Ministerstvá musia do septembra posúdiť schopnosť vyčerpať eurofondy
25. 6. 2021
Do konca septembra musia ministerstvá posúdiť svoju schopnosť vyčerpať eurofondy za programové obdobie 2014 - 2020 do konca roka 2023. Ak ministerstvá ako riadiace orgány zistia, že prostriedky nestihnú vyčerpať, musia vláde navrhnúť realokáciu do iných oblastí v rámci operačných programov. V stredu to povedala ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová.
„Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja (MIRRI) SR bude dohliadať na túto povinnosť. Zároveň, ako sankciu za nedostatočné čerpanie, bude MIRRI navrhovať zníženie alokácií zle čerpajúcim rezortom na nové programové obdobie 2021 - 2027,“ uviedla po rokovaní vlády Remišová.
Na stredajšie rokovanie vlády predkladali rezorty správu o stave čerpania vo svojich programoch.
Za čerpanie eurofondov sú na základe európskej legislatívy zodpovedné jednotlivé ministerstvá ako riadiace orgány. Je ich úlohou zabezpečiť, aby boli zdroje čerpané efektívne.
Predchádzajúca vláda čerpala k marcu 2020 eurofondy len na úrovni necelých 30 percent. Aby sa situácia zmenila, pripravilo MIRRI už päť balíkov zjednodušení eurofondových procesov a zjednotilo pravidlá verejného obstarávania, ktoré zrýchľujú čerpanie.
Už minulý rok sa vďaka tomu podarilo dosiahnuť, že žiadne peniaze z hlavných programov neprepadli. Z desiatich operačných programov má minimálne alokácie na tento rok v júni splnených už polovica.
Tento rok má však vláda ambíciu čerpanie oproti pôvodným plánom zrýchliť, aby sa zmenšil tlak na rezorty v rokoch 2022 a 2023.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Centrálna banka chce zlacniť úvery
18. 12. 2012
Banky napriek ustavičnému tlačeniu nových peňazí neposkytujú dostatočné množstvo úverov na rozhýbanie slabej európskej ekonomiky.
Peniaze si banky z obáv často radšej bez rizika strát ukladajú v bezpečnej Európskej centrálnej banke. Centrálna banka však chce peniaze vidieť radšej v ekonomike a tak zvažuje, že za uloženie peňazí budú komerčné banky platiť.
Pre bežných ľudí tento krok môže priniesť mierne zníženie úrokov z krátkodobých pôžičiek, vkladov, ale aj vyšší rast cien. Ak by Európska centrálna banka nakoniec pristúpila k záporným úrokovým sadzbám, stalo by sa tak po prvý raz v histórii eura.
Brusel schválil euromincu s Cyrilom a Metodom
14. 12. 2012
Minca so svätcami Cyrilom a Metodom bude vo forme, v akej bola pôvodne navrhnutá.
Je to definitívne schválené zo strany Európskej komisie. Minca bude vyrazená a bude cirkulovať v celej eurozóne.
Ministerstvo financií víta schválenie návrhu dvojeurovej mince so symbolikou príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so symbolmi svätožiare a kríža a je presvedčené, že budúca slovenská pamätná dvojeurová minca s Konštantínom a Metodom bude vhodným doplnením širokej palety európskych mincí a zároveň bude reprezentovať
prítomnosť Slovenska v eurozóne.
Únia sa dohodla na bankovom dohľade od marca 2014
13. 12. 2012
Ministri financií Európskej únie sa dohodli na vzniku jednotného bankového dohľadu, ktorý je základným kameňom bankovej únie.
Legislatíva k bankovej únii by mala byť dokončená vo februári 2013.
Na základe dohody by sa mal dozor vzťahovať na banky s aktívami presahujúcimi 30 miliárd eur, alebo tých, ktoré tvoria výrazný podiel na národnom bankovom trhu.
Supervízia je určená primárne pre eurozónu, ale ostatné štáty sa môžu pripojiť.
Brusel chce záruky pre zamestnanosť mladých
10. 12. 2012
Každý mladý človek do 25 rokov, ktorý sa ocitne na úrade práce, by mal dostať ponuku na prácu, zamestnanie alebo ďalšie vzdelávanie či preškolenie.
Zavedenie takzvanej záruky pre mladých, ktorá má mladým nezamestnaným zabezpečiť, aby sa ľahšie zamestnali, navrhla Európska komisia. Práve Slovensko patrí ku krajinám, na ktoré Brusel upozorňuje pre vysokú mieru nezamestnaných mladých ľudí. Podľa štatistík sa miera nezamestnanosti na Slovensku pohybuje okolo 30 percent, nezamestnaný je približne každý tretí mladý človek.