Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Ceny ropy mierne klesli
11. 10. 2016
Ropa dnes zmazala malú časť z predchádzajúcich ziskov a jej ceny po pondelkovom (10.10.) náraste o 3 percentá mierne klesli. Ale stále sa pohybujú blízko ročného maxima.
Dôvodom sú vyhliadky na dohodu členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruska o obmedzení ťažby. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa predával po 51,25 USD (45,92 eura). To je o 10 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 11 centov na 53,03 dolárov (47,5 eur) za barel.
zdroj: hnonline.sk
Zákon o dobrovoľných službách
5. 10. 2016
Dňa 20. 9. 2016 bol schválený nový zákon o dobrovoľných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu, ktorý ruší zákon o elektronickom podpise. Nový zákon prináša zmeny, podstatnú časť ktorých predstavuje zosúladenie postupov v poskytovaní dôveryhodných služieb a zabezpečení dohľadu, upravuje pôsobnosť úradu ako aj zodpovednosť za porušenie povinností.
Zákon okrem iného dopĺňa nariadenie eIDAS v častiach, ktoré sú zverené do výlučnej kompetencie členskému štátu tak, aby spolu s nariadením eIDAS tvorili ucelenú, prehľadnú a aplikovateľnú právnu úpravu. Cieľom je posilniť dôveru pri elektronických transakciách na vnútornom trhu vytvorením spoločného základu pre bezpečné elektronické interakcie medzi občanmi, podnikmi a orgánmi verejnej správy, čím sa zvýši účinnosť verejných a súkromných on-line služieb, elektronického podnikania a elektronického obchodu v Európskej únii .
Ceny ropy klesli, Irán zvyšuje produkciu
4. 10. 2016
Ceny ropy dnes klesli. Dôvodom je nárast jej vývozu z Iránu, a to v čase, keď sú trhy zaplavené ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), medzi ktorých patrí aj Irán, sa pritom minulý týždeň dohodli, že obmedzia svoju produkciu. Ale o konkrétnych číslach budú rokovať až v novembri. Informovala o tom agentúra Reuters.
Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa predával po 48,56 dolárov (43,22 eura). To je o 25 centov alebo 0,51 percent menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.
Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 21 centov na 50,68 dokárov (45,1 eur) za barel.
zdroj: hhonline.sk
Inflácia v eurozóne zrýchlila
30. 9. 2016
Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v septembri zrýchlil na 0,4 percenta z augustových 0,2 percent. Vyplýva to z prvého rýchleho odhadu, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Inflácia tak naďalej výrazne zaostáva za cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).
Ceny energií síce v septembri klesli, tempo ich poklesu však spomalilo na tri percentá z augustových 5,6 percenta. Ceny služieb, potravín, alkoholu a tabaku a priemyselných tovarov naopak rástli. Najviac sa zvýšili ceny v službách, a to o 1,2 percenta. Sektor služieb je najväčším sektorom ekonomiky eurozóny. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa najviac nestabilné ceny nespracovaných potravín a energií, predstavovala rovnako ako v auguste 0,8 percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku bola inflácia tiež na úrovni 0,8 percenta. Rýchly odhad Eurostatu nezahŕňa medzimesačné porovnanie ani žiadne ďalšie podrobnosti. Spresnenú správu s ďalšími údajmi zverejní Eurostat 17. októbra.
zdroj: hnonline.sk