Nemecký zväz čaká s plynom bezproblémovú zimu
18. 11. 2022
Zásobovanie Nemecka plynom bude bezproblémové, ak nenastanú extrémne nízke teploty, čo je však podľa dlhodobých predpovedí nepravdepodobné. Dnes to vo svojom výhľade pre začínajúcu zimu uviedol nemecký zväz prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES. Aktuálne scenáre podľa INES tiež ukazujú, že Nemecko dokáže opätovne rozsiahlo naplniť svoje plynové zásobníky aj pred ďalšou zimou na prelome rokov 2023 a 2024. Nemecko tento týždeň oznámilo, že zásobníky naplnilo na 100 percent.
"To, že zásobníky plynu sú úplne naplnené, znamená, že nastávajúcu zimu dobre prečkáme," povedal dnes šéf INES Sebastian Bleschke. Poukázal síce na to, že nedostatok plynu v zime nemožno vylúčiť, ale vzhľadom na priaznivé dlhodobé predpovede počasia považuje zväz takýto vývoj za krajne nepravdepodobný.
Zväz INES vypracoval tri scenáre pre súčasnú aj nadchádzajúcu zimu. Jeden scenár vychádza z chladnej zimy v roku 2010, druhý z teplej v roku 2020 a tretí pracuje s údajmi z roku 2016 ako bežnými teplotami. Len pri predpovedi s veľmi chladnou zimou by Nemecko mohlo zaznamenať nedostatok plynu a už ku koncu januára by hrozilo vyprázdnenie zásobníkov. Aj tento pesimistický variant však očakáva opätovné rýchle plnenie zásobníkov pre zimu na prelome rokov 2023 a 2024. Obe priaznivejšie prognózy počítajú s tým, že nemecké zásobníky budú v júli, respektíve v auguste opäť plné.
Plnenie zásobníkov plynu pre ďalšiu sezónu bude podľa INES závisieť predovšetkým od dovozu skvapalneného zemného plynu. Nemecko tento týždeň vo Wilhelmshavene sprevádzkovalo svoje prvé prístavisko pre plávajúci terminál na LNG, ktorý by mal priplávať v decembri. Nemecko tiež plánuje rýchle sprevádzkovanie troch ďalších takýchto terminálov a na jeseň budúceho roka chce uviesť do prevádzky ešte piaty krát.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Kia Motors klesol zisk o takmer 60 percent
27. 4. 2020
Juhokórejská automobilka Kia Motors oznámila za prvý štvrťrok pokles čistého zisku takmer o 60 percent. Spoločnosť zároveň uviedla, že za druhý kvartál počíta v dôsledku pandémie nového koronavírusu ešte s výraznejším poklesom.
Kia v piatok informovala, že za tri mesiace do konca marca zaznamenala čistý zisk 266 miliárd wonov (200,48 milióna eur), čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znamená pokles o 59 percent. Zisk pred zdanením dosiahol 282 miliárd wonov, čo predstavuje pokles o 70,2 percenta. Klesol aj prevádzkový zisk, a to o 25,2 percenta takmer na 445 miliárd wonov. Bez započítania mimoriadnych položiek však prevádzkový zisk vzrástol o 42,3 percenta. Za výrazným poklesom zisku by mohli byť podľa portálu The Korea Herald náklady spojené so mzdovou dohodou s odbormi. Tržby totiž vzrástli približne o 17 percent na 14,57 bilióna wonov. Pod rast sa podpísali priaznivé kurzové vplyvy a rast predaja SUV, ako Telluride a Seltos, na americkom a indickom trhu. Napríklad predaj v USA sa zvýšil o 8,9 percenta. Celkovo však objem predaja na zahraničných trhoch klesol, a to o 2,6 percenta. Naopak, na domácom trhu predala firma v 1. kvartáli o 1,1 percenta viac áut.
Lídri EÚ chcú spoločný balík na záchranu ekonomík
24. 4. 2020
Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes poverili Európsku komisiu prípravou plánu na oživenie ekonomík, ktorý by mal poskytnúť potrebnú podporu krajinám a hospodárskym odvetviam zasiahnutým koronavírusovou krízou.
Po už štvrtej videokonferencii únijných lídrov to oznámil predseda Európskej rady Charles Michel. Na parametroch chystaného fondu oživenie sa však politici najmä kvôli rôznemu pohľadu na spoločný dlh nezhodli. Podľa Michela naproti tomu podporili skôr navrhnuté stimuly vo výške 540 miliárd eur, ktoré by mali krajiny začať využívať od júna. Politickí vodcovia tiež súhlasili s plánom EK na koordinované uvoľňovanie reštrikcií prijatých kvôli šíreniu pandémie.
Nemecká ekonomika je v hlbokej recesii
22. 4. 2020
Nemecká ekonomika sa nachádza v hlbokej recesii a s rýchlym zotavením sa počítať nedá. Uviedla to v najnovšej správe nemecká centrálna banka, ktorá očakáva, že obmedzenia určené na zmiernenie šírenia nového koronavírusu zostanú v platnosti ešte nejaký čas.
Ekonomická aktivita v Nemecku sa prakticky zastavila po tom, ako vláda od polovice marca pristúpila k rozsiahlym opatreniam na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Aj keď v súčasnosti sa v Nemecku diskutuje o postupnom uvoľňovaní niektorých opatrení, podľa Bundesbank kľúčové obmedzenia zostanú aj naďalej v platnosti. "Je možné, že podstatné obmedzenia potrvajú až do obdobia, než bude dostupné medicínske riešenie problému, ako je vakcína. Z tohto dôvodu nepredpokladáme rýchle a výrazné zotavovanie ekonomiky," uviedla Bundesbank.
Inflácia v eurozóne spomalila na polovicu
20. 4. 2020
Inflácia v eurozóne sa v marci spomalila, pričom oproti vývoju v marci minulého roka dosiahla polovičnú úroveň. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil konečné údaje. Tie potvrdili predbežný odhad z konca minulého mesiaca.
Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v marci medziročne o 0,7 percenta po februárovej miere inflácie na úrovni 1,2 percenta. Na porovnanie, v marci minulého roka dosiahla miera inflácie 1,4 percenta. Čo sa týka širšej Európskej únie, medziročná inflácia dosiahla v marci 1,2 percenta. Aj v tomto prípade sa tempo rastu spotrebiteľských cien spomalilo, keď vo februári vzrástli o 1,6 percenta. O 1,6 percenta sa spotrebiteľské ceny v EÚ zvýšili medziročne aj v marci minulého roka.