Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Veľký biznis Slovensko obchádza
8. 9. 2014
Česko, Poľsko, Maďarsko, ale aj Ukrajina. Každý z našich susedov sa môže pochváliť aspoň jednou spoločnosťou v desiatke najväčších firiem v strednej Európe. Kým Česko má v elitnej zostave rovno dve, Slovensko ani jednu. V rebríčku je zoradených 50 najväčších stredoeurópskych spoločností podľa tržieb. Spomedzi firiem pôsobiacich na Slovensku skončil najlepšie Volkswagen Slovakia, aj to až na 14. mieste. Kým Poliaci či Maďari rástli, Slovensko si, naopak, pohoršilo. Oproti vlaňajšku totiž vypadol jeden slovenský podnik z rebríčka – Železiarne Podbrezová.
Rusko pozná trest
5. 9. 2014
Moskva može stratiť peniaze aj futbal. Odstrihnutie ruských štátnych firiem od európskych peňazí, obmedzenie servisu pre ruské ropné spoločnosti či dokonca odobratie svetového futbalového šampionátu 2018 Rusku. Aj takto by mohla EÚ potrestať Kremeľ za jeho úlohu v ukrajinskom konflikte. Ak by to dnes Brusel odklepol, Slovensko by podľa zistení bolo ochotné niektoré z nich podporiť. No prijatie sankcií musí podporiť všetkých 28 členov EÚ.
Rusi nám plánujú zastaviť plyn
5. 9. 2014
Moskva Vám v zime zastaví plyn. Také varovanie vyslal včera ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk krajinám Európskej únie vrátane Slovenska.
Dnes však už, na rozdiel od roku 2009 môžeme počítať s dodávkami plynu cez Rakúsko a Česko. Na túto možnosť sa spolieha aj ministerstvo hospodárstva. „Slovensko je na prípadné pozastavenie dodávok energozdrojov pripravené,“ odkázala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.
Poľsku neprekáža nízky rast cien
4. 6. 2014
Poľská ekonomika smeruje nahor a nie je potrebné podporovať rast inflácie. Verí sa, že hrubý domáci produkt (HDP) porastie o približne 3,5 %.
V takom prípade nie je potrebné pracovať s infláciou, pretože by mala stúpnuť sama od seba.
Miera inflácie v Poľsku v apríli poklesla na 0,3 %. Cieľ poľskej centrálnej banky je vo výške 2,5 %. Belka však uznáva, že miera inflácie je skutočne nízka. Predstaviteľka poľskej centrálnej banky a taktiež Medzinárodný menový fond v máji uviedli, že zníženie úrokových sadzieb v Poľsku by mohlo byť potrebné, ak by ochaboval hospodársky rast a miera inflácie by bola nízka.