Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a život

Zákruta na ceste ešte neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Pravdepodobnosť, že urobíte neuveriteľne hlúpu a trápnu chybu, je priamo úmerná dôležitosti ľudí, ktorí na vás pozerajú.

Bez ohľadu na to, čo sa kazí, vždy to na prvý pohľad bude vyzerať v poriadku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Manželstvo je podnik

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Susedov trávnik sa nám vidí vždy zelenší ako náš. (Židovské príslovie)

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)
Murphyho vynálezy

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Nočnú lampu na slnečnú energiu ocení každý, kto hľadá pod lampou tmu.

Ak nemáte čas na sprchovanie, jednoducho sa obaľte izolepou a potom ju odmotajte – špina sa na ňu nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Kolíska práva

Dobromyseľnosť vyžaduje, aby sa urobilo, čo sa dohodlo.

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

(Myšlienky bez cla)

Obchodný deficit eurozóny klesol v novembri na 9-mesačné minimum

16. 1. 2023 Obchodný deficit eurozóny klesol v novembri na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov, keď vývoz rástol, zatiaľ čo dovoz zaznamenal pokles. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Obchodný schodok eurozóny dosiahol po úprave o sezónne vplyvy 15,2 miliardy eur, zatiaľ čo v októbri predstavoval 28,1 miliardy eur. Novembrový deficit je najnižší od februára, v ktorom dosiahol 12,4 miliardy eur.
Výsledky do veľkej miery ovplyvnil pokles dovozu v porovnaní s októbrom, ktorý predstavoval 3,8 percenta. Vývoz medzitým vzrástol o jedno percento. Na neupravenej báze dosiahol obchodný schodok eurozóny 11,7 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to znamená výrazný rast, keď v novembri 2021 dosiahol deficit 3,9 miliardy eur. V tomto prípade výsledky do veľkej miery ovplyvnili vysoké náklady na dovoz energií.
V porovnaní s novembrom predchádzajúceho roka vzrástol export eurozóny o 17,2 percenta. Dovoz sa však zvýšil o 20,2 percenta.
Od začiatku roka do konca novembra vzrástol vývoz z menového bloku medziročne o 18,9 percenta a dovoz sa zvýšil o 40,5 percenta. Výsledkom je obchodný deficit na úrovni 305,1 miliardy eur, zatiaľ čo za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka vykázala eurozóna obchodný prebytok 125 miliárd eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Českí senátori spochybňujú Lisabonskú zmluvu ako celok

30. 9. 2009 Sedemnásť českých senátorov podalo na Ústavný súd ČR novú sťažnosť na Lisabonskú zmluvu. Spochybňujú v nej ústavnosť Lisabonskej zmluvy ako celku, nielen jej časti, ako to bolo v prípade prvého podania, kde súd nekonštatoval nesúlad.
Vynesenie rozhodnutia môže Ústavnému súdu trvať až šiesť mesiacov. Český minister pre európske záležitosti tvrdí, že tento vývoj aspoň odstráni pochybnosti o tom, či je Lisabonská zmluva kompatibilná s českým ústavným poriadkom. Ak ústavný súd povie, že Lisabonská zmluva nie je protiústavná, prezidentovi Václavovi Klausovi by už nič nemalo brániť v podpise dokumentu. Český premiér priznal, že zo zahraničia cítiť rastúcu nervozitu.
(Zdroj: EURACTIV )

Intenzita zvuku v MP3 prehrávačoch bude limitovaná na 80 decibelov

30. 9. 2009 Nové MP3 prehrávače budú mať pravdepodobne limitovanú hlasitosť. Intenzita zvuku by v nich mala byť limitovaná na 80 decibelov. Výrobcovia by mali povinne upozorňovať zákazníkov, že si poškodia sluch, ak zvuk nestlmia.
Pritom niektoré MP3 môžu vylúdiť až 115 alebo 124 decibelov. Napriek tomu, že únosná hranica je oveľa nižšia. Hladiny hluku nad 80 a viac decibelov sú z hľadiska poškodenia sluchu škodlivé. Akútne vystavenie sluchu vysokým hladinám hluku - nad 120 decibelov – prekračuje mechanickú odolnosť ušných tkanív, čoho následkom dochádza k trvalému poškodeniu sluchu. Hladina zvuku nad 120 decibelov sa rovná hluku vydávanému lietadlu pri štarte. Návrh nových noriem v spolupráci s výrobcami prehrávačov by mali experti únie vypracovať v budúcom roku.
(Zdroj: SME)

Ratifikácia Lisabonskej zmluvy nemá „plán B“

28. 9. 2009 Ak ratifikácia Lisabonskej zmluvy zlyhá, EÚ už nemá žiaden „plán B“, povedali experti z európskych inštitúcií pre EurActiv. Tento týždeň bude rozhodujúci – v utorok o zmluve rozhoduje český Senát, v piatok sa v Írsku koná opakované referendum.
Podľa nemenovaných zdrojov európski lídri diskutovali o najvhodnejšej taktike pred blížiacim sa írskym referendom a rozhodovaním v Poľsku a Českej republike. Svoj obmedzený vplyv si však uvedomujú. Ak by sa čo len v jednej z týchto krajín zmluvu nepodarilo ratifikovať, inštitucionálna reforma sa zabrzdí na celé roky. Lídrov znepokojuje možnosť zdržania ratifikácie zmluvy, o „pláne B“ však nediskutovali, ani ho nepovažujú za mysliteľný. Každý z lídrov má nejaké myšlienky, pre každého by však boli špekulácie úplne absurdné. Pozícia je v tomto momente taká, že ak sa na český Ústavný súd posunie 29. septembra druhé odvolanie, prezident Klaus má dôvod nepodpísať to, pokiaľ nie je odvolanie vyriešené.“ V utorok sa má rozhodnúť, či český Ústavný súd začne druhú odvolaciu procedúru o konformite Lisabonskej zmluvy s českou ústavou, na žiadosť skupiny euroskeptických senátorov. Predseda Ústavného súdu naznačil, že čisto z procedurálnych dôvodov tento proces bude trvať minimálne tri mesiace: môže trvať aj šesť mesiacov. Dovtedy by sa v Británii mohli konať voľby, kde konzervatívny líder David Cameron sľúbil zorganizovanie referenda, ktoré s najvyššou pravdepodobnosťou zmluvu odmietne. Aj keď „plán B“ neexistuje, ak v Írsku zvíťazia podporovatelia zmluvy, EÚ bude na Václava Klausa tlačiť, aby ju podpísal. Niektorí experti považujú Klausa za hlavný rizikový faktor v snahe o ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Podľa nich V. Klaus naznačil, že je skôr ochotný a pripravený robiť problémy. Poľský prezident Lech Kaczynski sa drží pri zemi, aj politická situácia v krajine je stabilnejšia. V Českej republike sa Václav Klaus cíti silný, pretože vládne koalície v krajine boli v poslednom čase skôr slabé. Ak Íri v referende Lisabonskú zmluvu v piatok schvália, existuje stratégia ako Českej republike ukázať, že byť izolovaným v Európe je drahé. Právny mechanizmus, ktorý by mohol prinútiť krajinu niečo ratifikovať, samozrejme neexistuje. Českého prezidenta, ktorý odmieta svojím podpisom zmluvu uzavrieť, môže „zahnať do kúta“ len tlak českej spoločnosti. Z právneho hľadiska možno pracovať len s faktom, že Viedenská konvencia o práve zmlúv hovorí, že ak podpíšete zmluvu, máte povinnosť urobiť všetko, čo je možné, aby bola zmluva ratifikovaná. Experti však odmietajú myšlienku vytvorenia „jadra Európy“ z krajín, ktoré chcú pokračovať v integrácii. Na vytvorenie alternatívnej „jadrovej“ Európskej únie, ako to navrhol nedávno taliansky premiér Berlusconi, ale ešte pred ním mnohé iné rešpektované a váženejšie osobnosti, nástroje neexistujú. 29. septembra sa teda rozhodne, či sa český Ústavný súd začne zaoberať druhým odvolaním. 2. októbra sa v Írsku uskutoční druhé referendum o Lisabonskej zmluve.
(Zdroj: EURACTIV)

Čína a India môžu do roku 2025 predbehnúť Európu a USA vo výskume a vývoji

28. 9. 2009 Tvrdí to európska pracovná skupina skúmajúca trendy v tejto oblasti. Čína a India budú ovládať asi 20 % svetových investícií do výskumu, čo je viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti.
Tvrdí sa to v správe „The World in 2025“, ktorá má podnadpis „Rastúca Ázia a sociálne-ekologická tranzícia“. Správa bola financovaná 7. rámcovým programom pre výskum a vývoj (7RP). Podľa nej sa Ázia stane hlavnou destináciou pre firemné investície do výskumu a vývoja. Správa avizuje, že sa súčasný trend "úniku mozgov" - odchodu perspektívnych vedcov a výskumníkov z periférnych krajín na inštitúty a univerzity anglo-saského sveta - zmení na výváženejšiu cirkuláciu mladých výskumníkov medzi rozličnými regiónmi sveta. V roku 2025 v zahraničí bude študovať 645 000 čínskych a 300 000 indických študentov, narásť má však aj počet študentov z EÚ v Číne. Správa nevyznieva pozitívne pre Európu, ktorej lídri proklamujú vytváranie "vedomostnej ekonomiky". V nových odvetviach, ako informačné technológie a biotechnológie, EÚ zrejme ešte viac zaostane za USA. Analýza predpovedá aj viac krízvých situácií. Dramatický nárast populácie v Ázii zvýši výrazne tlak na zdroje energie, vodu, potraviny a nerastné suroviny. Vážne environmentálne krízy hrozia Číne, a prehlbujúca sa sociálna nerovnosť zase bude spôsobovať sociálne problémy. Podľa expertnej skupiny rastúce napätie zvyšuje hrozbu konfliktov. V rokoch 2010 – 2020 , kedy nastanú „silné turbulencie“ bude najvyššie riziko vojen.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner