Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Nespravodlivosť nemajú radi ani psi, ani opice
11. 12. 2008
Rakúski vedci tvrdia, že nielen opice, ale aj psi sú citlivé na nespravodlivosť a reagujú na ňu.
Preto chovateľom odporúčajú, aby
svojich psích spoločníkov nevystavovali stresu odlišným prístupom. Podľa floridského psychológa však ide
len o to, že niektoré jedince negatívne
reagujú na to, že sa s nimi zaobchádza horšie.
Slovensko je "sebestačné" v pestovaní marihuany a výrobe pervitínu
11. 12. 2008
Výroba týchto drog priamo na slovenskom území sa zvýšila. Slovenskí policajti budú úzko spolupracovať s policajtami z ostatných štátov.
Výroba marihuany a pervitínu priamo na našom území sa zvýšila. Uviedol to prvý viceprezident
Policajného zboru. Sú zadržiavané laboratóriá na výrobu pervitínu a rozmohlo sa
aj pestovanie marihuany v skladoch a rôznych iných uzatvorených budovách. Ďalšie drogy sa dovážajú.
Slovenskí
policajti sú preto nútení užšie spolupracovať s policajnými orgánmi susedných
štátov, ktoré sú súčasťou Schengenu.
Štyridsaťročná myš
10. 12. 2008
Neobyčajné spôsoby práce s počítačom pomocou počítačovej myši predviedli pred 40 rokmi v Texase. Drevená myš mala len jedno tlačidlo, ale aj to umožnilo ukázať, ako by mohli byť textové súbory kopírované a vkladané, alebo ako môžu počítačové siete slúžiť pri spolupráci na projektoch a spolueditovaní dokumentov.
Najväčšími abstinentami sú Taliani, Portugalci a Turci
10. 12. 2008
Vyplynulo to z výsledkov prieskumu pre denník Wal Street Journal Europe. Prieskum sa robil v 15 európskych krajinách, Turecku a USA. V Európe sa alkoholu vyhýba zhruba 30 % populácie, v Amerike 40 % a v Turecku až 80 %. Talianov a Portugalcov nepije zhruba 50 %.
Najnižší počet abstinentov len 15 % je v Holandsku, Grécku a
Švédsku je to 14 %.
Výskum ukázal, že takmer nikto z tých čo konzumujú alkohol,
si nemyslí, že má pozitívny dopad na ich senzualitu a zmyselnosť. Jeden z
desiatich Európanov a každý šiesty Američan sa po požití alkoholických nápojov
cítia unavení.
Negatívne fyzické a psychické účinky alkoholu uviedli traja
z desiatich Európanov po požití piatich dávok alkoholu a dvaja z desiatich
cítia negatívne dopady už po dvoch pohároch.