Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Koronakríza ohrozuje vyše 150-tisíc pracovných miest v textilnom priemysle
27. 7. 2020
Dôsledky koronakrízy ohrozujú v európskom textilnom a odevnom priemysle viac než 150-tisíc pracovných miest.
"Vychádzame z toho, že približne 13-tisíc firiem v Európe napriek rozsiahlym podporným opatreniam do konca roka 2021 zmizne, a tým je ohrozených zhruba 158.000 pracovných miest," zosumarizoval šéf poisťovateľa úverov Euler Hermes pre Nemecko Ron van het Hof výsledky ich najnovšej štúdie. Tržby európskeho textilného a odevného priemyslu by sa podľa Euler Hermes mali v dôsledku koronakrízy tento rok prepadnúť o 19 percent. Aj keď budúci rok sa tržby citeľne zotavia, podľa experta spoločnosti Auréliena Duthoita sa však na predkrízovú úroveň nedostanú pred rokom 2023.
Brusel chce uvoľniť pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získať kapitál na trhoch
27. 7. 2020
Európska komisia (EK) chce uvoľniť niektoré pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získavať čerstvý kapitál na trhoch. V piatok to povedal podpredseda EK Valdis Dombrovskis.
"Dnes navrhnuté cielené zmeny uľahčia našim firmám snahu získať potrebné financovanie investícií pre našu ekonomiku," povedal Dombrovskis. Dočasne sa majú uvoľniť napríklad pravidlá týkajúce sa prospektov pre kapitálový trh. Firmy, ktoré emitujú akcie alebo dlhopisy, v týchto dokumentoch informujú investorov o svojom podnikaní a svojej situácii. Po novom by sa mali skrátiť z niekoľkých stoviek strán len na 30 strán, aby sa ľahšie vytvárali, čítali a skúmali. To však má platiť len pre firmy, ktoré už predtým emitovali akcie alebo dlhopisy.
Emisná kauza: V Nemecku prehľadávajú kancelárie viacerých automobiliek
24. 7. 2020
Prokurátori vo Frankfurte nad Mohanom prehľadávajú kancelárie taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a ďalších firiem. Ide o súčasť medzinárodného vyšetrovania, ktoré sa týka podozrenia z manipulácie s výfukovými emisiami.
Príslušný softvér k manipulácii sa našiel v motoroch áut značiek Fiat, Alfa Romeo, Jeep a Iveco, uviedla dnes agentúra Reuters. Prvé tri uvedené značky spadajú pod FCA.
Kancelária prokurátora informovala, že sa vyšetrovanie zameriava na jednotlivcov v medzinárodnej automobilke a u medzinárodného výrobcu úžitkových vozidiel, bez FCA či Iveco priamo menovala. Medzinárodné vyšetrovanie koordinuje európska agentúra pre justičnú spoluprácu Eurojust.
Spomínaný softvér bol zistený v motoroch Multijet s obsahom 1,3 a 1,6 litra, ktoré sa používajú vo vozidlách značky Alfa Romeo, Jeep aj Fiat, a ďalej v dieselových motoroch, ktorými sú vybavené úžitkové vozidlá značiek Iveco a Fiat.
Aktivistka Thunbergová vyhrala v Portugalsku milión eur
22. 7. 2020
Porota Thunbergovú vybrala zo 136 nominovaných zo 46 krajín. Mladú Švédku vyzdvihla za to, že dokáže zmobilizovať mladú generáciu k boju proti klimatickým zmenám.
Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová venuje milión eur, ktorý v pondelok získala ako súčasť ocenenia v Portugalsku, organizáciám bojujúcim proti klimatickým zmenám a za ochranu prírody. Informovala o tom agentúra Reuters. Thunbergová sa v pondelok stala držiteľkou Gulbenkianovej ceny za ľudskosť, s ktorou je spojený finančný príspevok vo výške milióna eur, čo je viac, než dostávajú laureáti Nobelovej ceny, pripomenula agentúra AFP.