Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veci sa kazia

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

(Murphyho zrnká II)
Človek a spoločnosť

Jediná naozajstná voľba, ktorá vám zostane po príchode na svet, je voľba medzi zlým a ešte horším.

Je lepšie byť živým šakalom, ako mŕtvym levom. Najlepšie je byť živým levom. A obyčajne aj ľahšie.

Býky nevyhrávajú. Aj býčie zápasy vyhrávajú ľudia. Ľudia nevyhrávajú ľudské spory. Tie vyhrávajú právnici.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek očami klasikov

Dať sa oklamať raz je nepríjemné, dva razy hlúpe a tri razy až hanebné.

Múdry človek netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.

Tak ako vlna, ktorá sa preliala pomimo, sa znova nevráti, ani hodina, ktorá sa minula.

(Myšlienky bez cla)
Život je obchod

Dobrý nápad je hodný groš. Za zlý nápad sa, bohužiaľ, platí oveľa viac To vie každý. Čo však vie málokto, je rozpoznať dobrý nápad od zlého. Na to existujú len dve metódy: metóda dobrého nosa a metód pokusov a omylov. Tá prvá je výsadou pár vyvolených, no a druhá zostala pre všetkých ostatných.

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)

Monitorovaniu bánk v eurozóne chce tak ECB predísť riziku finančných kríz.

27. 7. 2023 Európska centrálna banka (ECB) bude častejšie monitorovať likviditu bánk v eurozóne, aby znížila riziko budúcej finančnej krízy. Uviedol to predseda Rady pre dohľad ECB Andrea Enria. TASR správu prevzala z AFP.
„Od septembra sme sa rozhodli posielať bankám žiadosť o informácie na týždennej báze, aby sme mali k dispozícii najnovšie údaje, ktoré nám umožnia lepšie sledovať vývoj likvidity,“ povedal v rozhovore, ktorý bol uverejnený na stránke ECB.
Spresnil, že banky budú s väčšou frekvenciou posielať informácie o likvidite, ktoré teraz poskytujú raz za mesiac. To by malo umožniť lepšiu kontrolu vývoja „najlikvidnejších aktív a pasív, ako sú vklady“.
Obávajú sa finančnej krízy
K zmene dochádza po bankrote regionálnych bánk v USA v marci 2023, po ktorom nasledoval pád švajčiarskej Credit Suisse, čo vyvolalo obavy z globálnej finančnej krízy.
Opatrenie je reakciou na júnové odporúčanie Európskeho orgánu pre bankovníctvo (ABE). Európska únia koncom júna prijala tiež nové prísnejšie nariadenia o bankách, aby sa vyhla opakovaniu finančnej krízy z roku 2008...

(Zdroj: aktuality.sk)

Kríza je hrozbou pre jednotu Európskej únie

23. 2. 2009 Rozšírovanie Európskej únie na východ bolo podľa komisára pre rozširovanie politickým a ekonomickým úspechom. Prispelo k stabilite a podpore demokracie a vlády zákona v Európe.

Zvýšil sa životný štandard v nových členských štátoch a zároveň sa vytvorili príležitosti pre export a investície pre staré členské štáty.  Rozširovania únie nebolo  na úkor starých členských krajín. Hrozbou pre jednotu únie však môže byť hospodárska recesia.
Ekonomický pokles v "dvadsaťsedmičke" je totiž sprevádzaný protekcionistickými tendenciami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na výhody, ktoré ponúka jednotný trh.
Komisár pre menové záležitosti sa domnieva, že kríza by nemala zatieniť úspech, ktorý dosiahla EÚ ako celok. Spoločnými silami bude možné nájsť aj riešenie globálnych problémov ako sú klimatické zmeny alebo nové medzinárodné pravidlá finančníctva.
Kríza by nemala ohroziť ďalšie rozširovanie EÚ tak ako bolo plánované a nemala by sa stať výhovorkou pre spomalenie a zastavenie procesu rozširovania EÚ.
(Zdroj: EURACTIV)

Lichtenštajnsko imidž daňového raja nechce

20. 2. 2009 Rozhodlo sa spolupracovať s OECD, aby sa povesti daňového raja zbavilo. OECD totiž Lichtenštanjsko zaradilo na čiernu listinu nespolupracujúcich krajín.
Okrem neho na listine ešte figuruje Monako a Andorra. Kniežatstvo sa rozhodlo užšie spolupracovať s Európskou komisiou v boji proti daňovým podvodom. 
(Zdroj: EURACTIV)

Európska komisia pochválila Slovensko za vnútorný trh

20. 2. 2009 Európska komisia pozitívne hodnotí Slovensko za prijímanie európskych smerníc z oblasti vnútorného trhu. Spomedzi európskej dvadsaťsedmičky sa umiestnilo na treťom mieste
Dobrú bilanciu má päť ďalších štátov - Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko a Holandsko. Česi sa ocitli na šiestom mieste od konca. Najhorší sú Dáni.
(Zdroj: HNONLINE)

USA a Európa chcú spoločne bojovať proti daňovým rajom

20. 2. 2009 Pre spoločný postup sa dohodli mocnosti G20. Krajiny, ktoré ponúkajú nižšie alebo takmer žiadne daňové zaťaženie pre podnikateľov, bankárov a vôbec ľudí s mimoriadne vysokými príjmami, odčerpávajú z iných štátov miliardy.
Svet by preto mal prijať opatrenia voči tým, ktorí pravidlá nerešpektujú ako ostatní.   Aj keď daňové raje nikto nepovažuje za hlavnú a rozhodujúcu príčinu finančnej krízy, za jednu z príčin problémov určite áno. Ide o krajiny ako sú Kajmanské ostrovy, Panenské ostrovy, Barbados, Svätý Kryštof a Nevis, ale tiež napríklad Lichtenštajnsko či Švajčiarsko, Singapur, Seychely, Bahamy, Antigua,  ostrov Man, Svätý Vincenc a Grenadiny.
Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je potrebné  sprehľadniť systém, na základe ktorého štáty, umožňujúce výhodné alebo žiadne zdanenie, fungujú. Ide najmä o zabránenie daňovým  únikom.
Niektorí adresáti hrozieb už začali dávať  najavo, že možno nastávajú zlé časy.  Napríklad premiér Barbadosu  vyzval všetky štáty a ostrovy v Karibiku, aby prijali legislatívu, efektívne zabraňujúcu praniu špinavých peňazí.
Kritike už vychádza v ústrety aj Švajčiarsko. Najväčšia švajčiarska banka sľúbila, že zverejní mená klientov, ktorým pomohla skryť pred daňami peniaze na účtoch vo Švajčiarsku Lichtenštajnsku a inde.
Zrušiť daňové výhody sa rozhodol Zürich, čo zrejme povedie k odlivu mnohých "klientov" z tzv. zlatého pobrežia. Z 26 švajčiarskych kantónov je zatiaľ Zürich jediným, ktorý výhody pre majetných cudzincov zrušil.
(Zdroj: AKTUALNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner