Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Ufóni sa zatiaľ nenašli
30. 9. 2009
Odkedy funguje centrum na hľadanie mimozemskej inteligencie hľadáme našich vesmírnych susedov. Zatiaľ márne. O prítomnosti mimozemskej rasy zatiaľ dôkazov niet. Vedci sa preto tešia aj z nálezu vody na Mesiaci či Marse alebo aspoň z nového typu rádiového signálu, ktorý na začiatku skúmania ani nedokážu identifikovať.
Článok s názvom Hľadanie medzihviezdnej komunikácie vyšiel práve pred päťdesiatimi rokmi v prestížnom magazíne Science. Vznik inštitútu SETI – centra, ktoré sa už polstoročie zaoberá hľadaním rádiových dôkazov o existencii cudzej vesmírnej inteligencie, bol odpoveďou na tento článok.
NASA v roku 1967 vypustila do vesmíru sondy Voyager, ktoré nesú na palube zlaté disky s informáciami o Zemi, Mozartovu hudbu i pozdravy v 54 jazykoch sveta.
Voyager 1 je dnes asi najvzdialenejší ľudský objekt a NASA predpokladá, že v roku 2015 opustí našu slnečnú sústavu a dostane sa do medzihviezdneho priestoru. A je možné, že ju tam nejakí inteligentní tvorovia nájdu.
Dovtedy sa dá zapojiť do programu SETI home.
Dobrovoľníci čistili Tatry
28. 9. 2009
Do čistenia Tatranského národného parku sa v sobotu zapojilo viac ako 1600 dobrovoľníkov a vyše 50 zamestnancov Štátnych lesov a Správy TANAPu.Zvláštnosťou tohto ročníka bola skutočnosť, že sa do čistenia Tatier zapojilo veľa českých turistov.
Účastníci v rámci 31. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali približne 650 kilogramov odpadkov. Najviac ich bolo na Orave, v Habovke a na Zverovke, kde sa po odpadky zohýnalo asi 600 dobrovoľníkov.
Najmenej odpadkov bolo v dolinách na Oraviciach. Tradične najviac odpadkov bolo vyzbieraných na Hrebienku, okolo Rainerovej a Zamkovského chaty a v blízkosti nástupnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici.
Súčasťou tohtoročnej akcie Čisté hory bolo aj čistenie potoka pretekajúceho obcou Ždiar. Potok čistili členovia vrcholového manažmentu spoločnosti Enel – Slovenské elektrárne. Z vodného toku vyniesli na breh neuveriteľných 700 kilogramov najrozmanitejšieho odpadu. Od plastových fliaš, cez plechy, kovové drôty, stavebný materiál až po dvere, okná, fúriky a kočíky. Toľkoto odpadu sa našlo na úseku dlhom necelé dva kilometre.
Ku koncu septembra zanikne bankový kód bývalej Istrobanky
25. 9. 2009
Platby smerujúce na pôvodný bankový kód bývalej Istrobanky od 1. októbra nebudú spracované, pretože jej kód koncom septembra definitívne zanikne. Kód sa zmenil sa už od júla tohto roka, kedy sa banka právne zlúčila s ČSOB, avšak v trojmesačnej lehote mohli klienti Istrobanky používať kvôli akceptovaniu dobiehajúcich platieb aj pôvodný kód. Od októbra však bude fungovať už len spoločný bankový kód ČSOB.
Koncom júna zástupcovia oboch bánk informovali, že sa zmenia aj čísla bežných účtov klientov Istrobanky. Odôvodnili to technickými prekážkami, ktoré vznikli z dôvodu, že pôvodné čísla účtov majú inú štruktúru ako účty v ČSOB. Uviedli zároveň, že niektoré produkty Istrobanky zaniknú a klientov budú postupne oslovovať s ponukou alternatívnych produktov. Kvôli prekrývaniu ČSOB začala aj so zlučovaním a zjednocovaním pobočkovej siete.
ČSOB patrí do skupiny KBC. Belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach. V marci 2008 sa KBC dohodla s rakúskou BAWAG P.S.K. na odkúpení Istrobanky. V júli 2008 bol proces odkúpenia uzatvorený. Od 1. júla 2009 sa obe slovenské banky zlúčili do jednej, pričom značka Istrobanky zanikla. ČSOB sa stala právnym nástupcom Istrobanky a banka na trhu pôsobí pod jednotnou značkou ČSOB. Celý proces fúzie by mal byť ukončený do konca prvého kvartálu 2010.
Celoslovenská dopravná akcia
24. 9. 2009
Vodiči by mali opäť jazdiť opatrnejšie. Od piatku 25. septembra až do pondelka 28. septembra sa uskutoční celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia.
Akcia bude podľa informácií hovorcu prezidenta Policajného zboru Martina Korcha zameraná najmä na rýchlosť, alkohol či drogy za volantom a ďalšie priestupky, ktoré sú príčinami vážnych dopravných nehôd.