Priemyselná výroba v EÚ a eurozóne sa v septembri znížila o dve percentá
15. 11. 2024
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta.
Priemyselná výroba v krajinách EÚ sa v septembri podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o dve percentá. Vo svojej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. V eurozóne sa výroba znížila rovnako ako v celej EÚ o dve percentá.
V auguste, výroba v celej EÚ podľa upravených údajov medzimesačne stúpla o 1,2 percenta. V krajinách platiacich eurom rast predstavoval 1,5 percenta a v Česku 1,8 percenta.
Na Slovensku sa výkon priemyslu v septembri medzimesačne zvýšil o 1,3 percenta a medziročne o 2,5 percenta. Najviac výroba medzimesačne klesla v Írsku (- 10,7 percenta), Dánsku (- päť percent) a Holandsku (- 2,9 percenta). Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Chorvátsku (5,8 percenta), Portugalsku (2,7 percenta) a Slovinsku (1,6 percenta). Z veľkých únijných ekonomík zaznamenalo najväčší pokles Nemecko, kde predstavoval 2,7 percenta. Pokles vykázalo aj Francúzsko a Taliansko.
V medziročnom porovnaní sa výroba v EÚ v septembri znížila o 2,8 percenta a v eurozóne o 2,4 percenta. V Českej republike výroba o 0,9 percenta vzrástla.
V auguste výroba vykázala v EÚ medziročný rast o 0,1 percenta, v eurozóne pokles o 0,1 percenta a v Českej republike rast o 1,5 percenta.
Najviac výroba klesla medziročne v Írsku (- 7,3 percenta), Luxembursku (- 6,3 percenta) a v Maďarsku (- 5,3 percenta). Najvyšší nárast zaznamenalo Dánsko (7,8 percenta), Belgicko (šesť percent) a Litva (3,5 percenta).
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Nemecko zažíva bezprecedentný pokles zamestnanosti
29. 4. 2020
Nemecko zažíva „bezprecedentný“ pokles úrovne zamestnanosti. Uviedol to v utorok renomovaný hospodársky inštitút Ifo s odvolaním sa na výsledky prieskumu, ktorý ukázal, ako pandémia nového koronavírusu zasiahla najväčšiu európsku ekonomiku.
Barometer zamestnanosti Ifo totiž v apríli klesol na 86,3 bodu z 93,4 bodu marci. Aprílová hodnota indexu je najnižšia v histórii prieskumov. Ifo dodal, že všetky štyri sektory (výroba, stavebníctvo, služby a obchod) zaznamenali zníženie zamestnanosti. „Ešte nikdy nedošlo k tak výraznému poklesu samotného barometra, čo bude korešpondovať so zvýšením nezamestnanosti v Nemecku,“ uviedol vo vyhlásení inštitút Ifo. Separátna správa Ifo odhalila obavy nemeckých exportérov o vyhliadky svojich firiem. Konkrétne, exportné očakávania nemeckých spoločností v apríli klesli na -50 bodov z -19 bodov v marci.
Kia Motors klesol zisk o takmer 60 percent
27. 4. 2020
Juhokórejská automobilka Kia Motors oznámila za prvý štvrťrok pokles čistého zisku takmer o 60 percent. Spoločnosť zároveň uviedla, že za druhý kvartál počíta v dôsledku pandémie nového koronavírusu ešte s výraznejším poklesom.
Kia v piatok informovala, že za tri mesiace do konca marca zaznamenala čistý zisk 266 miliárd wonov (200,48 milióna eur), čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znamená pokles o 59 percent. Zisk pred zdanením dosiahol 282 miliárd wonov, čo predstavuje pokles o 70,2 percenta. Klesol aj prevádzkový zisk, a to o 25,2 percenta takmer na 445 miliárd wonov. Bez započítania mimoriadnych položiek však prevádzkový zisk vzrástol o 42,3 percenta. Za výrazným poklesom zisku by mohli byť podľa portálu The Korea Herald náklady spojené so mzdovou dohodou s odbormi. Tržby totiž vzrástli približne o 17 percent na 14,57 bilióna wonov. Pod rast sa podpísali priaznivé kurzové vplyvy a rast predaja SUV, ako Telluride a Seltos, na americkom a indickom trhu. Napríklad predaj v USA sa zvýšil o 8,9 percenta. Celkovo však objem predaja na zahraničných trhoch klesol, a to o 2,6 percenta. Naopak, na domácom trhu predala firma v 1. kvartáli o 1,1 percenta viac áut.
Lídri EÚ chcú spoločný balík na záchranu ekonomík
24. 4. 2020
Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes poverili Európsku komisiu prípravou plánu na oživenie ekonomík, ktorý by mal poskytnúť potrebnú podporu krajinám a hospodárskym odvetviam zasiahnutým koronavírusovou krízou.
Po už štvrtej videokonferencii únijných lídrov to oznámil predseda Európskej rady Charles Michel. Na parametroch chystaného fondu oživenie sa však politici najmä kvôli rôznemu pohľadu na spoločný dlh nezhodli. Podľa Michela naproti tomu podporili skôr navrhnuté stimuly vo výške 540 miliárd eur, ktoré by mali krajiny začať využívať od júna. Politickí vodcovia tiež súhlasili s plánom EK na koordinované uvoľňovanie reštrikcií prijatých kvôli šíreniu pandémie.
Nemecká ekonomika je v hlbokej recesii
22. 4. 2020
Nemecká ekonomika sa nachádza v hlbokej recesii a s rýchlym zotavením sa počítať nedá. Uviedla to v najnovšej správe nemecká centrálna banka, ktorá očakáva, že obmedzenia určené na zmiernenie šírenia nového koronavírusu zostanú v platnosti ešte nejaký čas.
Ekonomická aktivita v Nemecku sa prakticky zastavila po tom, ako vláda od polovice marca pristúpila k rozsiahlym opatreniam na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Aj keď v súčasnosti sa v Nemecku diskutuje o postupnom uvoľňovaní niektorých opatrení, podľa Bundesbank kľúčové obmedzenia zostanú aj naďalej v platnosti. "Je možné, že podstatné obmedzenia potrvajú až do obdobia, než bude dostupné medicínske riešenie problému, ako je vakcína. Z tohto dôvodu nepredpokladáme rýchle a výrazné zotavovanie ekonomiky," uviedla Bundesbank.