Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
Pôsobnosť orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín
21. 3. 2022
Novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 262/2014 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín ustanovuje optimálny spôsob regulácie sprístupňovania, dovozu, držby a používania prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti a to zavedením režimu zákazu prístupu členov širokej verejnosti k obmedzeným prekurzorom výbušnín.
Vymedzuje sa oblasť pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti prekurzorov výbušnín a zavádzajú sa nástroje pre vynucovanie povinností. Ruší sa registračný režim a členské štáty môžu ponechať alebo stanoviť režim povoľovania, podľa ktorého bude členom širokej verejnosti umožnené získanie, dovážanie, vlastnenie alebo používanie obmedzených prekurzorov nepresahujúcich hornú prahovú hodnotu v súlade s prílohou I na legitímne účely za predpokladu, že sú držiteľmi príslušného povolenia, alebo zaviesť režim zákazu. Slovenská republika zavádza režim zákazu predaja obmedzených prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti na území SR.
Novela zákona zároveň rieši presun kompetencií nad sprístupňovaním obmedzených a regulovaných prekurzorov výbušnín, ktoré sa zo Slovenskej obchodnej inšpekcie presúvajú na Hlavný banský úrad. Zmena riadiaceho a dozorného orgánu sprehľadní a zjednoduší štátnu správu v danej oblasti. Bude nápomocná aj pre povinné hospodárske subjekty, pretože prispeje k skvalitneniu štátneho dozoru, ktorý bude vykonávať orgán disponujúci potrebným materiálnym a personálnym vybavením.
K
Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli
18. 3. 2022
Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli a prekročili sto amerických dolárov za barel, keďže západní a ruskí predstavitelia bagatelizovali pokrok v mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou.
Hovorca Kremľa uviedol, že správy o údajnom solídnom pokroku sú "omyl", zatiaľ čo americkí predstavitelia poukázali na spravodajské informácie, podľa ktorých Rusko rozširuje svoju leteckú a delostreleckú kampaň na juh Ukrajiny a presúva tam posily.
Ukrajinskí predstavitelia medzitým zopakovali, že sa nevzdajú území na ukončenie vojny, čo je kľúčová požiadavka Ruska, ktoré chce, aby Kyjev uznal anexiu Krymu v roku 2014 a odštiepenecké republiky na východe Ukrajiny.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s aprílovým kontraktom sa vo štvrtok 19:08 hodine SEČ predával po 102,53 dolára (92,78 eura).
To bolo o 7,49 dolára alebo 7,88 percenta viac ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 8,38 dolára alebo 8,55 percenta na 106,40 dolára za barel.
V
Slovensko daruje vojenský materiál pre Ukrajinu za 2,1 milióna eur
14. 3. 2022
Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2 155 052,70 eura. Vláda o tom rozhodla na mimoriadnom online rokovaní v nedeľu večer. Slovensko pristupuje k darovaniu vojenského materiálu v kontexte nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine a v nadväznosti na požiadavky ukrajinskej strany.
"Ministerstvo obrany využije možnosti refundácie niektorých výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu na úrovni EÚ (Európsky mierový nástroj) a na základe bilaterálnych dohôd," uvádza sa v predloženom materiáli. Vláda odsúhlasila tento týždeň dodávku vojenského materiálu pre Ukrajinu už druhýkrát, na stredajšom riadnom zasadnutí schválil kabinet dar v hodnote 9,99 milióna eur.
V
Ceny ropy vystrelili na niekoľkoročné maximá
7. 3. 2022
Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, pričom cena ropy Brent sa pohybuje okolo 130 amerických dolárov za barel (159 litrov). Nakrátko vyskočila nad 139 dolárov za barel, čo bola najvyššia úroveň od júla 2008.
Rovnako aj cena americkej ropy WTI vyskočila nakrátko na najvyššiu hodnotu za takmer 14 rokov, keď prekonala 130 dolárov za barel.
Cena ropy potom opäť klesla, okolo 3:45 hodiny SEČ ropa Brent vykazovala rast skoro deväť percent na 128,49 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala takmer osem percent a predávala sa za viac ako 124 dolárov za barel, uviedla AFP.
Rast cien prišiel podľa agentúry AP po varovaní ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinská štátnosť je ohrozená, pretože ruské sily útočia na strategické miesta.
"Ak neskončia boje, nie je na obzore v podstate nič, čo by mohlo (rast cien ropy) zastaviť," uviedla dnes austrálska centrálna banka.
V