Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a informácie

Ak v počítači nič nefunguje, ale váš diagnostický software hovorí, že je všetko v poriadku, ide o tzv. vládny vírus.

Počítač je zariadenie určené na zrýchlenie a zautomatizovanie tvorby chýb.

S počítačom sa dá urobiť rýchlejšie naozaj všetko.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všeobecné ustanovenia

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákonník

Žiadna činnosť nie je taká jednoduchá, aby sa pri nej nedalo zlyhať.

Ak sa zdá, že niečo nemôže dopadnúť zle, aj tak to dopadne zle.

Správny úsudok vychádza zo skúseností. Skúsenosť človek získava z nesprávneho úsudku.

(Murphyho zrnká II)
Informácie pre šéfa

Ten, kto má o veci priveľa informácií, sa nerozhodne vôbec.

Ak je teoretická pravdepodobnosť, že získate stopercentne spoľahlivú informáciu, blízka jednej, tak v skutočnosti je rovná nule.

Keď sa v informácii, ktorá vám bola dodaná, vec opisuje ako ľahko realizovateľná, počítajte s tým, že sa poriadne zapotíte.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Hlúpi „mienkotvorcovia“ Európe škodia

15. 12. 2009 Vo svojej knihe „Európa pre hlupákov“ (L´Europe pour les nuls) to tvrdí francúzska liberálna europoslankyňa Sylvie Goulardová. Za túto knihu nedávno vyhrala cenu.



Príliš často sa podľa nej stáva, že je ľuďom je podsúvaný nesprávny obraz toho, čo Európska únia skutočne je. Ten, čo informáciu sprostredkúva, sa často sústredí na svoj vlastný úzky záujem a nie na širší rozmer.
Odstup medzi európskymi elitami a občanmi nie je podľa nej spôsobený len nedostatkom komunikácie. Samotná EÚ v posledných rokoch "nebola schopná ponúknuť ľudom to, čo chceli".
Nový predseda Európskej rady Herman Van Rompuy podľa francúzskej liberálky bude kapitán, ktorý pomáha hráčom posúvať si loptu a „Európskemu tímu , aby skóroval“. Podľa nej je to dobrá voľba.
(Zdroj: EURACTIV)

Modrá farba na lupičov

15. 12. 2009 Slovenskí poštári majú na ochranu pred útočníkom kaser, v skúšobnej prevádzke pager aj modrú farbu na znehodnotenie bankoviek. Farba má odradiť zlodejov od útokov na poštárov. To, čo Slovenská pošta začala používať pri ochrane trezorov na poštách sa ujalo aj v oveľa menšom. V ľadvinkách samotných poštárov.
Práve v nich totiž nosia poštári nemalé obnosy, napríklad dôchodky občanom. Nie každý z nich totiž má účet a pošta je zo zákona povinná doručovať invalidným alebo starobným dôchodcom na požiadanie ich penzie až do ich príbytku. Aktivovaná modrá farba zafarbí peniaze v ľadvinke a znehodnotí ich. Zároveň sfarbí aj samotného zlodeja, vďaka čomu ho bude ľahké identifikovať. Špeciálnu látku nemožno odstrániť aj niekoľko dní. Počet lúpežných prepadnutí doručovateľov klesol po zavedení bezpečnostných tašiek s farbiacim modulom až o 90 %. V súčasnosti je v štádiu skúšobnej prevádzky aj používanie tzv. personálnych trakerov. Sú to pagere - lokalizátory.
(Zdroj: AKTUALNE)

Najvernejšie sú vysokoškoláčky

14. 12. 2009 Slovensko zažíva vo svojej histórii najvyššiu rozvodovosť. U terajších novomanželov je až štyridsaťpercentná pravdepodobnosť, že sa do piatich rokov stretnú v súdnej sieni na rozvodovom konaní. Súd ich najčastejšie rozvedie pre rozdielnosť pováh alebo neveru.
Najvernejšie sú svojim manželom vysokoškoláčky. Muži podvádzajú približne rovnako. Bez ohľadu na vzdelanie. Dlhodobo rastie podiel rozvodov, kde sa obaja manželia dohodnú a priznajú svoj podiel viny. Pozitívne je, že klesá počet rozvodov z dôvodov alkoholizmu, zlého zaobchádzania či nezáujmu o rodinu.
(Zdroj: PRAVDA)

Rakúsko zoštátnilo ďalšiu banku

14. 12. 2009 V pondelok Rakúsko zoštátnilo banku Hypo Group Alpe Adria, aby predišlo jej kolapsu. Ide už o druhý prípad zoštátnenia rakúskej banky počas globálnej finančnej krízy. Vlani krajina zachránila banku Kommunalkredit.
Hypo Group Alpe Adria je šiestou najväčšou bankou v Rakúsku. Banka je významným poskytovateľom úverov na území bývalej Juhoslávie. Vzhľadom na odpisy a straty z úverov v sume 1,7 mld. eur banke hrozil kolaps. Riziková situácia banky v uplynulých dňoch vytvorila obrovskú hrozbu pre Rakúsko. Na rokovaniach o zoštátnení banky sa zúčastnil aj šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet. Záchranou sa predišlo rozsiahlemu ohrozeniu celej rakúskej ekonomiky v kritickom okamihu. Banka sa musí okamžite reštrukturalizovať vzhľadom na jej dôležitosť v Rakúsku a južnej Európe.
(Zdroj: SME)

Duša pralesa

11. 12. 2009 Na Slovensku sa pralesy ťažšie ukrývajú pred ľudským záujmom a hlavne zásahmi do ich jedinečnosti. Pravdepodobne aj preto je dnes na Slovensku z celkovej výmery lesov približne iba jedno percento tých, ktoré si dokázali zachovať pôvodný pralesovitý charakter. Aj keď nie sú také známe ako najväčšie pralesy sveta, majú nielen svojho ducha, ale predovšetkým dušu. Dušu, ktorej nie vždy dokáže moderný človek rozumieť.
V pralesoch nájdeme malé divy prírody, ktoré odpozorovali napríklad tvorcovia mnohých rozprávok. Chodiace stromy, mŕtve drevo či obrovité jedle, ktoré zomierajú postojačky. Zázrakom je život v podobe malých semenáčikov, ktoré sa uchytia na práchnivejúcom pni a trpezlivo čakajú na svoju chvíľu. Tomuto procesu sa hovorí aj zmladzovanie na mŕtvom dreve a niekedy trvá dlhé roky. Desať, päťdesiat či dokonca neuveriteľných osemdesiat rokov. Príroda, na rozdiel od človeka, má dostatok času, prostriedkov aj priestoru. Nemá sa kam ponáhľať. V rámci projektu, ktorý je zameraný na ochranu pralesov Slovenska sa nezisková organizácia Forest Stewardship Council (FSC) snaží presne zmapovať pralesy na Slovensku, vytvoriť ich podrobnú databázu a zabezpečiť primárnu ochranu týchto vzácnych lesných ekosystémov. Dôležité je, aby sa ich podarilo zachovať pre budúce generácie. Odborníci z FSC vytipovali na Slovensku 326 lokalít, ktoré by mohli spĺňať kritériá pre prales. Existencia pralesa sa zatiaľ potvrdila na približne tridsiatich lokalitách. Jednou z nich je Jelenec neďaleko Starých Hôr. Pritom iba niekoľko desiatok metrov od neho prechádza rušná cesta smerom na Donovaly, v jeho blízkosti sa nachádza aj pamätník nestora slovenského lestníctva Jozefa Dekreta Matejovie. Pre verejnosť je vstup do najznámejších a najcennejších pralesov Slovenska zakázaný. Pre ochranu vzácneho územia tento zákaz má svoje opodstatnenie. K takýmto lokalitám patrí napríklad Badínsky prales neďaleko Banskej Bystrice a Dobročský prales pri Čiernom Balogu. V obidvoch platí piaty, najprísnejší stupeň ochrany prírody. Obidva pralesy zároveň patria k najstarším na Slovensku, a ich prísna ochrana trvá od roku 1913. Dovnútra pralesa môžu vojsť iba odborníci za vedeckými a vzdelávacími účelmi. Rada Európy v roku 1998 udelila Dobročskému pralesu európsky diplom. Toto prestížne ocenenie sa po čase prehodnocuje a udeľuje sa takým chráneným územiam v Európe, ktoré sa vyznačujú jedinečnosťou prírodných hodnôt a vhodne zvolenou starostlivosťou o zverené územie. Jedným z kritérií jeho udelenia je aj optimálny spôsob sprístupnenia pralesa verejnosti tak, aby ho turistický ruch nepoškodil, no zároveň aby verejnosť nezostala ochudobnená o pozoruhodné prírodné divadlo. Diplom sa udeľuje na päťročné obdobie. Po jeho uplynutí sa robí revízia, na základe ktorej možno jeho platnosť predĺžiť. Príkladnú spoluprácu ochrancov prírody, lesníkov a výskumníkov v tomto chránenom území potvrdzuje už tretie predĺženie platnosti tohto ocenenia do roku 2013.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner