Odborníci tvrdia, že veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko
26. 2. 2024
Výrobné náklady elektriny z vetra klesli a to je aj dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosť.
Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko. Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickou zmenou. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030. Aj na Slovensku by podľa SAPI mohli významne pomôcť zrýchliť napríklad aj dekarbonizáciu priemyslu či dopravy a zároveň znižovať náklady na boj s klimatickou zmenou.
Nákladom na boj s dôsledkom klimatickej zmeny sa v najbližších desaťročiach nevyhne podľa asociácie ani Slovensko. „Je dôležité povedať si, ktoré opatrenia sú aj v našich podmienkach najlacnejšie, a urýchliť ich zavádzanie. Veterné elektrárne jednoznačne patria do tejto kategórie, bohužiaľ, stále sa nám nepodarilo začať využívať ich potenciál,“ upozornil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.
Výrobné náklady elektriny z vetra totiž v rokoch 2010 až 2020 klesli o viac ako polovicu, a to o 55 %. „Aj to je dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosti," zdôraznil...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Modulové školy
13. 1. 2014
Vďaka projektu výstavby modulových škôl sa rezortu školstva darí riešiť dlhodobý problém preplnených školských priestorov v obciach s vysokým zastúpením marginalizovaných rómskych komunít.
Projekt v roku 2013 spustilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Ministerstvom financií SR, okresnými úradmi a samosprávami. Na jeho realizáciu boli zo štátneho rozpočtu vyčlenené financie, obce poskytli pozemok a projektovú dokumentáciu, taktiež zabezpečili infraštruktúru, výstavbu základov ako súčasť aktivačných prác. Okrem toho boli školám poskytnuté lavice, stoličky, tabule a ďalšie pomôcky. Rezort školstva bude v trende výstavby montovaných škôl pokračovať aj v tomto roku. Preto bol vytvorený zoznam obcí pre výstavbu, a to na základe posúdenia viacerých kritérií. Výstavba montovaných škôl je efektívny spôsob aktívnej spoluúčasti viacerých partnerov na strane štátu, ale aj na strane samospráv a miestnych komunít.
Predĺžené víkendy v roku 2014
30. 12. 2013
Oddych od práce Slovákom v roku 2014 prinesie okrem víkendov aj 13 voľných dní. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja na budúci rok predĺžia šesť víkendov.
Začiatkom roka príde prvý predĺžený víkend. Na pondelok pripadajú Traja králi, ktorí sa slávia 6. januára. Veľký piatok bude v roku 2014 rok 18. apríla, do práce sa nepôjde ani vo Veľkonočný pondelok 21. apríla. Na štvordňový víkend sa Slováci môžu tešiť na prelome augusta a septembra. Výročie Slovenského národného povstania 29. augusta si v roku 2014 pripomenieme v piatok a Deň Ústavy SR 1. septembra v pondelok. Sviatok práce, ktorý sa slávi 1. mája, a Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája tento rok vychádzajú na štvrtok.
Trojdňový víkend prinesie 15. septembra Sedembolestná Panna Mária. Tento sviatok vychádza v budúcom roku na pondelok. Pracovný týždeň bude kratší aj vďaka 17. novembru, kedy si Slovensko pripomenie 25. výročie Nežnej revolúcie. V roku 2014 pripadá Deň boja za slobodu a demokraciu rovnako na pondelok. Štedrý deň bude v tom roku v stredu. Voľno bude aj vo štvrtok a v piatok na 1. a 2. sviatok vianočný (25. a 26. decembra). Naopak, o dva dni voľna Slováci prídu, keďže pripadli na sobotu. Ide o Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý sa slávi 5. júla, a Sviatok všetkých svätých 1. novembra.
Novela školského zákona
18. 12. 2013
Prezident podpísal novelu školského zákona, ktorá zvyšuje maximálny počet žiakov v triede od piateho do deviateho ročníka o jedného žiaka, zo súčasných 28 detí na 29.
Novela školského zákona bude platná od januára 2014. Triedy na druhom stupni základných škôl bude môcť navštevovať viac žiakov. Počet detí v triedach prvého stupňa ostáva nezmenený. Okrem maximálnych počtov detí na triedu novela stanovuje aj ich minimálny počet, čo v zákone do tohoto času chýbalo. Po novom sa žiaci nebudú môcť vyhnúť maturite z cudzieho jazyka tým, že si urobia jazykový certifikát. Platné certifikáty budú môcť školy uznať študentom do konca februára 2014, v tom prípade títo žiaci nebudú musieť maturovať z cudzieho jazyka. Študenti, ktorým dovtedy certifikáty neuznajú, budú musieť maturovať. Prijatím novely školského zákona sa tiež zmenší pedagogická dokumentácia školy alebo školského zariadenia.
Od januára novinky v bločkovej lotérii
16. 12. 2013
Od januára 2014 budú obchodné raťazce pri pokladniach spolu s pokladničnými bločkami ponúkať automaticky aj tikety do lotérie.
Projekt lotérie, v rámci ktorej ľudia zaregistrovali už vyše 30 miliónov účteniek a pomohli tak odhaľovať úniky daní, by sa tak mal stať ešte úspešnejším. Ľudia sa do lotérie zapoja priamo po nákupe a nebudú musieť bloček registrovať cez internet, kde treba napísať niekoľkomiestny kód. Do lotérie sa v úvode roka priamo zapoja spolu štyri obchodné reťazce, ktoré majú vyše 3-tisíc obchodov. K predajniam CBA pribudnú obchody Terno a Moja Samoška. Od februára by vo svojich prevádzkach mal bezplatné prihlásenie do lotérie pri pokladniciach zaviesť aj obchodný reťazec Coop Jednota Slovensko. Okrem toho by podľa informácií Pravdy malo týmto procesom prejsť do polovice budúceho roka aj Tesco.