Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Oheň a voda

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

(Zrnká úsmevu)
Nevytesané pravdy - I. večer

Nechoďte hlavou proti múru! Postavte sa vždy tak, aby si ju otrieskali iní.

Ak na tom nezáleží, tak na tom naozaj nezáleží.

Ak sa zdá, že sa nám začína dariť, určite sme niečo prehliadli.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Mnoho je na svete mocného...

Čo si sám zaviníš, to ťa bolí najviac. (Heliodoros)

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Ak dokážem dobre vychádzať so zlou ženou, je pre mňa hračkou vychádzať dobre s ostatnými ľuďmi. (Sokrates)

(Myšlienky bez cla)
Murphyho inzeráty

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

Vymením vysávač za demižón vína. Zn.: Z titulu rozvodu som prestal vysávať a začal nasávať.

(Murphyho zrnká II)

Nový zákon o obecnej polícii

3. 5. 2023 Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K

Extrémne dlhé prázdniny

23. 12. 2009 Vianočné a novoročné prázdniny, ktoré budú v tomto školskom roku až 19-dňové, sa v stredu 23. decembra začínajú približne 448.000 deťom v základných školách, vyše 28.000 žiakom v špeciálnych ZŠ a viac ako 291.000 stredoškolákom. Vyučovanie sa žiakom op
äť začne až v novom roku v pondelok 11. januára. Krátko nato sa brány škôl opäť zatvoria 1. februára, kedy sú polročné prázdniny. V tomto školskom roku strávia žiaci základných a stredných škôl v škole 190 dní.
(Zdroj: HNONLINE)

Hacker Igigi útočí na slovenské weby

23. 12. 2009 V priebehu niekoľkých dní došlo k ďalšiemu veľkému hackerskému útoku. Zo servera poisťovne Union unikla pravdepodobne webová databáza spolu s menami a heslami klientov na prihlásenie do systému, informáciami o zmluvách, e-mailovými adresami, adresami bydliska a ďalšími dátami, ktoré sa na serveri nachádzali.
Vo svojom blogu, ktorý uverejnil dnes v noci, hacker Igigi tvrdí, že tieto údaje ukradol a ako dôkaz prikladá zoznamy tabuliek a informácie o niekoľkých klientoch poisťovne. V priebehu dvoch týždňov je to už jeho štvrtý útok na slovenskú webovú stránku. Čo všetko uniklo, koľkých klientov sa to týka a čo to pre nich môže znamenať zatiaľ nie je jasné. V databáze zverejnej hackerom figurujú aj tabuľky s názvami spoločností Uniqa, HVB Bank a UniCredit Bank. Spoločnosti sa situáciou intenzívne zaoberajú, analyzujú útok a rozsah prieniku do databáz a realizujú sériu opatrení na zvýšenie bezpečnosti webových stránok.
(Zdroj: SME)

Sviatky prinášajú riziká pre poisťovne

23. 12. 2009 Zapichnuté rybie kosti v hrdle, požiare od sviečok či prskaviek a zvýšený počet havárií pri presunoch na sviatky. To sú typické poistné udalosti, ktoré poisťovne riešia počas vianočných a novoročných osláv. Nárast poistných udalostí prináša najmä koniec roka.
Nebezpečenstvom sú sviečky. Rovnako voskové na adventných vencoch alebo elektrické na stromčekoch. Poisťováci upozorňujú na opatrnosť pri kúpe osvetlenia a na nebezpečenstvo ponechania zapnutých svetiel a zapálených sviečok bez dozoru. Poistné udalosti vznikajú často aj pri presune na sviatky, keď si za volant sadajú aj tzv. sviatoční vodiči. Ak už poistná udalosť nastane, je dobré ju zdokumentovať a bezodkladne nahlásiť, aby škodu bolo možné preukázať. Premlčacia lehota začne plynúť rok po poistnej udalosti a trvá tri roky.
(Zdroj: HNONLINE)

Svetelná výzdoba by nemala zostať bez dozoru

23. 12. 2009 Aj keď ozdobné svietidlá patria k jedným z najjednoduchších spotrebičov, prinášajú riziko požiaru. Na vine býva zlá kvalita výrobkov, ktoré nespĺňajú bezpečnostné normy platné v Európskej únii. Logo CE na škatuli ešte neznamená, že tovar certifikáciou prešiel. Kvalitné a cenovo dostupné svetelné ozdoby si zvyčajne možno kúpiť v povianočných výpredajoch, kedy ich cena lepšie zodpovedá ich skutočnej hodnote.
Lacnejšie je nalepiť nálepku, ako dodržať pri výrobe normy a prejsť skúšobným ústavom. Rizikom môžu byť príliš tenké vodiče, nedostatočná ochrana proti skratu v objímkach žiaroviek a nevyhovujúca zástrčka. Svetelnú výzdobu je bezpečnejšie kupovať v špecializovaných predajniach s interiérovými doplnkami a elektronikou. Dlhodobú životnosť možno očakávať od modernejších LED svietidiel, pri tých obyčajných je lepšie sa predzásobiť náhradnými žiarovkami. Svetelnú výzdobu by sme nemali nechávať bez dozoru. Spoľahlivé fungovanie na balkóne, či stromčeku na verande ešte neznamená, že vo vykúrenom interiéri nemôže dôjsť k prehriatiu. Naopak, do svietidiel, ktoré sú určené iba do interiéru by mohla zatiecť voda z rozpúšťajúceho sa snehu.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner