Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Dokumenty z STV na Agrofilme 2010
29. 9. 2010
Na 27. ročníku najstaršieho filmového festivalu na Slovensku Agrofilm, ktorý sa začal v Nitre, sú aj dva dokumenty Slovenskej televízie - Príbehy starého lesa Z.Vlacha a Voda čistá ako krištáľ Ľ.Hanáka.
Filmári z 28 krajín sveta prihlásili takmer 150 snímok, odborná porota vybrala do súťaže 58 a do informatívneho premietania ďalších 56 filmov. Najhodnotnejší z nich získa cenu Magna Mater, kolekcia najúspešnejších bude putovať po území celej SR.
Po Utahu sa počas druhohôr preháňali rohaté dinosaury
27. 9. 2010
Fosílie dvoch neznámych druhov rohatých dinosaurov príbuzných so známym Triceratopsom objavili paleontológovia v americkom štáte Utah.
Oba bylinožravé druhy obývali túto oblasť v období kriedy pred 76 miliónmi rokov. Lebka väčšieho z oboch nových druhov, Utahceratops gettyi, meria 2,3 metra a nad tlamou mu z hlavy čnel roh a ďalšie dva mal umiestnené v blízkosti očí, podobne ako dnešné bizóny. Dva metre vysoký a sedem metrov dlhý dinosaurus vážil medzi 3 až 4 tonami.
O niečo menší bol Kosmoceratops richardson, ktorý na dĺžku meral asi päť metrov a vážil 2,5 tony. Bol však vybavený celkom 15 rohmi. Podľa vedcov je to najvyzdobenejší známy dinosaurus.
O funkciu rohov u týchto mohutných zvierat sa stále vedú debaty. Prevláda názor, že mali zastrašiť súpera v bojoch o samice a imponovať potenciálnym partnerkám - podobne ako parožie jeleňov.
V najbohatších krajinách rastie počet tučných ľudí
24. 9. 2010
Obyvatelia najbohatších krajín sú čoraz tučnejší, pričom na čele rebríčka sa stále drží USA.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v prvej správe o obezite tvrdí, že ak sa vlády, jednotlivci a priemysel nebudú spoločne usilovať o komplexnú stratégiu, do roku 2020 budú mať nadváhu alebo budú obézni 3 zo 4 Američanov. Finančné náklady spojené s nadváhou, najmä v oblasti zdravotníctva, však vyvolávajú obavy vlád mnohých štátov. Príčiny sú známe - potraviny, najmä tie, ktoré nepatria k najzdravším, sú lacnejšie než v minulosti a ľudia sú čoraz menej fyzicky aktívni.
Google chce preniesť web na TV
21. 9. 2010
Google sa chystá zaviesť novú službu Google TV a prenesie internet na televízne obrazovky. V USA tak urobia už tento rok na jeseň a vo zvyšku sveta budúci rok, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eric Schmidt.
Google chce vďaka novej službe rozšíriť svoj dosah z osobných počítačov na obývacie izby. Schmidt uviedol, že prehliadanie internetu prostredníctvom televíznej obrazovky bude bezplatné. Google na tom bude pracovať s výrobcami obrazových programov a elektronickými firmami.
Nedávno pritom predstavil konkurent Apple poslednú verziu svojej Apple TV. Stupňuje sa tak bitka o pozornosť spotrebiteľov a trh s televíznou reklamou, ktorým svetovo pretečie ročne 180 miliárd dolárov (približne 3,5 bilióna Sk).