Odborníci tvrdia, že veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko
26. 2. 2024
Výrobné náklady elektriny z vetra klesli a to je aj dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosť.
Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko. Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickou zmenou. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030. Aj na Slovensku by podľa SAPI mohli významne pomôcť zrýchliť napríklad aj dekarbonizáciu priemyslu či dopravy a zároveň znižovať náklady na boj s klimatickou zmenou.
Nákladom na boj s dôsledkom klimatickej zmeny sa v najbližších desaťročiach nevyhne podľa asociácie ani Slovensko. „Je dôležité povedať si, ktoré opatrenia sú aj v našich podmienkach najlacnejšie, a urýchliť ich zavádzanie. Veterné elektrárne jednoznačne patria do tejto kategórie, bohužiaľ, stále sa nám nepodarilo začať využívať ich potenciál,“ upozornil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.
Výrobné náklady elektriny z vetra totiž v rokoch 2010 až 2020 klesli o viac ako polovicu, a to o 55 %. „Aj to je dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosti," zdôraznil...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Po Utahu sa počas druhohôr preháňali rohaté dinosaury
27. 9. 2010
Fosílie dvoch neznámych druhov rohatých dinosaurov príbuzných so známym Triceratopsom objavili paleontológovia v americkom štáte Utah.
Oba bylinožravé druhy obývali túto oblasť v období kriedy pred 76 miliónmi rokov. Lebka väčšieho z oboch nových druhov, Utahceratops gettyi, meria 2,3 metra a nad tlamou mu z hlavy čnel roh a ďalšie dva mal umiestnené v blízkosti očí, podobne ako dnešné bizóny. Dva metre vysoký a sedem metrov dlhý dinosaurus vážil medzi 3 až 4 tonami.
O niečo menší bol Kosmoceratops richardson, ktorý na dĺžku meral asi päť metrov a vážil 2,5 tony. Bol však vybavený celkom 15 rohmi. Podľa vedcov je to najvyzdobenejší známy dinosaurus.
O funkciu rohov u týchto mohutných zvierat sa stále vedú debaty. Prevláda názor, že mali zastrašiť súpera v bojoch o samice a imponovať potenciálnym partnerkám - podobne ako parožie jeleňov.
V najbohatších krajinách rastie počet tučných ľudí
24. 9. 2010
Obyvatelia najbohatších krajín sú čoraz tučnejší, pričom na čele rebríčka sa stále drží USA.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v prvej správe o obezite tvrdí, že ak sa vlády, jednotlivci a priemysel nebudú spoločne usilovať o komplexnú stratégiu, do roku 2020 budú mať nadváhu alebo budú obézni 3 zo 4 Američanov. Finančné náklady spojené s nadváhou, najmä v oblasti zdravotníctva, však vyvolávajú obavy vlád mnohých štátov. Príčiny sú známe - potraviny, najmä tie, ktoré nepatria k najzdravším, sú lacnejšie než v minulosti a ľudia sú čoraz menej fyzicky aktívni.
Google chce preniesť web na TV
21. 9. 2010
Google sa chystá zaviesť novú službu Google TV a prenesie internet na televízne obrazovky. V USA tak urobia už tento rok na jeseň a vo zvyšku sveta budúci rok, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eric Schmidt.
Google chce vďaka novej službe rozšíriť svoj dosah z osobných počítačov na obývacie izby. Schmidt uviedol, že prehliadanie internetu prostredníctvom televíznej obrazovky bude bezplatné. Google na tom bude pracovať s výrobcami obrazových programov a elektronickými firmami.
Nedávno pritom predstavil konkurent Apple poslednú verziu svojej Apple TV. Stupňuje sa tak bitka o pozornosť spotrebiteľov a trh s televíznou reklamou, ktorým svetovo pretečie ročne 180 miliárd dolárov (približne 3,5 bilióna Sk).
India chce kontrolovať Google a Skype
14. 9. 2010
India chce vyzvať internetové firmy Google a Skype, aby na jej území premiestnili svoje servery a sprístupnili indickej vláde dáta zo svojich sietí.
India sa obáva o svoju bezpečnosť podobne ako iné štáty a požaduje prístup k databázam počítačových sietí, ktoré by mohli skrývať komunikáciu ozbrojencov. Krajina už skôr oznámila požiadavku, aby mohla kompletne sledovať a čítať kódované e-maily v telefónoch BlackBerry od kanadskej spoločnosti Research In Motion (RIM). RIM Indii sľúbila, že jej poskytne prístup k svojim zabezpečeným dátam. Vládne zdroje potom oznámili, že krajina kvôli tomu dočasne odložila chystaný zákaz služieb mobilov BlackBerry.