Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakoviny
8. 12. 2009
Skutočnosť, že fajčenie škodí zdraviu je všeobecne známa. Teraz však odborníci prišli so šokujúcim zistením, podľa ktorého fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakovinových nádorov! Okrem iného napr. rakovinu prostaty.
Aktívni fajčiari rakovinotvorným bunkám vystavujú viac orgánov ako pasívni fajčiari, ktorí vdychujú menšiu koncentráciu škodlivých látok a tiež inak vdychujú dym ako fajčiari. Podľa odborníkov by počet rakovinových ochorení pľúc klesol až o 90 %, keby ľudia nefajčili. Nedostatky odborníci vidia aj v zanedbávaní prevencie.
Zem sa otepľuje príliš rýchlo
7. 12. 2009
Globálne otepľovanie bude najdôležitejšou politickou témou týchto dní. Vedci upozorňujú, že sa musíme pripraviť na ťažké časy. Ich predpovede sa rôznia. Niektoré hovoria o centimetroch, iné o metroch, tie najskeptickejšie dokonca o desiatkach metrov. O toľko by sa mala zdvihnúť hladina morí.
Príčinou vzostupu hladiny morí má byť globálne otepľovanie, fenomén, ktorý pred niekoľkými desiatkami rokov zaujímal iba odborníkov, no dnes je jednou z najdôležitejších politických a spoločenských tém.
Problémom aktuálneho globálneho otepľovania je, že nie je prirodzené. Hodnotiaca správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny hovorí, že za týmito zmenami sú veľmi pravdepodobne, asi na 90 % ľudia. Planétu si znečisťujeme nadmerným vypúšťaním skleníkových plynov. V dôsledku toho sa podľa OSN za posledných sto rokov zvýšila priemerná teplota asi o 0,74 stupňa.
Aj keď sa to možno nezdá veľa, otepľovanie sa zrýchľuje. Zvýšenie teploty o dva stupne by pritom zlikvidovalo mnohé druhy rastlín a živočíchov. Ohrozený bude aj človek, nastanú problémy s pitnou vodou, rozšíria sa nové typy chorôb, vyschne pôda, ktorá dá menej potravín. Najhoršie dopadnú tí najchudobnejší.
Problémom sú predovšetkým emisie oxidu uhličitého, pričom 40 percent jeho produkcie majú na svedomí Spojené štáty a Čína. Práve ich záväzok - podobne ako Indie, Ruska či Japonska - je kľúčový pre rokovania v Kodani. Obmedzenia v znečisťovaní však brzdia rastúce ekonomiky. Otázne preto je, či sa nájde dosť politickej vôle začať proti globálnemu otepľovaniu bojovať.
Vedci dôrazne upozorňujú, že polovičné dohody nepomôžu. V hre je priveľa – osud našej planéty.
Európske ocenenia pre slovenských fotografov
7. 12. 2009
Slovenský fotograf Peter Bagi získal ocenenie Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) Master QEP (Qualified European Professional Photographer) na nedeľnom (6. 12.) vyhlasovaní výsledkov v Bruseli ako 17. európsky fotograf člen Asociácie profesionálnych fotografov SR za tvorbu v oblasti výtvarnej fotografie.
Podľa prezidenta Asociácie profesionálnych fotografov je Bagi prvým Slovákom, ktorý získal najvyššie európske ocenenie. Pre slovenskú fotografickú školu je to skvelý úspech a výborná vizitka. V kategórii výtvarná fotografia si ocenenie odniesla aj ďalšia uchádzačka zo Slovenska, Aňa Struhárová, ktorá získala titul QEP.
Preprava slepeckých psov by mala byť pre taxikárov záväzná
6. 12. 2009
Taxikári vo Viedni sú povinní zviezť aj zákazníkov v spoločnosti psov. Rozhodne by však nemali svojvoľne občanom odoprieť poskytnutie prepravy ich štvornohých priateľov.
So sťažnosťou na cech taxikárov sa obrátil občan, ktorý hodinu čakal so slepeckým psom, kým našiel taxikára ochotného ich zviezť.
Predstaviteľ odborovej organizácie taxikárov uviedol, že vo všeobecnosti platí, že taxikári nemôžu odoprieť prepravu psa s výnimkou, ak je zviera špinavé, nemá náhubok alebo sa správa agresívne.
Zväzová organizácia rakúskych nevidomých by chcela dosiahnuť, aby preprava slepeckých psov bola všeobecne záväzná. V tejto súvislosti sa kritizuje predovšetkým povinnosť majiteľa dať psovi náhubok. Nevidomí sa odvolávajú na to, že v ich prípade ide vždy o zvieratá s veľmi dobrou povahou.