Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
Aj milionárov trápia súdy a nefunkčné školstvo
27. 9. 2018
Aj keď bežný slovenský občan a milionár disponujú rozdielnym zostatkom na bankovom účte, mnohé obavy majú spoločné. Vyplýva to z prieskumu J&T Banky Wealth Report medzi dolárovými milionármi. Bohatých ľudí rovnako ako bežných občanov trápi hlavne korupcia, klientelizmus a rodinkárstvo, slabá vymožiteľnosť práva, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie či nízka úroveň školstva a výdavkov na vedu a výskum.
Naopak, najväčší rozdiel v názoroch počas prieskumu medzi verejnosťou a milionármi bol pohľad na pokračujúci rast cien nehnuteľností, a tým aj zvyšujúce sa náklady na financovanie bývania. Zatiaľ čo až 82 percent verejnosti označilo rast cien za hrozbu, podobne to videla iba polovica milionárov. Podľa odborníkov je to spôsobené najmä tým, že bohatí majú investície práve aj v nehnuteľnostiach a rastom ich hodnoty sa zhodnocuje aj ich majetok.
Google oslavuje 20 rokov
5. 9. 2018
Technologický gigant oslavuje 20 rokov od založenia spoločnosti. Na začiatku nebolo jasné, ako bude zarábať. Dnes je treťou najhodnotnejšou firmou na svete.
Miliardové obraty, miliardy používateľov a vo výhľade magická biliónová hranica trhovej kapitalizácie, ktorú dosiaľ prekonal iba Apple. Technologický gigant Google však nezačal ako obrovský hráč na trhu, ale ako ambiciózny stredoškolský projekt študentov Larryho Pagea a Sergeja Brina. Zadaním oboch študentov bolo vytvoriť internetový prehliadač. Projektu sa darilo a študenti sa rozhodli svoju prácu pretaviť do biznisu. Pred 20 rokmi založili firmu Google, ktorá sa na začiatku usídlila v garáži, ktorú si prenajali.
Stravné lístky nestačia. Česi lákajú na kuchyňu zadarmo
3. 9. 2018
Rozmaznávanie zamestnancov vybranými pochúťkami vo firemnej reštaurácií patrí ku koloritu kalifornského Sillicon Valley. Ibaže kým v Spojených štátoch tento benefit čiastočne ustupuje, prichádzajú s ním niektoré české firmy. Patria medzi nich Avast, Livesport alebo česká pobočka Googlu.
Jedlo a pitie celý deň v neobmedzenom množstve v pražskej reštaurácii Timeout hradí od minulého marca svojim zamestnancom spoločnosť Livesport, ktorá prináša športové spravodajstvo pre fanúšikov a stávkarov v 30 jazykoch. Väčšina pracovníkov Livesportu sem prichádza denne, niekedy aj na raňajky či večere. Ponuka kvalitného jedla zadarmo má podobne ako ďalšie benefity zvýšiť atraktivitu zamestnania pre súčasných ľudí a nových uchádzačov, ktorí sa na trhu ťažko zháňajú. A podľa firmy má „bezodný tanier“ úspech. Väčšina sa stala štamgastmi, ktorí si denne doprajú české klasiky, stredomorskú a ázijskú kuchyňu, burgery, domáce cestoviny aj rybie špeciality.
Ceny bývania pokračovali v raste
30. 8. 2018
Ceny nehnuteľností na bývanie pokračovali v 2. štvrťroku v raste, tempo zdražovania sa ale zmiernilo. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad. Zvyšovanie cien bytov a domov v krajine potvrdili tiež skoršie údaje Národnej banky Slovenska (NBS).
Tempo medziročného rastu cien realít určených na bývanie v 2. štvrťroku spomalilo na sedem percent z 11,7 percenta v prvom štvrťroku. Viac zdraželi staršie nehnuteľnosti ako novostavby. Bývanie podľa Štatistického úradu zdražuje nepretržite od začiatku roka 2014 a oproti roku 2010 sú ceny vyššie o štvrtinu. Z údajov NBS vyplýva, že priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch dosiahla v 2. štvrťroku 1431 eur. Bola tak najvyššia od konca roka 2008. K zdraženiu bývania došlo v čase nízkych úrokových sadzieb a rastu poskytnutých úverov bankami. NBS od leta zaviedla ďalšie sprísnenie pravidiel poskytovania pôžičiek, ktorého cieľom je zamedziť výraznému zadlženiu ľudí v porovnaní s ich príjmami. V Českej republike podľa údajov Českej centrálnej banky ceny nehnuteľností rástli väčšinu minulého roka najrýchlejšie v celej Európskej únii, v priemere o 16 percent. Podľa jej odhadov sa zvýšilo tiež nadhodnotenie cien bytov, ktoré ku koncu roka 2017 predstavovalo zhruba 14 percent.