Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu
16. 9. 2022
Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.
Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
EÚ a Japonsko dohoda o voľnom obchode
12. 11. 2010
Európska únia a Japonsko budú pracovať na tom, aby začali rokovania o uvoľnení vzájomného obchodu.
Najvyšší činitelia Bruselu a Tokia sa dohodli, že rozhodnutie o začatí rozhovorov by malo padnúť budúci rok na summite EÚ a Japonska.
Japonské firmy vyzývajú vládu, aby zabezpečila viac obchodných dohôd, ktoré by podporili prístup ich elektroniky či automobilov na ďalšie trhy. Vedie ich k tomu najmä ostrá konkurencia Južnej Kórey, ktorá minulý mesiac podpísala s EÚ dohodu o voľnom obchode.
EÚ investuje do energetiky bilión eur
11. 11. 2010
Európska únia investuje v najbližších desiatich rokoch do energetiky bilión eur.
S takýmto číselným údajom prichádza Európska komisia v energetickej stratégii 2020. Hlavným cieľom je, aby žiadny členský štát nezostal energeticky izolovaný. Brusel navrhuje, aby energetické projekty, ktoré majú strategický význam pre európsku dvadsaťsedmičku, mohli ľahšie a rýchlejšie získať stavebné a ďalšie povolenia.
Spoločný patent EÚ znemožnilo Taliansko
11. 11. 2010
Rokovanie EÚ o spoločnom patente pravdepodobne definitívne skrachovalo.
Ministri, ktorí majú na starosti konkurencieschopnosť, sa v Bruseli priblížili dohode zrejme najviac za posledných 40 rokov, ale Taliansko nakoniec kompromis zablokovalo. Rokovanie skrachovalo na jazykových sporoch, pričom 26 členských štátov bolo ochotných sa zmieriť s tým, že patenty budú prekladané len do angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Tento návrh sa ale nepáčil Taliansku. Dohodou EÚ by priemysel ušetril náklady na patenty, ktoré sú v EÚ totiž približne 11x vyššia ako v USA a 13x vyššia než v Japonsku.
Írsko požiadalo EK o predĺženie bankových záruk
10. 11. 2010
Írsky minister financií požiadal Európsku komisiu o povolenie na predĺženie štátneho programu bankových garancií do júna budúceho roka.
Súčasný program bankových garancií, ktorý írska vláda zaviedla prvýkrát v septembri 2008, aby ochránila finančný systém krajiny pred kolapsom, má platnosť do konca tohto roka.