Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

(Zrnká úsmevu)
Murphy a byrokrati

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Sláva a peniaze...

Máme radi ľudí, ktorí povedia priamo, čo si myslia. Za predpokladu, že si myslia to isté, čo aj my. (Mark Twain)

Dokiaľ budeš šťastný, napočítaš veľa priateľov. Keď šťastie odíde, ostaneš sám. (Ovidius)

Ak mi niečo vysvetlíš, zabudnem, ak mi to ukážeš, zapamätám si to, ale ak sám urobím, pochopím. (Čínske príslovie)

(Myšlienky bez cla)
Človek a veci

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

Aj keď sa to už dávno pokazilo, ešte sa to môže zdať byť v poriadku.

Veci idú najlepšie vtedy, keď je to najmenej potrebné.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

V krajinách EÚ sa opäť telefonuje lacnejšie

1. 7. 2009 V rámci sietí mobilných operátorov v krajinách EÚ sa od dneška opäť telefonuje lacnejšie. Do platnosti vstupuje druhé nariadenie o roamingu, ktoré upravuje i ceny za odosielanie správ SMS a mení pravidlá využívania dátových služieb v zahraničí.
Doterajší platný limit 46 centov bez DPH za minútu odchádzajúceho hovoru v roamingovej sieti sa snižuje na 43 centov bez DPH. Od júla 2010 sa cena zníži na 39 centov a od júla 2011 až na 35 centov.
Znižuje sa  aj cena za minútu prijatého hovoru. Zo súčasných  22 centov bez DPH za minútu sa zníži na 19 centov bez DPH.
K zmene dochádza i v  tarifikácii  roamingových hlasových hovorov.  Nové pravidlá  umožňujú operátorom  účtovať prvých 30 sekúnd hovoru v roamingovej sieti ako jeden celok, po prvej polminúte však budú musieť hovor účtovať po sekundách. Nahradí sa tak doterajšia prax spoplatňovania hovorov v roamingu v minútových intervaloch, teda i za začatú minútu.
Nové nariadenie počíta aj s reguláciou cien správ SMS. Zákazník za jednu krátku správu nezaplatí viac ako 11 centov bez DPH. Prijímanie textových správ v zahraničí naďalej zostáva bezplatné.
Pre spotrebiteľov dátových služieb je dobrou správou mechanizmus, ktorý má zabrániť tzv. šokom z privysokých účtov. Nové nariadenie hovorí, že každého svojho zákazníka operátor musí upozorniť správou SMS vtedy, ak v danom mesiaci využije dátové roamingové služby v celkovej hodnote 50 eur bez DPH. V správe SMS sa musí uvádzať, ako má zákazník postupovať, ak si želá využívať dátový roaming nad jej rámec aj napriek prečerpaniu mesačnej cenovej kvóty. Ak sa zákazník rozhodne na SMS neodpovedať alebo nereagovať, musí operátor v príslušnom mesiaci ďalšie využívanie dátového roamingu zablokovať. Každý zákazník operátora môže požiadať o zvýšenie mesačnej cenovej kvóty za dátový roaming.
(Zdroj: EURACTIV)

V MMF budú mať Slovensko a Česko spoločného zástupcu

1. 7. 2009 Krajiny bude počas nasledujúcich štyroch rokov zastupovať Marek Jakoby. Za spoločným zastúpením krajín je snaha o znižovanie nákladov v inštitúciách.
Spoločné zastúpenie je výsledkom dohody, ktorú v apríli t.r. podpísali guvernéri centrálnych bánk a ministri financií oboch krajín a následne ju schválila slovenská vláda.
Funkčné obdobie spoločných zástupcov v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) a  Svetovej banke (SB) bude štvorročné, pričom pozície v jednotlivých inštitúciách sa budú medzi oboma krajinami pravidelne striedať.
Oficiálne zastúpenie Slovenska v Rade guvernérov MMF a v Rade guvernérov SB sa nezmenilo.  Funkciu guvernéra v MMF vykonáva aj naďalej guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko, jeho alternátom je štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR František Palko.
Minister financií Ján Počiatek je guvernérom za SR v skupine Svetovej banky.  Funkciu jeho alternáta vykonáva viceguvernér centrálnej banky Viliam Ostrožlík.
(Zdroj: HNONLINE)

Nemecko a Švajčiarsko pripravujú novú dohodu o dvojitom zdanení

30. 6. 2009 Predstavitelia Nemecka a Švajčiarska na minulotýždňovej daňovej konferencii začali konštruktívny dialóg o novej dohode o dvojitom zdanení.
Nemecký minister a jeho švajčiarsky rezortný kolega vyhlásili, že prekonali rozdiely a dospeli ku konštruktívnemu dialógu. Začali vyjednávať o novej dohode o dvojitom zdanení. Ide o jeden zo záväzkov, ktorý má prispieť ku  kompatibilite  s daňovými pravidlami OECD. Podobnú zmluvu už Švajčiarsko podpísalo so Spojenými štátmi americkými, čo bolo prvým krokom v procese zbavovania sa reputácie daňového raja.
(Zdroj: EURACTIV)

Rozšírenie sortimentu áut s odpočtom DPH

29. 6. 2009 Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/46/ES rozšírila využiteľný sortiment áut s odpočtom DPH z malých dodávkových vozidiel aj o klasické osobné autá. Na základe nariadenia slovenskej vlády sa od 29. apríla tohto roku možno na ňu odvolávať aj na Slovensku.
Podľa európskej klasifikácie technicky platí, že ak automobil využíva väčšiu časť užitočnej hmotnosti na náklad ako pre cestujúcich okrem vodiča, možno ho považovať za auto kategórie N1. Možno ho teda  registrovať ako úžitkové vozidlo a platitelia DPH si pri jeho kúpe môžu uplatniť odpočet dane.
Tým pre dovozcov vznikla príležitosť požiadať ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií o zaradenie nových modelov a preradenie starších do kategórie N1.  Vozidlo teda nevyžaduje "stavebné" úpravy,  stačí len  splnenie podmienky rozdelenia užitočnej hmotnosti, uznanej už pri európskom schvaľovaní. Ministerstvo musí akceptovať rozhodnutie ktoréhokoľvek štátu Únie o homologovaní vozidla pre kategóriu N1. Čiže aj tých nemálo, v ktorých kategória N1 schválenú deliacu mriežku nemusí mať.
Táto novinka pochopiteľne importérov zaujala, pretože prináša šancu zvýšiť predaje áut, ktoré ovplyvnilo aj šrotovné. Vďaka nemu domácnosti nakúpili toľko áut, že ich predaje dokonca presiahli  počty dosiahnuté za prvých päť mesiacov minulého roka.
Ministerstvo financií pripúšťa, že bude potrebné prehodnotiť kvantifikáciu rozpočtových vplyvov. Vyzerá to,  že bude zachovaný súčasný  legislatívny stav.  To znamená, že zostane  možnosť odpočtu DPH len pre kategóriu N1, s akceptovaním uznávania európskej homologizácie „bezmrežových“ áut. Tento stav by mal byť hachovaný  dovtedy, kým sa európska homologizácia nestane povinnou, teda do jesene 2011.
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Urban, Vanesa
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner