Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O manželstve a veciach s tým súvisiacich

V manželstve si musíte vybrať: alebo mať pravdu, alebo pokoj.

Keď sa manželka naučí chápať manžela, prestane ho počúvať.

V manželstve je často lepšie nič nerobiť a vždy je lepšie nič nepovedať.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život s Murphyho zákonmi

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Kto chce v živote prežiť, musí byť trochu cvok.

Neočakávajte, že tomu, čo sa dá predvídať, sa dá aj zabrániť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony sexu

Posteľ v živote človeka plní svoju skutočnú funkciu len počas krátkeho obdobie. Toto treba mať na pamäti a využiť ten kus nábytku naplno, ako sa len, respektíve kým sa len dá.

Bohužiaľ, dnes po prvýkrát v histórii ľudstva je sex pre človeka nebezpečnejší ako fajčenie.

Tam, kde nemožno oceniť výkon, treba oceniť ochotu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)

Nový zákon o obecnej polícii

3. 5. 2023 Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K

V najbohatších krajinách rastie počet tučných ľudí

24. 9. 2010 Obyvatelia najbohatších krajín sú čoraz tučnejší, pričom na čele rebríčka sa stále drží USA.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v prvej správe o obezite tvrdí, že ak sa vlády, jednotlivci a priemysel nebudú spoločne usilovať o komplexnú stratégiu, do roku 2020 budú mať nadváhu alebo budú obézni 3 zo 4 Američanov. Finančné náklady spojené s nadváhou, najmä v oblasti zdravotníctva, však vyvolávajú obavy vlád mnohých štátov. Príčiny sú známe - potraviny, najmä tie, ktoré nepatria k najzdravším, sú lacnejšie než v minulosti a ľudia sú čoraz menej fyzicky aktívni.

Google chce preniesť web na TV

21. 9. 2010 Google sa chystá zaviesť novú službu Google TV a prenesie internet na televízne obrazovky. V USA tak urobia už tento rok na jeseň a vo zvyšku sveta budúci rok, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eric Schmidt.
Google chce vďaka novej službe rozšíriť svoj dosah z osobných počítačov na obývacie izby. Schmidt uviedol, že prehliadanie internetu prostredníctvom televíznej obrazovky bude bezplatné. Google na tom bude pracovať s výrobcami obrazových programov a elektronickými firmami. Nedávno pritom predstavil konkurent Apple poslednú verziu svojej Apple TV. Stupňuje sa tak bitka o pozornosť spotrebiteľov a trh s televíznou reklamou, ktorým svetovo pretečie ročne 180 miliárd dolárov (približne 3,5 bilióna Sk).

India chce kontrolovať Google a Skype

14. 9. 2010 India chce vyzvať internetové firmy Google a Skype, aby na jej území premiestnili svoje servery a sprístupnili indickej vláde dáta zo svojich sietí.
India sa obáva o svoju bezpečnosť podobne ako iné štáty a požaduje prístup k databázam počítačových sietí, ktoré by mohli skrývať komunikáciu ozbrojencov. Krajina už skôr oznámila požiadavku, aby mohla kompletne sledovať a čítať kódované e-maily v telefónoch BlackBerry od kanadskej spoločnosti Research In Motion (RIM). RIM Indii sľúbila, že jej poskytne prístup k svojim zabezpečeným dátam. Vládne zdroje potom oznámili, že krajina kvôli tomu dočasne odložila chystaný zákaz služieb mobilov BlackBerry.

Na Slovesku pravidelne raňajkuje len 65 % detí

7. 9. 2010 Podľa dotazníka, do ktorého sa zapojilo 5444 detí, na Slovensku pravidelne každé ráno raňajkuje iba 65% detí. Značná časť však neraňajkuje vôbec, alebo len vtedy, keď im na to vyjde čas.
Ľudia často nechápu správnu výživu, nehovoriac už o nevyhnutnosti raňajkovať. Vedecké výskumy ukázali, že u tých, kto pravidelne raňajkuje, látková výmena prebieha o 3-4 % intenzívnejšie ako u stredne štatistického priemeru. A u tých, kto pravidelne vynecháva raňajkovanie - o 4-5 % pomalšie. Dokonca je dokázané, že za rok "neraňajkujúci" priberajú v priemere o 4-7 kg. Ani skladba raňajok detí, ktoré sa do prieskumu zapojili, nie je v súlade s odporúčanými štandardmi. Zeleninu konzumuje na raňajky približne 30 % detí. Väčšina detí najčastejšie jedáva müsli s mliekom (21,64 % a chlieb alebo pečivo so šunkou a syrom (17,23 %) alebo nátierkou (12,34 %).
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner