Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Prebieha srnčia ruja. Vodiči zvýšte opatrnosť!
27. 7. 2009
Slovenský poľovnícky zväz žiada vodičov motorových vozidiel, aby na cestách zvýšili opatrnosť, pretože je srnčia ruja. Srnčia zver sa v tomto období správa nevyspytateľne a je aktívna aj cez deň.
V tomto období si srnčia zver
zakladá svoje nové potomstvo. Srnčia ruja bude vrcholiť od 10. do 15.
augusta. Samce ako súčasť predohry naháňajú srny, ktoré pred nimi unikajú a
častokrát končia pod kolesami motorových vozidiel. Dá sa tomu zabrániť pozornou
a opatrnou jazdou.
Štúdium ako spôsob riešenia vysokej nezamestnanosti
24. 7. 2009
Vláda sa rozhodla riešiť vysokú nezamestnanosť nezvyčajným spôsobom. Ministerstvo školstva po dohovore s premiérom vyzvalo verejné vysoké školy, aby tento rok prijali o päťtisíc študentov viac, ako plánovali.
Táto iniciatíva by vzhľadom na hospodársku krízu a s tým
súvisiaci problém absolventov uplatniť sa na trhu práce mala zabrániť tomu, aby
deti končili na úradoch práce. Mládež
dostane šancu zvýšiť si svoje vzdelanie, a tak sa lepšie uplatniť v praxi.
Niektoré vysoké školy už na výzvu zareagovali. Patrí medzi ne napr. najstaršia
Univerzita Komenského v Bratislave. Tá
plánuje prijať navyše 360 bakalárov a 13 doktorandov. Malo by ísť o záujemcov o štúdium na fakultách práva, manažmentu,
sociálnych vied, farmácie a Lekárskej fakulty v Bratislave. Ministerstvo
školstva sa zaviazalo, že dodatočných
študentov preplatí, zatiaľ však neuviedlo
presnú sumu.
Strážcovia zákona opäť na cestách
23. 7. 2009
Slovenské cesty sa budú v najbližších dňoch opäť hemžiť strážcami zákona. Vedenie polície už tretíkrát zaradilo na koniec mesiaca celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu.
Policajti sa budú zamerivať najmä na kontrolu rýchlosti jazdy, požívanie
alkoholických či užívanie návykových látok vodičmi a priestupky v dynamike
cestnej premávky. Práve tieto príčiny sú najčastejšou príčinou dopravných
nehôd.
Na základe nového zákona o cestnej premávke platného od februára nezodpovedných
vodičov čakajú vyššie pokuty. Tento raz vedenie polície navyše nariadilo pokutovanie
v horných hraniciach sadzieb.
Cena nafty klesla o cent, cena benzínu zostáva
22. 7. 2009
Oddnes by cena nafty mala klesnúť o jeden cent a v priemere budeme liter tankovať za 1,10 eura. Liter benzínu by sa tentoraz meniť nemal a bude naďalej stáť v priemere 1,17 eura.
Na svetových
trhoch sa ceny ropy aj ceny pohonných látok posúvali smerom nahor. To je
pravdepodobne dôvod, prečo benzíny na Slovensku nezlacňujú. K zdraženiu pohonných
látok by nemalo dôjsť ešte minimálne týždeň.
Zvyšujúce sa
ceny ropy sú dôsledkom dobrých výsledkov amerických bánk a veľkých spoločnosti,
ktoré naznačujú, že recesia vo svete by sa mohla blížiť ku koncu.