Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

Keď sa pokúsite pohnúť jednou vecou, zistíte, že je viazaná na celý vesmír.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákonník

Všetky cesty vedú niekam, ale ani jedna tam, kam práve chcete.

Čím viac dopravných prostriedkov máte na výber, tým horšie si vyberiete.

Ak sa môže naraz pokaziť niekoľko vecí, určite sa pokazí tá, ktorá spôsobí najväčšiu škodu.

(Murphyho zrnká II)
Človek a problémy

Nikdy nie ste v takom zlom postavení, aby ste sa nemohli ocitnúť v ešte horšom.

Problém je, že nové veci so sebou prinášajú nové problémy.

Dĺžka debaty o probléme je v obrátenom pomere k jeho zložitosti.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Na čo má človek rozum

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony a komentáre

Nezáleží na tom, či sa veci pokazia na začiatku, alebo na konci – výsledok je vždy rovnaký.

Je pekné, keď je niečo pekné, ale čo s tým, keď to nie je užitočné?

Na Slovensku nové Murphyho zákony znejú: Čo sa dá stransformovať, to sa stransformuje. Čo sa nedá stransformovať, to sa sprivatizuje. Čo sa nedá sprivatizovať, to sa vytuneluje. Čo sa nedá vytunelovať, to nestojí za reč. Čo nestojí za reč, to patrí do Fondu národného majetku.

(Murphyho zrnká II)

Nemecká ekonomika by sa mala nachádzať na prahu recesie

24. 10. 2022 Nemecká ekonomika sa zrejme nachádza na prahu recesie. Hospodársky rast podkopáva pretrvávajúca vysoká inflácia aj neistota okolo dodávok a cien energií. Vyplýva to z mesačnej správy, ktorú dnes zverejnila nemecká centrálna banka. Vysoké náklady na energie by podľa správy mohli spôsobiť pokles priemyselnej výroby. Prepad kúpnej sily domácností by potom mohol viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov.
Centrálna banka upozorňuje, že napätá situácia bude v najbližších mesiacoch panovať predovšetkým v oblasti zásobovania plynom, a to v dôsledku chýbajúcich dodávok z Ruska. Odborníci však podľa centrálnej banky nepredpokladajú, že v prípade dodávok plynu bude potrebné zaviesť prídelový systém.
"Vysoké náklady na energie však môžu mať podobný dopad a viesť k tomu, že sa najmä v priemysle zníži produkcia," upozorňujú.
Centrálna banka predpokladá, že inflácia by v Nemecku v nasledujúcich mesiacoch mohla zostať na dvojcifernej úrovni. V septembri medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien zrýchlilo na desať percent z augustových 7,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Nemecká vláda minulý týždeň v aktualizovanom výhľade predpovedala, že hospodársky rast v Nemecku tento rok pre energetickú krízu výrazne spomalí a dosiahne 1,4 percenta.
V budúcom roku potom očakáva pokles hrubého domáceho produktu, a to o 0,4 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zahraničný obchod EÚ v deficite

15. 4. 2011 Bilancia zahraničného obchodu eurozóny skončila vo februári s deficitom 1,5 miliardy eur, pričom rovnakom období minulého roka bol deficit v pluse 1,4 miliardy eur, informoval Eurostat.
Zahraničný obchod v celej EÚ skončil so schodkom 9,6 miliardy eur, o rok predtým to bolo 7,5 miliardy eur. V januári v eurozóne zahraničný obchod bol v deficite 15,6 miliardy eur proti -10,4 miliardy eur v januári 2010. V celej EÚ v januári skončil v mínuse 30,2 miliardy eur, pričom rok predtým bol v zápore 23,4 miliardy eur. Ročná miera inflácie v eurozóne v marci bola 2,7 %.

Slovenské hospodárstvo porastie rýchlejšie ako eurozóna

13. 4. 2011 Najnovšia prognóza Medzinárodného menového fondu uvádza, že Slovenská ekonomika by mala v tomto aj budúcom roku rásť rýchlejšie, ako bude priemerný rast za celú eurozónu.
Vo svojej prognóze MMF očakáva, že rast eurozóny sa v tomto roku bude pohybovať na úrovni 1,6 %, a v budúcom roku na 1,7 %. Podľa MMF ale vývoj v krajinách platiacich eurom môže ohroziť pokračujúce napätie v bankovom sektore. Brusel by sa mal teda sústrediť najmä na posilnenie dôveryhodnosti bankových inštitúcií.

EK stiahla žalobu proti Slovensku

11. 4. 2011 Komisia Európskeho spoločenstva stiahla žalobu na Slovenskú republiku, vo veci neprijatia národnej stratégie pre redukciu biologicky odbúrateľného odpadu. Žalobu na Súdny dvor EÚ proti Slovensku podala Európska komisia v máji 2010.
Slovenku hrozila pokuta vo výške 725 -tisíc eur. Od roku 2013 by sa mal zvýšiť podiel obcí, v ktorých sa bude separovať biologicky rozložiteľný odpad. Podľa plánov envirorezortu by sa do kompostovania malo zapojiť 40 % obcí. Bioodpad tvorí podľa posledných štúdií Európskej únie 40 % z celkovej produkcie komunálnych odpadov, čo predstavuje asi 60 miliónov ton ročne.

Najviac ochranných známok má EÚ, Čína jej ale dýcha na chrbát

7. 4. 2011 Európska únia podala v roku 2010 najviac žiadostí o ochrannú známku, vyplýva to zo správy Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).
Do prvej pätice vpustili iba USA a Čínu spolu s Japonskom a Ruskom. Počet žiadostí reflektuje zotavenie z globálnej finančnej a ekonomickej krízy rokov 2008-2009. Kým v roku 2009 žiadosti poklesli o 16 %, v roku 2010 sa zvýšili o 12,8 %. Predstavitelia WIPO tvrdia, že žiadosti o ochranné známky odrážajú predstavenie nových produktov a služieb na trhu, a reagujú aj na hospodárske cykly.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner