Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život s Murphyho zákonmi

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

Ak nejde o život, nejde o nič,

Bez ohľadu na to, čo sa pokazí, vždy to na prvý pohľad vyzerá byť v poriadku.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

(Murphyho zákony v bájkach)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ako bojovať s klebetou

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

O klebetení platí dvojnásobne, že zručnosť sa získava cvičením.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet

28. 3. 2024 Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo? Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Región centrope už na webe

29. 10. 2010 Nový internetový portál, ktorý sa zameriava na stredoeurópsky región Centrope, spustili oficiálne vo Viedni predstavitelia Rakúska, Česka, Slovenska a Maďarska.
Webové stránky www.mycentrope.com ponúkajú informácie o kultúre či možnostiach trávenia voľného času v týchto štyroch krajinách. Správy sú k dispozícii vo všetkých štyroch jazykoch. Región Centrope sa zriadil v roku 2003. Tvorí ho južná Morava, východ Rakúska, okolie Bratislavy a západ Maďarska. Žije v ňom okolo 6,5 milióna ľudí. Cieľom iniciatívy je vďaka cezhraničnej spolupráci vytvoriť prosperujúcu oblasť v srdci Európy.

Dve miliardy užívateľov internetu

28. 10. 2010 Počet užívateľov internetu po celom svete tento rok prekoná 2 miliardy. Prístup k internetu tak bude mať takmer tretina svetovej populácie.
Počet pripojení k internetu prudko rastie aj v rozvojových krajinách. Za posledných päť rokov sa počet užívateľov internetu zdvojnásobil. V tomto roku sa má počet nových užívateľov zvýšiť až o 226 miliónov. Z toho bude 162 miliónov z rozvojových krajín. V Európe má internet 65 % populácie. Na americkom kontinente je to 55 % populácie. V Afrike však iba 9,6 % a v oblasti Ázie a Tichomoria 21,9 %.

MediaFest ponúka študentské filmy

27. 10. 2010 Filmové projekcie, ale aj informácie a novinky z oblasti multimediálnej tvorby ponúka 1. ročník medzinárodného festivalu multimediálnych diel MediaFest, ktorý sa koná na pôde Žilinskej univerzity (ŽU).
Hlavným cieľom organizátorov bolo podľa riaditeľa festivalu Media-Fest P.Brezániho vytvoriť platformu pre prezentáciu študentských diel, ktoré vznikajú na univerzitnej pôde. Festival ponúka študentské filmy z univerzít v Žiline, Banskej Bystrici, Trnave, Bratislave, Zlíne a Brne. Spolu je to 44 diel, informoval o tom P.Brezáni.

Projekt na výstavbu najväčšej solár. elektrárne

26. 10. 2010 Americká vláda v pondelok schválila projekt najväčšej solárnej elektrárne na svete.
Zariadenia na federálnych pozemkoch na juhovýchode Kalifornie bude mať inštalovaný výkon 1000 megawattov a bude môcť v čase prevádzky zabezpečovať dodávky elektrickej energie viac ako 300.000 domácnostiam. Projekt za šesť miliárd dolárov neďaleko mesta Blythe postaví a bude prevádzkovať spoločný podnik dvoch nemeckých firiem Solar Millenium a Ferrostaal. Ide už o šiesty projekt, ktorý ministerstvo vnútra tento mesiac na federálnej pôde schválilo. Inštalovaný výkon týchto projektov v Kalifornii a Nevade má dosiahnuť 2800 MW.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner