Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Nový závod Nokia vo Vietname
3. 3. 2011
Fínska spoločnosť Nokia oznámila, že vybuduje nový výrobný závod vo Vietname, neďaleko mesta Hanoi.
Vedenie spoločnosti očakáva, že náklady na výstavbu továrne dosiahnu 200 miliónov eur. Spoločnosť však predpokladá, že táto investícia by sa jej mala čoskoro vrátiť, pretože týmto krokom bude možnosť ponúknuť internet prostredníctvom telefónov ďalšej miliarde ľudí. Prvé telefóny s nálepkou "Made in Vietnam" sa objavia v roku 2012.
Slovenské hotely zaznamenali viac turistov
1. 3. 2011
Slovenské hotely a ubytovacie zariadenia zaznamenali vlani rovnaký rastový trend ako ostatné štáty EÚ.
V porovnaní s rokom 2009 využili domáci a zahraniční turisti možnosť ubytovania v roku 2010 o 4,8 % viac, pričom priemerný rast za celú úniu predstavoval 2,8 %. Na Slovensku tvorili cudzí turisti z celkového počtu 6,6 milióna necelú polovicu (47 %). V absolútnych číslach navštívilo najviac cudzincov Španielsko (155 miliónov), Taliansko (109 miliónov) a Francúzsko (66 miliónov). Najviac domácich si rezervovalo izby v Nemecku (180 miliónov), Taliansku (135 miliónov), Francúzsku (130 miliónov) a Španielsku (113 miliónov).
Cena od Nadácie Orange
18. 2. 2011
Inovatívne projekty v oblasti sociálnej integrácie, vzdelávania a regionálneho rozvoja sa môžu uchádzať o Cenu Nadácia Orange.
Je to druhý ročník ocenenia pre mimovládne organizácie a jeho držitelia získajú finančnú odmenu 10 000 eur. Prihlášky treba zaslať do 3.marca.
Bábkové divadlo v Bratislave dosiahne slovenský rekord
18. 2. 2011
Bratislavské bábkové divadlo sa uchádza o zápis do Knihy slovenských rekordov inscenáciou Princezná Kukulienka.
Je to jedna z jeho najobľúbenejších hier a v piatok 18. februára uvedie 500. reprízu predstavenia, ktoré malo premiéru 11. júna 1982.