Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet
28. 3. 2024
Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo?
Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Nie všetci lekári sa vrátia
7. 12. 2011
Odborári podpísali s vládou koncom týždňa memorandum. Dnes vláda schválila návrh ministra zdravotníctva ukončiť núdzový stav od 8. decembra 2011, ktorý bol vyhlásený od 29. novembra 2011.
Odo dneška by mala byť situácia stabilizovaná. Lekári sú zamestnaní na novo, nakoľko vláda zrušila núdzový stav, inak by sa stali nezamestnanými. Desiatky lekárov sa však do práce nevrátili, hoci ministerstvo to umožnilo úplne všetkým, uviedol lekársky odborový predák Marián Kollár.
Stres výhodou
6. 12. 2011
Výskumy ukázali, že pracovné napätie je potrebné správne riadiť a môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť.
V dnešnej uponáhľanej dobe je názor, že stres je škodlivý a ohrozuje zdravie, ničí pracovné aj súkromné vzťahy. Nepriaznivé dôsledky stresu môžete zmeniť. Je potrebné myslieť na stres skôr ako na ukazovateľ toho, že vám na niečom záleží, než ako na dôvod na paniku, sústrediť sa skôr na úlohu než na pocity, budovať vzťahy tak, aby vás ľudia podržali v čase, keď zažívate stres, nedomnievať sa, že váš stres bude trvať večne, neobávať sa o veci, ktoré sú mimo vašu kontrolu, netráviť čas s ľuďmi, ktorí sú negatívni.
Vláda vyhlásila núdzový stav
29. 11. 2011
Na včerajšom mimoriadnom rokovaní vláda schválila vyhlásenie núdzového stavu v šestnástich nemocniciach Slovenska.
Niektorí lekári sťahujú svoje výpovede, avšak ešte stále je vo výpovednom stave okolo 2000 lekárov. Po rozhodnutí, pre ktorých lekárov platí pracovná povinnosť, im to oznámi príslušný miestny obvodný úrad. Lekár, ktorý odmietne prísť do nemocnice k vykonávaniu svojej práce, porušuje zákon a môže byť sankcionovaný. Núdzový stav však možno vyhlásiť maximálne na 90 dní. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik oslovil aj susedné krajiny a požiadal o pomoc. Avšak v prvom rade Ministerstvo zdravotníctva SR chce uprednostniť potenciál slovenských lekárov.
Začiatkom roka 2012 vznikne nový orgán
23. 11. 2011
Zákon o finančnej správe upravuje organizáciu, postavenie, právomoc a pôsobnosť orgánov štátnej správy.
Na základe schválených zákonov bude začiatkom roka 2012 vytvorená finančná správa zlúčením daňovej a colnej správy. V prvej etape vznikne Finančné riaditeľstvo so sídlom v Bratislave. Finančnému riaditeľstvu budú podriadené daňové a colné úrady. V druhej etape v roku 2013 sa zlúčia daňové úrady a colné úrady do finančných úradov, ktorých bude 8, vzniknú v sídle kraja. Vytvoria sa aj špecializované úrady a to, Finančný úrad pre východnú hranicu, Finančný kriminálny úrad a Finančný úrad pre vybrané daňové subjekty.