Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Prečo sa pokles cien plynu v Európe nepremieta do účtov pre domácnosti?

23. 1. 2023 Pokles veľkoobchodných cien plynu v Európe vyvolal špekulácie o konci energetickej krízy na kontinente. Účty spotrebiteľov za elektrinu a plyn však zostávajú vysoké, čo podporuje infláciu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou na burze TTF v Amsterdame klesla od začiatku tohto roka o 18 percent, pretože nezvyčajne teplé zimné počasie znižuje dopyt a podporuje hromadenie zásob. Plyn zlacnel o viac ako 80 percent od augusta 2022, keď jeho cenu vyhnali nahor obavy z nedostatku komodity počas zimy po obmedzení dodávok z Ruska.
Konflikt na Ukrajine podčiarkol veľkú závislosť Európy od ruského plynu. To prinútilo kontinent hľadať alternatívne zdroje a opatreniami na zlepšenie efektívnosti. Tento prístup spolu s miernymi zimnými teplotami umožnil európskym štátom vytvoriť si zásoby.
Zásoby plynu v Európe sa pohybujú na úrovni približne 82 percent kapacity skladovacích zariadení, oproti 50 percent pred rokom a sú tiež "výrazne nad" sezónnou normou 70 percent, uviedol analytik spoločnosti Mirabaud John Plassard.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Česku padol ďalší dodávateľ energií

19. 11. 2021 Energetická kríza si v Česku vyžiadala ďalšiu obeť. Po spoločnostiach Bohemia Energy, Kolibřík Energie a A-Plus končí ďalší dodávateľ energií, firma Ray Energy. Tá ukončenie činnosti oznámila v utorok 16. novembra. Ako uviedol portál e15.cz, ktorý sa odvolal na CNN Prima News, zákazníci však neprejdú automaticky k dodávateľom poslednej inštancie. Osloví ich firma SPP CZ, u ktorej Ray Energy zabezpečila svojim zákazníkom možnosť dodávok energií. Do piatka by mala poslať ponuku a zabezpečiť prevod odberného miesta.
"Stále sme verili, že sa nám súčasnú situáciu na energetickom trhu podarí prekonať. Čakali sme, že vo chvíli, keď do Európy začne prúdiť plyn z Ruska, začne sa energetický trh postupne stabilizovať. Naše predpoklady sa však nenaplnili," uviedli v liste zákazníkom majitelia Ray Energy Petr Soustružník a Iveta Bicková. Ako dodali, fungovanie za takto nepredvídateľných podmienok už pre nich nie je možné.
Ray Energy dodávala elektrinu takmer 2 500 zákazníkom a plyn zhruba 480 odberateľom. Spoločnosť sa tak radí medzi menších dodávateľov. Oznámenie o ukončení dodávok dostal OTE od spoločnosti v utorok v popoludňajších hodinách.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ekonomika Únie zrýchľuje. Slovensko je však na chvoste

17. 11. 2021 Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku vzrástla podľa sezónne prepočítaných údajov oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 2,1 percenta, čo je nepatrne viac ako v druhom štvrťroku, kedy rast predstavoval dve percentá.
V spresnenej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad z konca októbra. Rast v eurozóne potom zrýchlil na 2,2 z predchádzajúcich 2,1 percenta.
Slovenská ekonomika si v treťom štvrťroku polepšila medziročne o 1,3 percenta, je to druhý najhorší výsledok z krajín Európskej únie. Horšie je na tom len Bulharsko s 0,4 percentným rastom.
V medziročnom porovnaní rast prudko spomalil, dôvodom sú ale najmä jednorazové dopady pandémie. Proti tretiemu štvrťroku vlani hrubý domáci produkt v krajinách Európskej únie vzrástol o 3,9 percenta, zatiaľ čo v druhom štvrťroku medziročné tempo rastu dosiahlo 13,7 percenta. Podobne rast za eurozónu spomalil na 3,7 z predchádzajúcich 14,2 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európske akcie dosiahli nový rekord

12. 11. 2021 Európske akcie uzavreli dnešné obchodovanie na rekorde predovšetkým vďaka ziskom ťažobných spoločností. Pre tie je dôležitá situácia v Číne, a preto sa im uľavilo, keď krachom ohrozený čínsky developerský gigant China Evergrande včas splatil úroky z úveru.
Paneurópsky akciový index STOXX 600 pridal 0,3 percenta na maximum 485,29 bodu. Samotný ťažobný sektor ťažil z rastu cien surovín, posilnil o 3,7 percenta, a zaznamenal tak svoj najlepší deň za posledné štyri mesiace.
Najvyšší zisk - 5,9 percenta - vykázal ťažiar Anglo American PLC po tom, čo konkurenčný ťažiar diamantov, ruská Alrosa, vykázal skokový zisk, a výrazne oživil celosvetový dopyt po diamantoch.
Vyšším ziskom ale bránili obavy z rastúcej globálnej inflácie. Tie posilnili stredajšie údaje zo Spojených štátov, kde sa miera inflácie v októbri zvýšila viac, než sa čakalo.
Podľa údajov spoločnosti Refinitiv stúpnu zisky firiem zahrnutých do STOXX 600 v treťom štvrťroku medziročne o 60,7 percenta na 104,4 miliardy eur, čo je vyšší odhad, než firma zverejnila pred týždňom.
Goldman Sachs zvýšila svoj 12-mesačný cieľ pre index STOXX 600 na 530 bodov z 520 bodov. Podľa tejto investičnej firmy sa európske podniky ukázali byť odolné voči zádrhom v dodávateľských reťazcoch.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Nová česká vláda nakročí smerom k euru

8. 11. 2021 Hoci možno budúca česká vláda koalícií Spolu a PirSTAN neprijme euro, predsa len do Bruselu z Prahy zaveje sviežejší vietor. Podľa informácií portálu Lidovky.cz je súčasťou koaličnej dohody, ktorú v utorok uzavrela pätica strán, výrazná novinka pre firmy.
Tie by mali získať možnosť viesť účtovníctvo a daňovú evidenciu v eurách, čo by uvítali najmä vývozcovia. Tí totiž s výnimkou miezd a energií platia väčšinu položiek v eurách. Všetko však musia preúčtovať, aby zistili, či sú vôbec v zisku alebo strate spôsobenej výkyvom kurzu.
„Viesť účtovníctvo v eurách, alebo všeobecne v takzvanej funkčnej mene, je pre mnohé podniky dobrá vec. Pomáha to veľa spoločnostiam, ktoré sú exportne alebo importne zamerané. Pokiaľ účtujete v korunách, lietajú vám tam stále kurzové rozdiely. Stále prepočítavate eurá na koruny. To potom ovplyvňuje aj výsledok hospodárenia,“ povedala Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradcov.
Sektor biznisu nápad kvituje. „Je to naša dlhodobá požiadavka, ktorá by mnohým firmám zjednodušila vykazovanie a znížila administratívnu záťaž,“ uviedol Radek Špicar, viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner