Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je obchod

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

Podnikanie a súdne spory sú ako siamské dvojčatá – jedno by bez druhého nemohlo plnohodnotne existovať. Problém je len v tom, že sa nedá súčasne aj podnikať, aj súdiť sa. Na tomto je postavený advokátsky chlebíček. A treba povedať, že je to chlebíček dosť mastný...

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
Informácie pre šéfa

Ak je teoretická pravdepodobnosť, že získate stopercentne spoľahlivú informáciu, blízka jednej, tak v skutočnosti je rovná nule.

Keď už všetky informácie perfektne zapadajú do seba, tak o chvíľu sa dozviete niečo, čo všetko obráti naruby.

Keď dvaja dostanú tú istú informáciu, nikdy z nej nevyvodia ten istý záver.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ako bojovať s klebetou

Čas, potrebný na to, aby ste späť získali povesť zničenú klebetou, je nepriamo úmerný k času, potrebnému na stratu povesti.

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Ohňom a mečom ničia nepriateľa barbari. V civilizovanej spoločnosti na to stačí jedovatý jazyk.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Typy ľudí - VI. večer

Drobné záležitosti vezmi do rúk hneď, dôležité sa aj tak nevybavia nikdy.

Kto nevie a chce sa učiť, ten sa aj učí.

Na maličkostiach stroskotá nakoniec aj ten najväčší génius.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Voľby do Európskeho parlamentu

8. 6. 2009 Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa vo väčšine krajín darilo skôr pravici ako ľavici. Pravica by si tak mala udržať dominanciu v parlamente aj v novom funkčnom období.
Oproti súčasnému stavu by sa však rozdiel  medzi počtom poslancov ľudovcov a socialistov, ktorí sú druhou najsilnejšou frakciou v Štrasburgu, mal znížiť.  Liberáli  by mali zostať na treťom mieste.  Vo viacerých krajinách dobré výsledky zaznamenali  krajne pravicové nacionalistické či xenofóbne strany.
V Nemecku zvíťazili kresťanskí demokrati na čele s kancelárkou  Angelou  Merkelovou, vo Francúzsku Únia za ľudové hnutie prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Na Slovensku získala najväčšiu podporu a päť mandátov strana Roberta Fica. Podporilo ju vyše 32 %  voličov. Do Európskeho parlamentu sa dostali SDKÚ, SMK a KDH  (po dve kreslá), HZDS a SNS (po jednom kresle). SaS, Strana zelených a koalícia KDS-OKS sa do parlamentu nedostali. 
Sociálno-demokratické strany prehrali vo všetkých dôležitých štátoch. Smer-SD tak bude jedna z mála delegácii Strany európskych socialistov, ktorá posilnila. Oficiálne výsledky za Slovensko potvrdili rozdelenie síl v EP: PES 5 (Smer-SD), EPP 6 (SDKÚ-DS, SMK, KDH), UEN 1 (SNS) a ALDE 1 (HZDS).
(Zdroj: ETREND, EURACTIV)

Eurozóna zatiaľ nepotrebuje nové stimulačné opatrenia

5. 6. 2009 Medzinárodný menový fond (MMF) je presvedčený, že eurozóna si počínala dobre v snahe chrániť svoje hospodárstvo pred najhorším poklesom od konca druhej svetovej vojny a nové stimulačné opatrenia zatiaľ nepotrebuje.
Správa MMF hovorí, že v súčasnosti sa zdá, že ďalší stimul nie je potrebný a najprv sa má umožniť doteraz prijatým opatreniam, aby prejavili svoje účinky.  MMF však v správe hovorí aj  o tom, že napriek určitým pozitívnym znakom v ekonomike, kríza sa ešte neskončila.  MMF svoju správu predloží v pondelok na schôdzke skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup v Luxemburgu, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Európskej centrálnej banky.
(Zdroj: HNONLINE)

Voľby do Európskeho parlamentu sú prejavom nadnárodnej demokracie

5. 6. 2009 Svet sa stáva svedkom jednej z najneobyčajnejších udalostí demokratickej politiky. Voľby do europarlamentu sa priamo dotknú 375 miliónov ľudí z viac ako dvoch tuctov rôznych krajín. Tieto voľby sú najvýznamnejším prejavom nadnárodnej demokracie na tejto planéte.
Hlas každého eurovoliča sa môže stať dôležitejším než kedykoľvek predtým. Má to dva dôvody: prvým je, že svet prechádza najväčšou hospodárskou krízou od 30. rokov minulého storočia. Rozhodný, koordinovaný postup v rámci celej EÚ je nevyhnutný, ak sa má minimalizovať straau pracovných miest a prebudovať hospodárstva tak, aby v budúcnosti mohli využívať výhody perspektívnych odvetví. Toto sa môže uskutočniť iba s podporou európskych občanov.
Druhým dôvodom je skutočnosť, že Európsky parlament sa má stať (pokiaľ Lisabonská zmluva bude ratifikovaná a nadobudne platnosť v priebehu nastávajúcich mesiacov) ešte významnejším aktérom pri spravovaní záležitostí Európy.
S vývojom  spoločenstiev sa vyvíja aj Európska únia. Na začiatku bolo cieľom EÚ podporovať mier a vyššiu životnú úroveň – EÚ nielenže urovnala dávne nepriateľstvá, ale prostredníctvom procesu rozšírenia rozšírila  svoj priestor mieru, bezpečnosti a prosperity do všetkých kútov kontinentu.
Dnes však ľudstvo čelí novým výzvam, ktoré nerešpektujú žiadne hranice. Finančná kríza, zmena klímy, energetická neistota, medzinárodný terorizmus a pandémie sú len niektoré z nich. Preto, i keď mnohí ľudia považujú mier za zabezpečený, pre národy Európy stále neexistuje iná alternatíva, než naďalej spolupracovať na základe partnerstva v rámci inštitúcií EÚ.
Európskemu parlamentu, ktorý má v rukách zákonodarstvo spolu s vládami jednotlivých štátov, ale aj s občanmi Únie Európska komisia skladá účty.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso preto vyzval občanov Únie aby si zvolili europoslancov, ktorí budú presadzovať ich názory. Konanie týchto poslancov  bude mať vplyv  na každodenný život občanov Európskej únie.
(Zdroj: HNONLINE)

Európsky parlament zmenil život Slovákov

4. 6. 2009 V sobotu si Slováci zvolia trinásť nových zástupcov v Bruseli. Od ich rozhodnutí budú závisieť stanoviská Európskej únie a teda aj ďalší vývoj Slovenska.


Európsky parlament prijíma legislatívne akty, ktoré bezprostredne ovplyvňujú život občanov každej členskej krajiny. Europarlament v podstate prijíma dôležité pravidlá, ktorými sa riadia štáty. Preto má priamy vplyv na veľa vecí v bežnom živote občanov, do istej miery reguluje vnútorný trh, zavádza antidiskriminačné prvky, nariaďuje kvóty. Ovplyvňuje tým napríklad podmienky podnikania.
Činnosť europarlamentu sa takto napríklad premietla do cien mobilných operátorov, do cien mlieka, rovnakých bezpečnostných pravidiel, v ochrane životného prostredia.
Sú však aj oblasti, do ktorých europarlament a vôbec únia  nemôžu zasahovať.  Europarlament neschvaľuje napríklad  smernice týkajúce sa oblastí vnútra a spravodlivosti. Tie rieši Európska rada alebo Rada ministrov.
Aby sa voliči mohli rozhodnúť, majú k dispozícii množstvo informačných zdrojov. Napríklad na stránkach Európskeho parlamentu možno nájsť všetkých kandidátov z jednotlivých krajín a na stránke Europarltv si možno pozrieť volebné spoty. Nové informácie o voľbách sa okrem toho objavujú každý deň na sociálnych sieťach ako Facebook alebo Twitter.
Výsledky volieb budú oznámené  v priamom prenose zo sídla Európskeho parlamentu. Prenos sa začne 7. júna  22. hodine.
(Zdroj: HNONLINE, ec.europa.eu)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner