Najviac prekvalifikovaných zamestnancov je v oblasti služieb a poľnohospodárstva
26. 8. 2024
Jedným z dôvodov prekvalifikovanosti môže byť podľa rezortu práce nedostatok pracovných miest, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie v niektorých regiónoch. Najviac prekvalifikovaných zamestnancov je na Slovensku v oblasti služieb či poľnohospodárstve. Dôvodom je nedostatok vhodných pracovných miest aj veľký počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce. TASR o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Fenomén prekvalifikovanosti je najčastejší u absolventov študijných odborov v oblasti služieb, poľnohospodárstva, veteriny a sociálnych vied, obchodu a práva. Naopak, najmenej prekvalifikovaných pracovníkov bolo v prírodných vedách, vzdelávaní, zdravotníctve, inžinierstve, manufaktúre a staviteľstve," uviedol rezort práce.
Na Slovensku bolo minulý rok 22,7 percenta prekvalifikovaných zamestnancov. Jedným z dôvodov prekvalifikovanosti môže byť podľa rezortu práce nedostatok pracovných miest, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie v niektorých regiónoch. Pracovníci tak môžu uprednostniť zamestnanie v mieste svojho bydliska namiesto dochádzania za prácou.
Ďalšou príčinou môže byť spoločenský tlak na dokončenie druhého stupňa vysokej školy. Bakalárske vzdelanie nie je podľa ministerstva práce na Slovensku veľmi populárne, keďže nemusí dostatočne pripraviť absolventov na trh práce. Riešenie vidí rezort v lepšom zameraní bakalárskych odborov, ktoré by rovnako dobre pripravili študentov do zamestnania ako tie magisterské. Zároveň odbory s užším zameraním môžu mať nižšiu mieru prekvalifikovanosti, keďže študenti sú lepšie informovaní o ich význame na trhu práce.
Na tom, že je na Slovensku veľké množstvo prekvalifikovaných ľudí, sa zhodli aj viacerí zástupcovia zamestnávateľov. Problém vidia najmä pri absolventoch vysokých škôl, ktorí si po vyštudovaní nemôžu nájsť prácu v odbore. V takom prípade sa musia často zamestnať na pozíciách, ktoré vysokú školu vôbec nevyžadujú. Štátu podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza vznikajú vysoké náklady nielen s financovaním štúdia, ale aj rekvalifikáciami, teda preškoleniami týchto absolventov.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Voda nemusí všade chutiť rovnako
22. 9. 2009
Na celom Slovensku musí kvalita vody z vodovodu spĺňať rovnaké kritériá, nie všade však chutí rovnako. Chuť vody závisí aj od zdroja, z ktorého ju výrobca odoberá; najkvalitnejšia je vraj voda z podzemných zdrojov. Východné Slovensko má týchto zdrojov menej ako zvyšok krajiny. Chuť vody na juhu údajne ovplyvňuje v minulosti veľké hnojenie poľnohospodárskej pôdy.
Na stretnutí s novinármi to dnes konštatovali zástupcovia Asociácie vodárenských spoločností.
Asociácia združuje sedemnásť vodárenských spoločností, z ktorých väčšina vyrába, distribuuje a predáva pitnú vodu. Vodárne pred pár dňami odštartovali spoločnú kampaň s cieľom spropagovať pitie vody z vodovodu. Predseda miestnej správnej rady Asociácie vodárenských spoločností ubezpečil, že hygienická správa i vodárenská spoločnosť kontrolujú fyzikálne, chemické a mikrobiologické vlastnosti vody každý týždeň na rôznych miestach. Rovnaké kvalitatívne kritériá pre vodu platia na celom Slovensku.
Zákaz fajčenia na verejnosti môže výrazne zredukovať infarkty
22. 9. 2009
Zákaz fajčenia na verejných miestach môže počet infarktov myokardu zredukovať až o 36 %, čo je nový dôkaz toho, že obmedzenia majú význam. Informovali o tom americkí výskumníci.
Zároveň vyzvali na rozšírenie zákazov fajčenia v uzavretých verejných priestoroch s cieľom zabrániť srdcovým záchvatom a zlepšiť zdravie verejnosti.
Ich štúdia je ďalším dôkazom, že pasívne fajčenie vyvoláva srdcové záchvaty a schválením stopercentných antifajčiarskych zákonov pre všetky pracoviská a verejné miesta je možné chrániť verejnosť.
Vedecký tím zozbieral údaje z 13 štúdií o zákaze fajčenia v spoločenstvách v USA, Kanade a Európe. Uvádzali, že ihneď po uplatnení zákazov fajčenia výskyt srdcových záchvatov klesol v prvom roku o 17 % a o tri roky až o 36 %. Dobre navrhnutý zákon obmedzujúci fajčenie môže významne znížiť srdcové záchvaty v populácii a má prospešný dopad na verejné zdravie.
Svetový deň bez áut
21. 9. 2009
Cieľom Svetového dňa bez áut, ktorý pripadne na zajtra, je podnietiť vodičov motorových vozidiel, aby jeden deň v roku využili na pohyb iné formy dopravy namiesto koní pod kapotou. V mnohých mestách napríklad súkromným autám neumožňujú vjazd do centra, ale podporujú mestskú hromadnú dopravu, kolieskové korčule, bicykle či jednoducho chôdzu.
Idea dňa bez áut si získala postupom rokov stúpencov, takže počet miest i ľudí, čo sa k podujatiu pripájali, rástol. Doteraz najviac miest, v ktorých na jeden deň vyradili autá z premávky, zaznamenali štatistici v roku 2005. Vtedy sa na Svetovom dni bez áut zúčastnilo takmer 1500 obcí na svete.
Organizátori Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha v termíne od 16. do 22. septembra, očakávajú, že sa doň v roku 2009 zapojí približne 200 miliónov ľudí zo 40 európskych krajín. Cieľom aktivity je zlepšenie ovzdušia v mestách. Tohtoročná téma Európskeho týždňa mobility je venovaná vplyvu mestskej dopravy na klimatické zmeny.
Do podujatia sa možnosťou bezplatného cestovania v mestskej hromadnej doprave a ďalšími aktivitami zapojili aj niektoré mestá na Slovensku.
Najlepšou obranou proti chrípke je dobrá imunita a prevencia
15. 9. 2009
Chrípka je veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy. Ako vieme, na jej liečbu v zásade nejestvujú nijaké špecifické lieky. V čase šírenia nákazy je mimoriadne dôležitá prevencia.
Tá spočíva v častom umývaní rúk mydlom a teplou vodou, používaní jednorazových papierových vreckoviek a vyhýbaní sa priestorom, kde je veľa ľudí.
Najdôležitejšie však je, mať dobrú imunitu. Pre posilňovanie imunity je však nevyhnutné mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vyváženú stravu, v ktorej je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a blahodarný spánok.