Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

(Murphyho zákony v bájkach)
Oheň a voda

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

(Zrnká úsmevu)
Život treba žiť

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

(Zrnká úsmevu)

Investori v eurozóne majú nižšiu dôveru v ekonomiku, rastú však ich očakávania

11. 10. 2023 K zlepšujúcim sa očakávaniam prispeli vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Investorom v eurozóne sa v októbri zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. Dôvodom sú obavy z recesie v regióne a najmä v Nemecku, kde je ekonomická situácia naďalej slabá. No zároveň sa objavil malý lúč nádeje v podobe zlepšujúcich sa očakávaní.
Prispeli k tomu vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, píše RTTNews. Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 20 štátoch menovej únie, v októbri 2023 znížil na -21,9 bodu z -21,5 bodu v septembri, uviedol inštitút. Prieskum sa uskutočnil medzi 5. a 7. októbrom a zúčastnilo sa na ňom 1222 investorov.
Anketa ďalej ukázala, že čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol na -16,8 bodu z -21 bodov pred mesiacom. Je to jeho najvyššia hodnota od apríla. Toto zvýšenie však ešte nenaznačuje obrat k lepšiemu, upozornil Sentix. Záporná hodnota indexu znamená totiž, že investori považujú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch za slabé.
Ale zároveň, čiastkový index súčasnej situácie v októbri klesol na -27 z -22 bodov v septembri. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od novembra 2022. To signalizuje, že tendencie k recesii v eurozóne naďalej pretrvávajú, uviedol Sentix.
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka sa medzitým v októbri zlepšila na -31,1 z -33,1 bodu v septembri. Ale Sentix poznamenal, že dvojbodový nárast indexu by sa nemal preceňovať, keďže situácia v najväčšej európskej ekonomike zostáva napätá a nachádza sa vo fáze recesie.
Svedčí o tom aj ďalší pokles indexu súčasnej ekonomickej situácie v Nemecku, už šiesty mesiac po sebe, a to zo septembrových -38,3 bodu na -39,5 bodu v októbri, čo je najmenšia hodnota od júla 2020. Index očakávaní sa však zvýšil na -22,3 z -27,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Európsky súdny dvor rieši spor medzi Google a Vuitton

18. 3. 2009 Spor medzi Vuitton a vyhľadávačom Google, ktorý obvinili z predávania kľúčových slov luxusných značiek tomu, kto dá najvyššiu ponuku, rieši Európsky súdny dvor.
Ide o dlhoročný spor, v ktorom LVMH (spoločnosť, ktorá zastrešuje Louis Vuitton) a iné luxusné značky obvinila Google z poškodzovania obchodnej značky predávaním kľúčových slov  tomu, kto ponúkol najviac. Užívatelia, ktorí vyhľadávajú luxusné produkty, sa potom dostávajú na stránky konkurentov alebo firiem, ktoré ponúkajú napodobeniny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
(Zdroj: EURACTIV)

OECD uvítala zmiernenie pravidiel o bankovom tajomstve

17. 3. 2009 Na stretnutí skupiny G20 v apríli v Londýne by mala OECD zverejniť list nespolupracujúcich daňových zón. Podľa OECD je zlepšenie výmeny informácií o daniach súčasťou širšej agendy, ktorá prispeje k transparentnosti a znovunadobudnutiu dôvery na finančných trhoch.
Po dosiahnutí dohody s Rakúskom, Luxemburskom a Švajčiarskom sa ostatné jurisdikcie s prísnymi pravidlami o bankovom tajomstve (najmä Monako) dostanú pod oveľa väčší tlak, aby pristúpili k podobnej reforme.
Pravidlá o bankovom tajomstve, ktoré umožňovali daňové úníky, zmiernili Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko pod vplyvom ostrej kritiky zo strany západných vlád. Výmena informácií garantuje spoluprácu so zahraničnými daňovými úradmi v prípadoch, keď existujú dôkazy o podvode.
Tieto krajiny prijmú  definíciu daňových únikov, ktorú používajú členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Majiteľov účtov, ktorí nie sú podozriví z daňových únikov, podľa asociácie švajčiarskych bankárov SBA zmena pravidiel neohrozí. Asociácia uisťuje, že automatická výmena informácií je vylúčená.
Na londýnskom summite G20 2. apríla sa očakáva zverejnenie "čiernej listiny" daňových podvodníkov, ktorú zostaví OECD. Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko veria, že sa na tejto listine neobjavia.
(Zdroj: EURACTIV)

Česká koruna posilňuje najrýchlejšie

16. 3. 2009 V piatok sa česká koruna posilnila na najsilnejšie hodnoty za posledné dva mesiace. Zatvárala na hodnote 26,60 koruny za euro.

Išlo o najrýchlejšie posilnenie zo všetkých svetových mien, ktoré sleduje agentúra Bloomberg. Pozitívna nálada sa prenáša na kurzy mien v regióne. Menám pomohlo aj rozhodnutie švajčiarskej centrálnej banky, ktorá sa vo štvrtok rozhodla znížiť základné úrokové sadzby a intervenovať v neprospech švajčiarskeho franku. Pre krajiny, ktoré majú dlhy vo frankoch, sú nižšie sadzby a slabšia švajčiarska mena dobrou správou.
Ďalší vývoj českej koruny a ostatných mien sa odhaduje ťažko. Vďaka uvoľnenejšej nálade a väčšej chuti do rizika majú ešte šancu sa posilniť, na druhej strane v ich neprospech hovoria stále zlé makroekonomické čísla, ktoré poukazujú na nepriaznivý dosah hospodárskej krízy na ekonomiky okolitých štátov.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci viac veria EÚ ako svojej vláde

16. 3. 2009 Vyplýva to z jesenného prieskumu Eurobarometer. Únii dôveruje 70 % občanov SR, kým slovenskej vláde 46 %. Podľa výskumu menej veria aj regionálnym "vládam". Dôvera Slovákov voči regionálnym a miestnym samosprávam je u Slovákov nižšia ako 50-percentný európsky priemer. Oproti susednému Rakúsku výrazne zaostáva. Tam samosprávam dôveruje 67 % percent ľudí.
Napriek tomu si 57 % občanov SR myslí, že pri rozhodovaní na európskej úrovni nie sú regionálne a miestne samosprávy braté dostatočne do úvahy. 
V porovnaní s nízkou mierou informovanosti v iných krajinách,  má však až 36 % opýtaných Slovákov aspoň minimálne informácie o Výbore regiónov, ktorý ako poradný orgánu EÚ zastupuje záujmy regiónov, miest a obcí v rozhodovaní o politikách EÚ. Informácie o tom, kto z regionálnych a miestnych zástupcov ich vo Výbore regiónov v Bruseli reprezentuje,  by privítalo až 75 % Slovákov. Informácie o dianí v EÚ práve od týchto zástupcov očakáva 27 % Slovákov.
Miestne a regionálne orgány zavádzajú do praxe v členských štátoch EÚ približne dve tretiny právnych predpisov EÚ. Výbor regiónov bol založený v roku 1994, aby poskytol zástupcom miestnych samospráv možnosť vyjadriť sa k obsahu týchto právnych predpisov. Každoročne výbor obsahuje päť kalendárnych zasadnutí, na ktorých 344 členov výboru prijíma stanoviská obsahujúce reakciu na legislatívne návrhy.
Ďalšie právomoci udeľuje Výboru regiónov Lisabonská zmluva. Ak vojde do praxe, Európsky parlament (EP) bude musieť požiadať o konzultáciu vo všetkých otázkach, ktoré sú dôležité pre regióny a mestá. Ak sa Výbor regiónov bude domnievať, že právny predpis EÚ nerešpektuje právomoci regionálnych alebo miestnych orgánov, bude môcť podať žalobu na európskom Súdnom dvore.
Výbor má vlastnú webovú stránku www.cor.europa.eu, na ktorej informuje o svojej práci.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Urban, Vanesa
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner