e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Ekonomická univerzita zostala v najvyššej kategórii
18. 2. 2010
Minister školstva odporúčanie Akreditačnej komisie, aby Ekonomická univerzita v Bratislave zostala po komplexnej akreditácii v najvyššej z troch kategórií akceptoval. Rektorovi Rudolfovi Sivákovi slávnostne odovzdal dekrét potvrdzujúci začlenenie medzi univerzitné vysoké školy. Slávnostným aktom sa začali na škole oslavy 70. výročia založenia univerzity, ktoré si škola v tomto roku pripomína.
Na minulotýždňovom zasadnutí vo Vysokých Tatrách navrhla Akreditačná komisia univerzitné postavenie aj Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Na ministrove potvrdenie obidve uvedené školy ešte čakajú. Všetky tri uvedené školy mali problém s počtom študentov. Podľa podkladov z ministerstva školstva už kritérium mať maximálne 20 študentov na jedného pedagóga s vyššou akademickou hodnosťou ako PhD splnili.
V komplexnej akreditácii Akreditačná komisia hodnotila 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil minister školstva zaradenie do elitnej skupiny Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite a Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.
Na základe výsledkov akreditácií sa školy rozdelia na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie budú dostávať aj peniaze – s najväčšou sumou môžu rátať univerzity, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl predbežne zaradila komisia Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné školy komisia ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť svoje nedostatky do roka od podania návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia prehodnotí opätovne ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je plánovaná na august tohto roku a začiatok roka 2011.
Protest voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť z dôvodu retroaktivity. Na základe odporúčania ministra školstva vláda napokon protest prokuratúry zamietla.
Štvordňová dopravno-bezpečnostná akcia
12. 2. 2010
Dnes sa začala celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia. Polícia sa zameria na kontrolu dodržiavania predpisov, bezpečnosti a plynulosti premávky, spôsob jazdy, alkohol za volantom a technický stav vozidiel. Akcia potrvá až do pondelka.
Piatok je na slovenských cestách najnehodovejším dňom, avšak z hľadiska následkov je najhoršia sobota. Vyplýva to zo štatistiky dopravnej nehodovosti. Vlani podľa štatistiky klesol medziročne počet obetí na cestách o takmer 38 %.
Podľa štatistických údajov najzávažnejšou príčinou dopravných nehôd býva neprimeraná rýchlosť a alkohol za volantom.
Platby kreditnou kartou na internete
11. 2. 2010
Pre svoju jednoduchosť a rýchlosť sú nákupy cez internet stále obľúbenejšie. Hrozia však aj nebezpečenstvá. Preto si treba pri takýchto nákupoch vybrať osvedčené servery a zabehnuté internetové obchody.
Nevyplácajú sa nákupy u nechránených a nedôveryhodných obchodníkov. Je dobré, ak sa klienti pred nákupom presvedčia, aké skúsenosti napríklad majú s podobným obchodom iní zákazníci. Pri akomkoľvek podozrení je lepšie platbu nevykonávať. Držiteľ kreditnej karty by pri platení v e-shopoch napríklad nikdy nemal zadávať PIN.
Testovacia verzia Windows 7 končí
10. 2. 2010
Na konci februára skončí neobmedzené fungovanie testovacej verzie operačného systému Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Microsoft bude od polovice februára užívateľa tzv. release candidate verzií oboch systémov o konci platnosti priebežne informovať.
Výrobky v testovacej verzii sa od 1. marca začnú každé dve hodiny reštartovať. Pri reštartovaní systému dáta nebudú automaticky ukladané. Po 1. júni systémy užívateľovi umožnia iba zálohu dát.
Pri prechode na "ostrú" verziu si užívatelia budú musieť kompletne preinštalovať operačný systém. Formu inovácie (upgrade) nie je možné použiť. Pre automatizované prenesenie užívateľských dát a nastavení je k dispozícii bezplatný nástroj od spoločnosti Microsoft – Windows User State Migration Tool.
Pre ďalšie používanie Windows 7 si užívatelia testovacích verzií musia kúpiť krabicovú verziu, legalizačnú sadu Get Genuine Kit alebo zvážiť kúpu nového počítača s predinštalovaným operačným systémom. Užívateľom testovacej verzie Microsoft žiadne špeciálne zľavy neposkytne. Zľavy na upgrade na ostrú verziu Windows 7 sa na nich nevzťahujú, preto sa ponuka na zvýhodnené kúpu nového operačného systému týka len štandardnej možnosti krabicovej verzie inovácie.
Od 1. júla okrem ukončenia platnosti testovacej verzie systému Windows Server 2008 R2 dôjde aj na ukončenie životného cyklu a pomoci serverového operačného systému Windows Server 2000. Po tomto dátume používatelia tohto systému nebudú mať prístup k bezpečnostným a ďalším aktualizáciám.
Prehľad koncových odporúčaných cien pre jednotlivé edície Windows 7:
Windows 7 Home Premium / Úplná verzia – 199, 99 EUR
Windows 7 Professional / Úplná verzia – 309 EUR
Windows 7 Ultimate / Úplná verzia – 319 EUR
Windows 7 Home Premium / Inovácia (Upgrade) – 119, 99 EUR
Windows 7 Professional / Inovácia (Upgrade) – 285 EUR
Windows 7 Ultimate / Inovácia (Upgrade) – 299 EUR