Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Únia potvrdila zrušenie víz pre tri krajiny
8. 12. 2016
Európsky parlament a Rada EÚ, teda členské krajiny, dnes dopoludnia verejne oznámili svoju štvrtkovú zhodu na úpravách umožňujúcich ľahšie zastavenie bezvízových ciest pre občanov tretích krajín.
Novelizáciou pravidiel, ktoré existujú od roku 2013, štáty dvadsaťosmičky podmienili zrušením víz pre krátkodobé cesty občanov Ukrajiny, Gruzínska a Kosova. Zmeny, na ktorých tiež v súvislosti s úvahami o možnom budúcom zrušení víz pre občanov Turecka trvalo napríklad Nemecko, takzvaný "suspenzívny mechanizmus" posilňujú. Pre členské štáty bude jednoduchšie upozorniť na okolnosti, ktoré k pozastaveniu bezvízového cestovania môžu viesť. Európska komisia bude môcť tento krok tiež spustiť sama na základe vlastných zistení. Pozastavenie ciest bez víz sa bude môcť dotknúť len určitých kategórií občanov dotknutej tretej krajiny, uviedol v tlačovej správe Európsky parlament. Bezvízové cestovanie bude možné prerušiť najprv na deväť mesiacov, rozhodovací proces má byť navyše rýchlejší. V tejto dobe sa štáty a komisia budú snažiť urobiť nápravu stavu, ktorý k pozastaveniu viedol. Ak sa to nepodarí, bude možné predĺženie o ďalších 18 mesiacov. Komisia môže tiež navrhnúť presun dotknutej tretej krajiny späť medzi štáty, ktorých občania k cestám do EÚ víza potrebujú.
zdroj: hnonline.sk
Európske akcie posilňujú napriek poklesu talianskych bánk
6. 12. 2016
Európske akcie začali týždeň rastom napriek prepadu cien akcií talianskych bánk. Tie sa dostali pod tlak kvôli rozhodnutiu talianskeho premiéra Mattea Renziho odstúpiť z funkcie po neúspechu nedeľňajšieho referenda o reforme ústavy.
ndex akcií talianskych bánk krátko po začatí obchodovania strácali cez štyri percentá. Investori sa obávajú, že politická neistota naruší snahy o riešenie problémov s veľkým objemom nesplácaných úverov v talianskom bankovom systéme, napísala agentúra Reuters. Paneurópsky akciový index STOXX 600 si však pripisoval 1,2 percenta. Za jeho rastom stáli najmä ťažobné spoločnosti a firmy pôsobiace v zdravotníctve. Renzi, ktorý stojí na čele talianskej vlády necelé tri roky, obhajoval reformu ústavy ako nutnú pre zjednodušenie fungovania politického systému krajiny, ktorá od roku 1945 zažila viac ako 60 vlád. Reforma mala posilniť Poslaneckú snemovňu a výrazne obmedziť vplyv Senátu, ktorý mal okrem iného prísť o možnosť zvrhnúť vládu a o vplyv na blokovanie zákonov.
zdroj: hnonline.sk
Grécki námorníci štrajkujú
2. 12. 2016
Prevádzku trajektov v Grécku narušil dnes ďalší zo série štrajkov odborového zväzu námorníkov, ktorý potrvá 48 hodín. Trajekty medzi gréckymi ostrovmi nebudú premávať až do nedeľňajšieho rána. Mnohé ostrovy bez letísk tak až dovtedy zostanú odrezané od spojenia s pevninou aj od seba navzájom.
Námorníci protestujú proti vládnym plánom na zrušenie výrazných daňových úľav, ktoré boli doposiaľ spojené s ich profesiou. V súčasnosti odvádzajú štátu zhruba desať percent svojich príjmov, po novom by to mohlo byť až zhruba 55 percent. Podobný štrajk sa uskutočnil aj minulý týždeň. Panhelénska námorná federácia (PNO) namieta aj proti zmenám v dôchodkovom systéme, nútenému znižovaniu pracovných hodín a platov a rozšírenému zamestnávaniu načierno.
zdroj: hnonline.sk
Ruská ekonomika sa zotavuje
30. 11. 2016
Ruská ekonomika sa dostáva z recesie, tvrdí Medzinárodný menový fond (MMF). Jej hlavnými príčinami boli dva šoky, ktorými bol prepad cien ropy a medzinárodné sankcie po vojenskej intervencii na Ukrajine. Informovala o tom agentúra DPA.
MMF opäť zlepšil svoju prognózu vývoja ruskej ekonomiky pre rok 2016. Aktuálne počíta so znížením hrubého domáceho produktu (HDP) len o 0,6 percent, uviedol v utorok (29. 11.) Ernesto Ramirez Rigo, ktorý bol na čele tohtomesačnej delegácie fondu v Rusku. Ešte v októbri MMF počítal s poklesom ruského HDP o 0,8 percent a v júli o 1,2 percent. V roku 2017 MMF naďalej očakáva nárast ruskej ekonomiky o 1,1 percent. Podporiť by ju malo mierne zotavenie cien ropy.
zdroj: hnonline.sk