Nemecká ekonomika by sa mala nachádzať na prahu recesie
24. 10. 2022
Nemecká ekonomika sa zrejme nachádza na prahu recesie. Hospodársky rast podkopáva pretrvávajúca vysoká inflácia aj neistota okolo dodávok a cien energií. Vyplýva to z mesačnej správy, ktorú dnes zverejnila nemecká centrálna banka. Vysoké náklady na energie by podľa správy mohli spôsobiť pokles priemyselnej výroby. Prepad kúpnej sily domácností by potom mohol viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov.
Centrálna banka upozorňuje, že napätá situácia bude v najbližších mesiacoch panovať predovšetkým v oblasti zásobovania plynom, a to v dôsledku chýbajúcich dodávok z Ruska. Odborníci však podľa centrálnej banky nepredpokladajú, že v prípade dodávok plynu bude potrebné zaviesť prídelový systém.
"Vysoké náklady na energie však môžu mať podobný dopad a viesť k tomu, že sa najmä v priemysle zníži produkcia," upozorňujú.
Centrálna banka predpokladá, že inflácia by v Nemecku v nasledujúcich mesiacoch mohla zostať na dvojcifernej úrovni. V septembri medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien zrýchlilo na desať percent z augustových 7,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Nemecká vláda minulý týždeň v aktualizovanom výhľade predpovedala, že hospodársky rast v Nemecku tento rok pre energetickú krízu výrazne spomalí a dosiahne 1,4 percenta.
V budúcom roku potom očakáva pokles hrubého domáceho produktu, a to o 0,4 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Pokles produkcie zemiakov v EÚ
22. 3. 2011
Produkcia zemiakov v hlavných producentských krajinách v EÚ-5 (Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia) sa za rok 2010 odhaduje na úrovni 23,9 milióna ton.
V porovnaní s rokom 2009 to predstavuje zníženie o 4,8 %. Vyplýva to z februárovej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
Eurozóna bližšie k dani z transakcií
22. 3. 2011
Pravdepodobnosť zavedenia dane z finančných transakcií v eurozóne rastie. Po novom ju začal naplno podporovať aj doteraz veľmi skeptický šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean Claude-Juncker. Píše o tom denník Financial Times Deutschland.
Politici v súčasnosti rokujú o dani vo výške 0,1 až 0,5 % z obratu. Eurozóna by síce chcela, aby daň prijali všetky členské štáty G20, ale toto riešenie sa ukazuje ako nemožné. Juncker sa tak údajne vyslovil pre jednostranné zavedenie dane v rámci krajín platiacich európskou jednotnou menou, pričom tento návrh má podporu aj ďalších štátov.
Niektoré reaktory v EÚ vraj neprejdú
18. 3. 2011
Niektoré jadrové reaktory v Európe možno nesplnia najprísnejšiu časť záťažových testov, ktoré majú preveriť ich bezpečnosť.
Povedal to komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. Ministri energetiky EÚ sa kvôli otázke záťažových skúšok všetkých 143 reaktorov, ktoré teraz Európa využíva, majú zísť v pondelok. So slovami Günthera Oettingera, ale nesúhlasí tajomník francúzskeho ministra pre energetiku Eric Besson, ktorý si myslí, že prečo komisár neprišiel s tak závažnými informáciami skôr.
Syrové špeciality pod ochranou EÚ
16. 3. 2011
Slovensko má v bruselskom registri originálneho pôvodu potravín zapísané ďalšie tri tuzemské originály – Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Tekovský salámový syr.
Slovenskí producenti budú tak môcť na obal trojice tradičných výrobkov nalepiť ochrannú známku EÚ, pokiaľ aspoň jedna fáza výrobného procesu prebehne v regiónoch, ktoré sú indikované aj v názvoch týchto potravín. Slovensko už má na zozname spolu 13 výrobkov.