Odborníci tvrdia, že veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko
26. 2. 2024
Výrobné náklady elektriny z vetra klesli a to je aj dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosť.
Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko. Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickou zmenou. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030. Aj na Slovensku by podľa SAPI mohli významne pomôcť zrýchliť napríklad aj dekarbonizáciu priemyslu či dopravy a zároveň znižovať náklady na boj s klimatickou zmenou.
Nákladom na boj s dôsledkom klimatickej zmeny sa v najbližších desaťročiach nevyhne podľa asociácie ani Slovensko. „Je dôležité povedať si, ktoré opatrenia sú aj v našich podmienkach najlacnejšie, a urýchliť ich zavádzanie. Veterné elektrárne jednoznačne patria do tejto kategórie, bohužiaľ, stále sa nám nepodarilo začať využívať ich potenciál,“ upozornil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.
Výrobné náklady elektriny z vetra totiž v rokoch 2010 až 2020 klesli o viac ako polovicu, a to o 55 %. „Aj to je dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosti," zdôraznil...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko prekonalo rekord. Prišlo k nám najviac turistov v histórii
10. 5. 2016
Slovensko by mohlo v roku 2016 prekonať v počte návštevníkov rekordný rok 2015, kedy sa pre dovolenku v niektorom zo slovenských regiónov rozhodlo 4,3 milióna turistov.
Približne 10-% nárast návštevnosti oproti vlaňajšku by pritom bol podľa neho zaujímavý. Podľa šéfa SACR je však potrebné pozrieť sa aj na geopolitický a ekonomický vývoj v Európe, ktorý môže jednou udalosťou odhadované čísla zmeniť. Ale domáci cestovný ruch je podľa Donovala na Slovensku celkom silný, a práve to je výhoda toho, že ak by sa niečo v rámci Európy udialo, Slováci zostanú doma a čísla návštevnosti "podržia". V minulom roku sa pritom pre dovolenku na Slovensku rozhodlo historicky najviac turistov, čiže 4,3 milióna, čo v porovnaní s predošlým rokom 2014 znamenalo nárast o 16 percent. Čo sa týka domácich dovolenkárov, tých vlani na Slovensku oddychovalo 2,6 milióna a ich počet medziročne vzrástol o 16 %. Turistov zo zahraničia prišlo vlani spolu 1,72 milióna a medziročne ich návštevnosť stúpla o 17 %.
zdroj: hnonline.sk
Pašeráctvo je skvelý biznis. Na migrantoch si vlani zločinci zarobili miliardy
5. 5. 2016
Šéf európskeho policajného úradu Europol Rob Wainwright pre denník The Wall Street Journal uviedol, že služby pašerákov využilo 90 percent migrantov, ktorí sa na európsky kontinent dostali. Pašovanie ľudí sa podľa neho v minulom roku v dôsledku migračnej vlny stalo najrýchlejšie rastúcim zločineckým odvetvím.
Do Európy v minulom roku dorazil viac ako milión migrantov, a to najmä zo Sýrie a Líbye. V tomto roku už prišlo ďalších viac ako 184 000 migrantov, a to predovšetkým cez Grécko a Taliansko, hoci dohoda Európskej únie s Tureckom obmedzila počty ľudí na turecko-gréckej trase, napísal The Wall Street Journal. Europol vo februári zriadil európske centrum pre boj proti pašeráctvu migrantov. Podľa Wainwrighta úrad vypracoval databázu zahŕňajúcu okolo 40 000 ľudí, ktorí sú do pašovania migrantov zapletení. Vysiela tiež svojich agentov do utečeneckých centier v Taliansku a Grécku, aby tu spolupracovali s národnými úradmi.
zdroj: hnonline.sk
Americkí milionári sú nespokojní s daňami. Chcú platiť viac
22. 3. 2016
Viac než 40 amerických milionárov, vrátane členov rodín Rockefellerových a Disneyových, žiadajú zvýšenie svojich daní, aby pomohli vyriešiť chudobu a obnoviť infraštruktúru.
Milionári poslali list demokratickému guvernérovi Andrewovi Cuomovi a popredným newyorským zákonodarcom, v ktorom navrhujú zavedenie novej vyššej daňovej sadzby pre najlepšie zarábajúce jedno percento obyvateľov štátu New York. List, ktorého kópiou disponuje agentúra AP, tvrdí, že dodatočné príjmy sú potrebné na riešenie chudoby detí a situácie bezdomovcov, ako aj na obnovu starnúcich mostov, tunelov, vodovodných potrubí a ciest.
zdroj: hnonline.sk
Nový autorský zákon od 1. 1. 2016
26. 11. 2015
Nový autorský zákon č. 185/2015 Z. z. nadobudne účinnosť dňa 1. januára 2016 a zároveň sa ruší starý právny predpis autorského práva, ktorý okrem iného upravoval autorstvo, autorské právo a práva súvisiace s autorským právom. Ide o zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
Nový autorský zákon bude poskytovať dostatočnú mieru ochrany nositeľov práv a zároveň bude zabezpečovať rovnováhu medzi právami ich nositeľov na jednej strane a verejným záujmom na strane druhej.
Novým právnym predpisom sa zavádza osobitná informačná povinnosť vlastníka veci voči autorovi v prípade úmyslu zničenia alebo trvalého premiestnenia tejto veci, ak ide o dielo, ktoré je originálom a je umiestnené na verejnom priestranstve.
Samostatnú pozornosť venuje zákon osobitným režimom tvorby, medzi ktoré patria zamestnanecké dielo, dielo na objednávku, spoločné dielo, školské dielo. V záujme posilnenia práv autorov sa upravuje právo autora odstúpiť od výhradnej licenčnej zmluvy v prípade nevyužívania licencie.
Nová právna úprava zavádza nové zmluvné typy. Patria sen rozšírená hromadná licenčná zmluva a multiteritoriálna licenčná zmluva na on-line použitie hudobných diel. Nová právna úprava sa venuje audiovizuálnemu dielu a počítačovému programu.