Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Brusel schválil úver 380 miliónov eur pre dcéru cestovky Thomas Cook
14. 10. 2019
Európska komisia (EK) schválila preklenovací úver v hodnote 380 miliónov eur pre nemeckú charterovú leteckú spoločnosť Condor, dcéru britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook, ktorá minulý mesiac vyhlásila bankrot.
Úver, rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko, je zameraný na udržanie Condoru nad vodou. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na CK Thomas Cook a hľadá kupca. Komisia, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v Európskej únii, schválila v pondelok preklenovaciu pôžičku po tom, ako zistila, že neposkytne spoločnosti Condor nespravodlivú výhodu.
EÚ potenciálne uvalí sankcie na produkty z USA
11. 10. 2019
Francúzsko uviedlo, že Európska únia (EÚ) zavedie sankcie na import z USA, ak sa obe strany nedohodnú na spore týkajúcom sa podpory leteckého priemyslu. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok povedal, že EÚ uvalí sankcie na produkty z USA, ak Brusel s Washington nevyriešia spor týkajúci sa nepovolených subvencií EÚ pre Airbus.
Svetová obchodná organizácia (WTO) minulú stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,83 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. USA ešte v ten deň ohlásili, že prijmú clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške desať percent, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent.
Libra prudko oslabila
9. 10. 2019
Britská libra v utorok prudko oslabila. Dôvodom boli správy, že britská vláda považuje nádeje na dohodu o odchode z Európskej únie (EÚ) prakticky za nulové. Nemecká kancelárka Angela Merkelová údajne varovala, že dohoda o brexite je vysoko nepravdepodobná. To podporilo obavy z chaotického a nákladného brexitu.
Kurz britskej libry voči euru padol na najnižšiu úroveň za mesiac, keď oslabil o 0,7 percenta na 1,1120 eura za britskú libru. Kurz libry voči doláru klesol o 0,6 percenta na 1,220 amerického dolára za libru. Podľa zdroja z Downing Street Merkelová v telefonickom rozhovore povedala britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, že dohoda je nanajvýš nepravdepodobná a že nie je možná, pokiaľ Londýn nebude súhlasiť s tým, že Severné Írsko zostane v colnej únii. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že Johnson a jeho vláda nemajú záujem o dohodu a ich stratégiou je obviniť EÚ zo stroskotania rokovaní o dohode. Na Twitteri tvrdo skritizoval Johnsonovu stratégiu.
EÚ a Francúzsko sú pripravené brániť sa voči clám USA
7. 10. 2019
Francúzsko a Európska únia sú pripravené odpovedať sankciami, ak Spojené štáty v obchodnom spore okolo spoločnosti Airbus odmietnu prijať podanú ruku a zavedú clá. Povedal to dnes francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Američania sú oprávnení zaviesť na dovoz z Európy clá vďaka verdiktu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). "Ak americká vláda odmietne ruku, ktorú jej podáva Francúzsko a Európska únia, sme pripravení reagovať sankciami," povedal minister. Americké sankcie sú podľa neho hospodárskou a politickou chybou.
WTO v stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,86 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Washington ešte v stredu ohlásil nové clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške desať percent, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent (na niektoré potraviny a ďalší tovar, ako je francúzske víno, škótska a írska whisky alebo syry). Hovorca francúzskej vlády Sibeth Ndiayeová v rozhovore s televíziou BFMTV a rozhlasovou stanicou RMC uviedla, že Francúzsko je pripravené zaviesť odvetné opatrenia po konzultácii s EÚ.