Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Slováci si budú musieť priplatiť za nedojedený obed
18. 6. 2021
Nepoužité zvyšky pri varení či konzumácii jedla. Veľa domácností ich vyhadzuje do komunálneho odpadu. Síce je to jednoduché riešenie, ale ani zďaleka ideálne pre naše životné prostredie.
Plytvanie potravinami a vytváranie odpadu má obmedziť vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorá od nového roka zaviedla povinnosť triediť kuchynské zvyšky.
S tou však prišlo aj veľa komplikácií, keďže samosprávy museli celý prechod na triedenie tohto odpadu zabezpečiť v náročnom pandemickom roku.
„Prechod bol sprevádzaný mnohými nedorozumeniami a komplikáciami,“ vraví hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Podarilo sa však vyrokovať aspoň odklad a mestá, ktoré to vlani nestihli, dostali ešte pol roka. Aj pre tie už začne nová povinnosť platiť o niekoľko dní, od začiatku júla.
V
Kia Slovakia preruší výrobu, dôvodom je príprava na nový model
11. 6. 2021
Spoločnosť Kia Slovakia preruší v piatok výrobu v Tepličke nad Váhom na všetkých troch pracovných zmenách. Dôvodom je príprava na nový model. Uviedol to hovorca automobilky Tomáš Potoček.
Kia Slovakia vyrobila v máji štvormiliónte auto, ktorým bol model Kia Sportage. Sériovú výrobu vozidiel spustila automobilka v roku 2006. "Prvé vozidlá v tomto závode boli z modelového radu Ceed, ktorý sa vyrába doteraz. Je neustále navrhovaný a produkovaný v Európe, predovšetkým pre európskych zákazníkov. Modely Ceed predstavili spolu s unikátnou sedemročnou zárukou, čo ich vynieslo medzi obľúbené modely," uviedol Potoček.
Kia Slovakia zamestnáva 3700 ľudí, ktorým podľa hovorcu spoločnosti vypomáhajú moderné roboty. "Nedávna investícia vo výške 70 miliónov eur umožňuje vyrábať a montovať nové benzínové motory, doplnené o 1,6-litrový naftový 'SmartStream' motor," dodal Potoček.
V
Ceny potravín rekordne vyleteli. Je za tým pandémia aj jeden veľký fenomén
9. 6. 2021
Najprv pandémia, potom extrémne sucho a teraz čoraz drahšie potraviny. Brazília dlho patrila medzi krajiny, v ktorých sa koronavírus šíril raketovým tempom. Teraz sa to dá povedať o cenách potravín. Od januára stoja v priemere o 14 percent viac ako vlani.
Brazílčania pritom patria k najväčším producentom sóje. Hodnota tejto a ďalších olejnín počas uplynulého roka prekvapila nejedného farmára, keď podľa indexu Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá patrí pod OSN, narástli o viac ako 120 percent. Okrem nich pritom sleduje aj ďalšie štyri kategórie, teda obilniny, mäso, mliečne výrobky a cukor.
V
Od júla nás čaká preclievanie všetkých zásielok
4. 6. 2021
Aj Slovensko reaguje na zmeny v oblasti e-commerce. Finančná správa predstavila a spustila nový portál, ktorý by mal výrazne zjednodušiť preclievanie zásielok. Konkrétne pôjde o nákup v hodnote do 150 eur.
V rámci projektu eCommerce bude po novom musieť každý podať elektronické colné vyhlásenie na všetok tovar dovážaný z tretích krajín. Pravidlá pre samotné clo sa nemenia. Klient ho uhradí až pri balíčkoch s hodnotou vyššou ako 150. Zmeny sa týkajú najmä dane z pridanej hodnoty. Tú po novom bude musieť zaplatiť aj pri zásielkach s nízkou hodnotou, teda do 22 eur.
V