Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony sexu

Tam, kde nemožno oceniť výkon, treba oceniť ochotu.

Posteľ v živote človeka plní svoju skutočnú funkciu len počas krátkeho obdobie. Toto treba mať na pamäti a využiť ten kus nábytku naplno, ako sa len, respektíve kým sa len dá.

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Nevytesané pravdy - I. večer

Problémy a úlohy vždy prichádzajú v zhlukoch, peniaze nikdy.

Ak zmenou nemáte čo stratiť, netreba sa nad ňou vzrušovať.

Najvýhodnejšia príležitosť prichádza vždy v najnevhodnejšej chvíli.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek očami klasikov

Na tej istej lúke vôl hľadá trávu, pes zajaca a bocian jaštericu.

Múdreho človeka neľaká ani chudoba, ani smrť, ani väzenie.

Človek sa má zaoberať takým odborom, ktorý má rád.

(Myšlienky bez cla)
Život je obchod

Priateľ sa pozná podľa toho, čo všetko je schopný urobiť pre toho druhého.

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

(Zrnká úsmevu)
Rady podnikateľom

Kto veľa pýta, málo dostane.

Najzdravšie je chodiť spať so sliepkami. (Vyznanie Dona Juana)

Kde je moľa v kožuchu, ryba na suchu, vlk v košiari, cap v záhrade a trubiroh na porade, tam sa iste škoda stane.

(Myšlienky bez cla)

Nový zákon o obecnej polícii

3. 5. 2023 Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K

Voľba prezidenta SR

26. 2. 2014 Prvé kolo volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo.
Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sa v deň hlasovania zdržiavajú na Slovensku. Musia preukázať svoju totožnosť. Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale voliť príde, musí sa preukázať platným slovenským cestovným pasom. Voľba poštou na zastupiteľských úradoch v zahraničí alebo cez internet nie je možná. Hlasujeme za plentou. Svoju voľbu vyznačujeme na hlasovacom lístku, a to tak, že do rámčeka pri mene nami preferovaného kandidáta vpíšeme krížik.

Už chodia pokuty vodičom poštou

18. 2. 2014 Prvých 528 šoférov alebo majiteľov áut si v týchto dňoch nájde v schránkach rozkaz o zaplatení pokuty aj s fotografiou o porušení dopravných pravidiel.
To, čo sa považovalo len za strašenie vodičov, sa už stáva realitou. Najviac porušení pravidiel cestnej premávky za prvé tri týždne policajnej akcie zistili v Trnavskom kraji a najčastejším porušením bolo prekročenie maximálnej stanovenej rýchlosti a nesprávny spôsob jazdy. Rozkazy o uložení pokuty za dopravný delikt, ktoré polícia už rozposiela po celom Slovensku, obsahujú údaje o vodičovi, majiteľovi vozidla, výšku pokuty spolu s popisom, o aké porušenie predpisov išlo a prečo bola pokuta udelená. V obálke si majitelia áut nájdu aj informácie o tom, ako je potrebné ďalej postupovať a o spôsobe úhrady. Nebude chýbať ani fotografia auta počas priestupku. Ak jeho majiteľ uhradí pokutu včas, môže ušetriť. V prípade, že do 15 dní od doručenia rozkazu zaplatí dve tretiny z celkovej výšky pokuty, polícia ju považuje za uhradenú. Ak pokutu nechce platiť, môže proti rozkazu o pokute podať odpor. Jeho podaním sa rozkaz ruší a vec sa ďalej rieši v správnom konaní.

Ošetrenie úrazu z vlastného vrecka

18. 2. 2014 Zdravotná poisťovňa má právo v určitých prípadoch žiadať od poistenca preplatenie zdravotnej starostlivosti, ktorú mu uhradila.
Ak si človek zaviní úraz pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky, môže za ošetrenie v konečnom dôsledku zaplatiť z vlastného. Hovoríme o regresnej náhrade. Poisťovne si ju môžu vymáhať aj od vinníka dopravnej nehody či inej osoby, ktorá protiprávnym konaním spôsobí zranenie jej klientovi. Účet môže očakávať aj poistenec, ktorý nedodržiava stanovený liečebný režim. Údaje zdravotných poisťovní potvrdzujú, že takéto prípady nie sú ojedinelé. V minulosti išlo najčastejšie o uplatnenie náhrady liečebných nákladov z dôvodu ublíženia na zdraví poistenca spôsobené inou osobou, medzi ktoré patria fyzické napadnutia a dopravné nehody.

Vodný zákon

17. 2. 2014 Zakotviť do legislatívy podmienky nakladania so slovenskou vodou sa odkladajú, práce na ustanoveniach vodného zákona budú naďalej pokračovať.
Ešte v januári mala vláda SR opätovne rozoberať novelu vodného zákona. Novelizovať uvedený zákon bol zadaný ministrovi na výjazdovom zasadnutí ešte v októbri 2012. Doterajšie rokovania boli prerušené, sporné veci, ktoré vznikli či už na rokovaní vlády, alebo ich otvorili niektorí ministri zo zákona boli odstránené a rezort novelu predloží na rokovanie vlády vtedy, keď bude pripravená a doladená. Zámerom v rámci tohto zákona bolo vodu chrániť, pretože súčasné znenie zákona je také, že keď sa niekto rozhodne vodu vyvážať, nemá žiadne bariéry. Po novom by mala prípadný vývoz zo Slovenska schvaľovať vláda. To, že sa má voda stať strategickou surovinou štátu aj z pohľadu legislatívy a jej vývoz za hranice má dostať pravidlá, odsúhlasila vláda v deklarácii na výjazdovom rokovaní v Gabčíkove v roku 2012. Zároveň vtedy ministerstvu uložila novelizovať do konca tohto roku zákon o vodách tak, aby bola slovenská voda aj definovaná v zákone. Vládne uznesenie tiež počítalo s tým, že envirorezort bude kabinetu predkladať na schválenie každý návrh na prepravu respektíve prevod podzemnej vody cez hranice štátu.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner