je pozorovateľné voľným okom, vznikajú organické molekuly. Ukázali to nové dáta európskeho ďalekohľadu Herschel.
Molekuly, ktoré sa nachádzajú v tejto hmlovine, teoreticky umožňujú budúci život. Informácie poskytla Európska vesmírna agentúra. Spektrometer ďalekohľadu, ktorý vypustili v máji minulého roka, odborníkom zároveň ukázal, ako sa takéto organické molekuly vo vesmíre vytvárajú. V mraku našiel ich priamych predchodcov vrátane vody, oxidu uhoľnatého, oxidu síričitého, metanolu či formaldehydu. O hmlovine sa už v minulosti vedelo, že je jednou z najproduktívnejších kozmických „továrni“ na chemikálie, dodnes však nie je úplne známe, ako takéto procesy prebiehajú.
(Zdroj: SME)

Koľko stojí chrípka?

8. 3. 2010 Názory odborníkov na otázku, či sa očkovať proti chrípkovým vírusom alebo nie sa dlhodobo rôznia. V neprospech očkovania dopadol prieskum v lekárňach. A to napriek tomu, že očkovanie, minimálne v prípade „prasacej“ chrípky je zadarmo.
Chrípka nie je len otázkou zdravia, ale aj peňaženky. Očkovanie je zadarmo. Poisťovne preplácajú vakcíny proti novej i sezónnej chrípke. Nezaočkovaní musia siahnuť do peňaženky relatívne hlboko. Domáca liečba chrípky bez komplikácií môže stáť aj 20 eur. Za najlacnejší mix liekov chorí v lekárni zaplatia účet 7,5 eura Dôležitá a podľa farmaceutov úplne postačujúca pri zdravých ľuďoch je prevencia. Športovať, jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať hygienu. Názory lekárov na očkovanie sú o niečo miernejšie. Očkovania na sezónnu chrípku aspoň raz za päť rokov odporúčajú aj mladým ľuďom, aby sa im podporila i nešpecifická imunita. Sezónna vakcinácia je považovaná za menšie riziko ako komplikácie, ktoré môže vyvolať samotná choroba u rizikových pacientov.
(Zdroj: HNONOLINE)

Zabudnuté choroby záškrt a tetanus striehnu na tridsiatnikov

5. 3. 2010 Preto im Ministerstvo zdravotníctva v novej vyhláške odporúča, aby sa proti nim dali preočkovať. Po tridsiatke by bolo potrebné tak mali urobiť každých 15 rokov. Oslovení lekári tvrdia, že nemajú záujem o vakcináciu. Zabijaci z minulosti spôsobujú veľa zlého.
• Tetanus spôsobuje stiahnutie svalov, chorý nemôže prijímať potravu, močiť ani vylučovať. Hrozí udusenie alebo zlomenie stavcov. • Záškrt sa prejavuje opuchom hrdla, chorý nemôže dýchať ani prehĺtať a zlyháva mu srdce. Podľa epidemiologičky je riziko „dovozu“ zo zahraničia. U ľudí starších ako 45 rokov zistili navyše naši odborníci nedostatočnú imunitu proti záškrtu. Podobne zraniteľní sú aj dospelí po tridsiatke, ktorí sa nedali preočkovať proti tetanu. Na Slovensku je tetanus zriedkavý. Na preočkovanie proti tetanu a záškrtu navyše stačí jediná kombinovaná vakcína. Toto očkovanie hradia zdravotné poisťovne. Vyhláška v porovnaní s minulosťou dáva lekárovi väčšie právomoci aj pri očkovaní proti žltačke. Ak to uzná za vhodné, môže proti nej zaočkovať aj dvojročné deti, ktoré žijú v zlých sociálnych a hygienických podmienkach. Posúdenie závisí od lekárov. Doteraz mali možnosť očkovať obmedzenú. Táto zmena by mala pomôcť deťom, pretože u takýchto detí žltačka pribúda.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žigmund
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner