Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Zmení sa filozofia Wikipédie?
27. 1. 2009
Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipédia navrhol zaviesť kontrolu a schvaľovanie textov od nových prispievateľov pred ich publikovaním. Niektorým redaktorom a používateľom portálu sa to však nepáči.
Považovali by to za radikálnu zmenu filozofie Wikipédie, ktorá v zásade
umožňuje editovať takmer akýkoľvek článok v encyklopédii každému používateľovi
internetu. Zakladateľ Jimmy Wales
požaduje systém revízií, ktorý umožní, aby všetky zmeny v encyklopédii Wikipédia
od nových alebo neznámych používateľov schvaľoval pred ich publikovaním niekto
z redakcie serveru. Kritici upozorňujú, že tento proces je pracovne náročný a
niektoré zmeny sa na stránkach prejavujú neskoro.
Ničenie mobilov ako hlavná náplň práce
26. 1. 2009
Súčasťou testovania mobilných telefónov sú aj najrôznejšie možné spôsoby ich ničenia. Jedna zo spoločností vlastní jedenásť globálne rozmiestnených centier, v ktorých sa vykonávajú testy na telefónoch pred ich uvedením na trh.
Telefóny, pre ktoré by fanúšikovia obetovali čokoľvek, sú
tu "crashtestermi" rozbíjané,
ohýbané, ničené a máčané. Odporcov nemenovanej značky by takáto robota asi
potešila. Podstatou profesie však nie je len
rozbíjanie a ničenie. Ide o zdĺhavý a náročný proces, vyžadujúci
si vysokú odbornosť.
Cesta mobilných telefónov, ktorou musia prejsť od svojho
zrodenia v mysliach návrhárov, až po objavenie sa na pultoch predajní, vôbec nie
je ľahká. Preto, aj keď sú na tvrdú realitu pripravené dostatočne, hádžme ich o
zem s citom.
Chrípka vyvrcholí na budúci týždeň
23. 1. 2009
Najviac ľudí vírus môže zasiahnuť už na budúci týždeň, kedy má chrípková krivka dosiahnuť svoj vrchol. Najohrozenejšou skupinou sú deti predškolského veku.
Vyplýva to z hlásení lekárov prvého kontaktu a regionálnych úradov verejného zdravotníctva po
celom Slovensku. Pravidelne v piatok popoludní výsledky zverejňuje centrála Úradu
verejného zdravotníctva na internetovej stránke epidemiologického informačného
systému. V ojedinelých prípadoch sa v
aktuálnej chrípkovej sezóne môžu objaviť problémy s vracaním, najmä u malých
detí, ktoré majú vysokú horúčku.
Apple môže zaútočiť na prvenstvo Nokie
23. 1. 2009
Tvrdo zaútočiť na prvenstvo fínskej Nokie v počte vyrobených modelov by už o päť rokov mohla americká firma Apple. Apple sa stal priekopníkom v zavedení grafického užívateľského prostredia (známych okien ovládaných myšou) a koncepcie zalamovania novín, tzv. desktop publishing (DTP).
Kalifornský pionier sa pritom presne pred 25 rokmi predstavil
konkurenciii s modelom počítača Macintosh, ktorý dostal pomenovanie po odrode
jabĺk McIntosh.
Vlani
sa Apple stal podľa týždenník BusinessWeek najvplyvnejšou firmou sveta. Vplyvy
si získava vďaka schopnosti prinášať inovácie, ktoré neskôr konkurencia
nasleduje, respektíve vďaka vybudovanému imidžu kvality a spoľahlivosti.
Šialenstvo,
ktoré postupne Apple vyvolal, by sa dalo dnes označiť ako "iKult".
Hoci ani v prípade mobilov firma nepatrí medzi priekopníkov, Apple ako prvý
predefinoval ich funkciu. Postaral sa o to bezprecedentný úspech hudobného
prehrávača iPod. Počtom predaných iPhonov sa stal tretím najväčším predajcom
mobilných telefónov