Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu
16. 9. 2022
Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.
Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla na nový rekord
1. 3. 2013
Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla v januári na nový rekord 11,9 %, keď sa počet nezamestnaných v priebehu mesiaca zvýšil o ďalších 201.000.
Nezamestnanosť rastie postupne už od polovice roku 2011 a v tomto trende bude pokračovať aj naďalej, keďže kríza v eurozóne sa neskončila. Európska komisia predpokladá, že tento rok vzrastie miera nezamestnanosti nad 12%.
Počet nezamestnaných v 17 krajinách eurozóny dosiahol v januári takmer 19 miliónov.
Najvyššia nezamestnanosť je v Grécku a Španielsku a najnižšia nezamestnanosť je v Rakúsku, Nemecku a Luxembursku .
V januári bolo v EÚ nezamestnaných okolo 26,2 milióna ľudí.
EÚ dá 144 miliónov eur na výskum vzácnych chorôb
28. 2. 2013
EK v rámci Medzinárodného dňa vzácnych chorôb uviedla, že vyčlenila 144 miliónov eur v rámci nového financovania pre 26 projektov zameraných na skúmanie vzácnych chorôb.
Výskum by mal prispieť k zlepšeniu zdravotných podmienok pre asi 30 miliónov Európanov, ktorí trpia nejakou formou choroby, ktorá sa vyskytuje iba zriedkavo.
Projekt podporovaný EK bude zahŕňať okolo 300 účastníkov z 29 rôznych európskych aj mimoeurópskych krajín.
Spolu 26 projektov, ktoré EK bude financovať, sa zameria najmä na menej známe kardiovaskulárne, metabolické a imunologické choroby.
Cieľom EK je do roku 2020 objaviť aspoň 200 nových účinných terapií a dokázať identifikovať väčšinu zo vzácnych onemocnení.
Únia chce obmedziť odmeny bankárov na maximálne dvojnásobok platu
28. 2. 2013
Odmeny bankárov nebudú môcť prekročiť výšku ročného platu.
Dvojnásobok dostanú, ak budú súhlasiť akcionári.
Predstavitelia EÚ odobrili balík finančných zákonov, medzi ktorými je aj zákon proti odmenám bankárov.
Zákonodarcovia, Komisia a zástupcovia vlád členských štátov súhlasili s tým, že odmeny bankárov nebudú môcť prekročiť výšku ich ročného platu.
Práce ubúda v exportných a zadlžených štátoch
27. 2. 2013
Európu trápi nezamestnanosť.
Potvrdila to jarná prognóza Európskej komisie, podľa ktorej by počet ľudí bez práce mal v EÚ stúpnuť tento rok na 11,1 percenta z vlaňajších 10,5 percenta. Najviac ľudí bez práce v EÚ za druhý polrok 2012 pribudlo v štátoch, ktoré trápia dlhy a sú nútené tvrdo šetriť.
Ide o Cyprus, Grécko, Slovinsko a Španielsko. Recesia v eurozóne zvyšuje viac nezamestnanosť aj v krajinách, ktoré sa spoliehajú na vývoz.
Napriek tomu nemecký rast nedokáže zastaviť zvyšovanie nezamestnanosti na Slovensku.