Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy o láske

sť kvôli láske na kraj sveta vám ešte nezaručí, že tam budete mať od nej pokoj.

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

V každej organizácii sa vždy nájde niekto, kto dobre pozná pozadie jej fungovania.

Na vysokých postoch tróniaci hlupáci sú podobní človeku na vysokej streche: - všetko vidia zmenšene a aj oni sa zdola zdajú byť malými.

Snažte sa dvere svojej kancelárie mať vždy zamknuté! Návštevníkom to naháňa strach a pôsobí to dojmom akoby ste stále boli na dôležitej porade.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Nebo je v nebi

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

(Zrnká úsmevu)
Život je obchod

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Priateľ sa pozná podľa toho, čo všetko je schopný urobiť pre toho druhého.

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

(Zrnká úsmevu)
Ako bojovať s klebetou

Žiadna klebeta nie je natoľko malá, aby nedokázala zničiť veľkú lásku.

Ak ste sa stali predmetom klebety, nemôžete jednoducho vystúpiť z hry.

Po tom, ako sa vám zdá, že všetky klebety o vás už boli vymyslené, sa objaví nová séria.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Štáty budú po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov

26. 2. 2024 Od roku 2025 budú musieť štáty Európskej únie (EÚ) zavádzať navrhnuté reformy a zlepšovať verejné financie tak, aby zabezpečili návrat a udržanie verejného dlhu pod hodnotou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) v období nasledujúcich 14 rokov. Na nových rozpočtových pravidlách sa nedávno dohodla Európska rada a Európsky parlament. Dokončiť sa ešte musí legislatívny proces. „Pre Slovensko by nové pravidlá znamenali prísnejšie podmienky a tlačili by vládu k rýchlejšej konsolidácii smerom k udržateľným verejným financiám," upozornil v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického diania Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Členské krajiny budú musieť Európskej komisii (EK) po novom predkladať 4-ročné plány reforiem, investícií a fiškálnych cieľov. Komisia tieto plány vyhodnotí a navrhne spôsob znižovania verejného dlhu a deficitu v krajinách, kde dlh prekračuje hranicu 60 % HDP alebo deficit výšku 3 % HDP. Národné plány by mali vychádzať z odhadu EK pre výšku verejného dlhu a salda verejných financií krajín pre rok 2024.
Stanovené štvorročné obdobie bude možné predĺžiť na maximálne sedem rokov, ak členské krajiny vykonajú reformy zamerané na fiškálnu udržateľnosť s ohľadom na spoločné priority EÚ. „K prioritným reformám patrí dosiahnutie spravodlivej, ekologickej a digitálnej transformácie, zabezpečenie energetickej bezpečnosti, posilnenie sociálnej a hospodárskej odolnosti a v prípade potreby budovanie obranných kapacít," priblížil ISA...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Za chyby bývalej vlády vrátime EÚ 13 miliónov eur

15. 11. 2010 Bývala vláda sa dopustila niekoľko neoprávnených výdavkov, vďaka ktorým Slovensko prišlo o vyše 13 miliónov eur, ktoré poputujú do Bruselu.
Slovensko je totiž povinné vrátiť všetky peniaze, ktoré získalo z eurofondov neoprávnene. Ide hlavne o dva veľké projekty, nástenkový tender a sociálne podniky. V prípade tendra Slovensko stratilo vyše 10 miliónov eur. Tieto peniaze už boli poskytnuté, takže ich Slovensko musí vrátiť zo štátneho rozpočtu.

EÚ a Japonsko dohoda o voľnom obchode

12. 11. 2010 Európska únia a Japonsko budú pracovať na tom, aby začali rokovania o uvoľnení vzájomného obchodu.
Najvyšší činitelia Bruselu a Tokia sa dohodli, že rozhodnutie o začatí rozhovorov by malo padnúť budúci rok na summite EÚ a Japonska. Japonské firmy vyzývajú vládu, aby zabezpečila viac obchodných dohôd, ktoré by podporili prístup ich elektroniky či automobilov na ďalšie trhy. Vedie ich k tomu najmä ostrá konkurencia Južnej Kórey, ktorá minulý mesiac podpísala s EÚ dohodu o voľnom obchode.

EÚ investuje do energetiky bilión eur

11. 11. 2010 Európska únia investuje v najbližších desiatich rokoch do energetiky bilión eur.
S takýmto číselným údajom prichádza Európska komisia v energetickej stratégii 2020. Hlavným cieľom je, aby žiadny členský štát nezostal energeticky izolovaný. Brusel navrhuje, aby energetické projekty, ktoré majú strategický význam pre európsku dvadsaťsedmičku, mohli ľahšie a rýchlejšie získať stavebné a ďalšie povolenia.

Spoločný patent EÚ znemožnilo Taliansko

11. 11. 2010 Rokovanie EÚ o spoločnom patente pravdepodobne definitívne skrachovalo.
Ministri, ktorí majú na starosti konkurencieschopnosť, sa v Bruseli priblížili dohode zrejme najviac za posledných 40 rokov, ale Taliansko nakoniec kompromis zablokovalo. Rokovanie skrachovalo na jazykových sporoch, pričom 26 členských štátov bolo ochotných sa zmieriť s tým, že patenty budú prekladané len do angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Tento návrh sa ale nepáčil Taliansku. Dohodou EÚ by priemysel ušetril náklady na patenty, ktoré sú v EÚ totiž približne 11x vyššia ako v USA a 13x vyššia než v Japonsku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner