Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Manželstvo je podnik

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Susedov trávnik sa nám vidí vždy zelenší ako náš. (Židovské príslovie)

Napriek neodškriepiteľnému pokroku v emancipácii žien, vďaka ktorému už ženy vedia fajčiť ako muži, piť ako muži i nadávať ako muži, sa v jednom pokrok nepohol ani o krok dopredu: mladé dievča treba vydať, zatiaľ čo mladého muža vydávať netreba...

(Zrnká úsmevu)
Človek a úspech

To, že ste dnes mali pekelnú smolu, ešte neznamená, že zajtra budete mať svätý pokoj.

Čím viac robíte, tým menej máte.

Napriek tomu, že svet ide neustále dopredu, každý musí vždy začínať od začiatku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Mnoho je na svete mocného...

Každý má poznať svoje možnosti a rešpektovať ich vo veľkých i malých veciach. (Iuvenalis)

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Kto chce dôjsť k cieľu, ktorý si stanovil, nech neblúdi po mnohých cestách, ale nech sleduje cestu jedinú. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)
Manželstvo a rodina

Nemá zmysel hádať sa so ženou keď je unavená, alebo oddýchnutá.

Väčšina mladých mužov vymení neistú šancu stať sa slávnym za isté domáce papuče.

Zbojník vás oberie o peniaze, medveď o život a žena o oboje.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu

16. 9. 2022 Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

EÚ usiluje o dohľad nad energetickými investíciami

20. 7. 2009 Európska komisia má záujem viac monitorovať národné investície do energetickej infraštruktúry v kľúčových oblastiach. Patria k nim oblasti ako biopalivá, jadrová energia, plyn a zachytávanie a uskladňovanie CO2.


Komisia návrh nariadenia o povinnosti štátov oznamovať investičné projekty energetickej infraštruktúry  predstavila 16. júla. Komisár Piebalgs zdôraznil, že Únia by potrebovala práve tieto investície vzhľadom na záväzky EÚ v oblasti klímy.
Komisiu   zaujíma,  či sa investičné projekty stanú realitou včas na to, aby uspokojili budúci dopyt a naplnili energetické a klimatické ciele. Tento záujem je v čase, keď vážna finančná a hospodárska kríza spôsobuje škrty a meškanie energetických investícií a zvyšuje neistotu v budúcich energetických projektoch, pochopiteľný.  
EÚ v rámci plánu hospodárskej obnovy určila na investície do energetickej infraštruktúry 3,98 miliardy eur. Komisia však odhaduje, že na  zlepšenie elektrickej siete a výrobných kapacít bude potrebné investovať do roku 2030 investovať podstatne viac, a to až  jeden bilión eur, teda asi 250-krát viac. Ďalších 150 miliárd by malo smerovať do plynárenských sietí. Únia bude len tak bude schopná  reagovať na výzvy v oblasti bezpečnosti dodávok a klimatických zmien.
(Zdroj: EURACTIV)

V spore o kanadské víza Praha hľadá solidaritu EÚ

15. 7. 2009 Česko protestuje proti obnoveniu vízovej povinnosti pre svojich občanov cestujúcich do Kanady. Rozhodlo sa vyjednávať s kanadským veľvyslancom a členské štáty EÚ vyzýva k podpore v snahe o zvrátenie rozhodnutia.
Od zrušenia vízovej povinnosti v roku 2007, zaznamenala Kanada  takmer 3000 žiadostí o azyl zo strany českých občanov,  predovšetkým  Rómov. Väčšina Rómov sa podľa českých a kanadských médií odvolávala na strach z rastúceho extrémizmu vo svojej krajine.
Kanada, ktorá poskytuje azylantom  štedrý sociálny balíček tvrdí, že český exodus vyčerpáva jej kapacity a rozpočet imigračných služieb. Od včera (14. júla) sú tak  Česi cestujúci do Kanady  nútení ísť podať žiadosť do najbližšieho kanadského úradu pre víza, ktorý je vo Viedni.  

Český premiér je rozhodnutý povolať  svojho veľvyslanca v Kanade späť do Prahy, aby s ním konzultoval situáciu. Vláda sa okrem toho  dohodla, že i kanadskí diplomati a držitelia služobných pasov budú pri ceste do Českej republiky potrebovať víza.

Ako člen Európskej únie však Česko nesmie recipročne a individuálne zaviesť víza pre všetkých Kanaďanov, pretože musí rešpektovať politiku celého bloku EÚ, ktorý má s Kanadou dohodu o bezvízovom styku.

Českí diplomati preto chcú  začať rokovať s Európskou komisiou, ktorá by voči Kanade mohla zakročiť v priebehu troch mesiacov. Premiér Fischer vyhlásil, že za hromadný odchod Rómov môže kanadský azylový systém, ktorý je podľa neho veľmi náchylný k zneužívaniu.
(Zdroj: EURACTIV)

Hospodárska obnova Európy - investície do výskumu

14. 7. 2009 Od konca júla do polovice budúceho roku Európska komisia a podniky investujú 268 miliónov € na hospodársku obnovu Európy. Investície sú súčasťou plánu hospodárskej obnovy prijatého koncom minulého roku.
Prvé kolo výziev na predkladanie žiadostí o príspevok na výskumné projekty Európska komisia a podniky odštartovali  včera (13. júla).
Cieľom investovania je obnova a udržateľnosť európskeho hospodárstva založenom na znalostnej ekonomike. Prvé kolo iniciatívy bude trvať  od 30. júla do polovice roku 2010. V tomto období by sa  268 miliónov € malo investovať  v troch hlavných oblastiach:
1. Inovatívne  výrobné  technológie, materiály  a procesy, ktoré vyrobia viac pri menšej   spotreby materiálu a energie a nižšej produkcie odpadu.
2. Energeticky efektívne budovy, zefektívňovanie existujúcich stavieb, nových materiálov a stavebných techník.
3. Zelené autá,  inteligentné systémy prepravy, vrátane elektrifikácie ciest a mestskej dopravy a výskum hybridných technológií.

(Zdroj: EURACTIV)

Reforma Lisabonskej stratégie na škandinávsky spôsob

13. 7. 2009 Švédske predsedníctvo po stretnutí ministrov práce začalo vytvárať hlavné črty vlastnej ambicióznej reformy Lisabonskej agendy. Budúcnosť európskeho rastu a zamestnanosti chce naformulovať podľa škandinávskych línií.
Na podnet predsedníckej krajiny EÚ sa trikrát do roka koná neformálne zasadnutie Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľa (EPSCO). Záväzné rozhodnutia z tohto neformálneho stretnutia  sú potom prijímané na formálnych zasadnutiach  Európskej rady, ktoré sú štyrikrát ročne v Bruseli alebo Luxemburgu.

Európski ministri  zodpovední za zamestnanosť a sociálne otázky sa minulý týždeň stretli v Jönköpingu na úvodnom neformálnom zasadnutí Rady EPSCO.

Švédske predsedníctvo si za priority  v otázkach zamestnanosti a sociálnych záležitostí stanovilo dosiahnutie nasledovných cieľov:
1. Plnú  zamestnanosť a viac inklúzie na pracovnom trhu.
2. Propagáciu  zdravého životného štýlu medzi európskou starnúcou pracovnou silou, najmä prostredníctvom smernice o mobilite pacientov, rozvoja eHealth a pokroku pri farmaceutickom balíku.
3. Zdôrazňovanie významu rodovej rovnosti pre ekonomický rast a zamestnanosť.
V mnohých smeroch sa Švédi snažia  vytvoriť lisabonskú agendu na svoj obraz. Predsedníctvo vyzýva k „širokému konsenzu, že inklúzia na pracovnom trhu sa môže zvýšiť využitím nástrojov akými sú všeobecné princípy flexikurity a stratégie aktívnej inklúzie a rovnako prípravou na budúce pracovné miesta a zručnosti, vrátane celoživotného vzdelávania“.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner