Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu

16. 9. 2022 Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zdražovanie služieb separovaného zberu odpadov

22. 1. 2009 V dôsledku svetovej finančnej krízy dochádza aj k zdražovaniu služieb separovaného zberu odpadov. Klesajúce ceny druhotných surovín v čase finančnej krízy spôsobujú, že separácia a následný predaj triedeného odpadu sa stáva menej výnosným.
Odpoveďou na súčasné výkyvy je podľa Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie vytvorenie systému manažmentu odpadov z obalov, ktorý bude transparentný a udržateľný. Systém vydávania potvrdení o zbere a recyklácii by mal pomôcť vniesť do separovaného zberu viac finančnej rovnováhy. Znenie zákona, ktoré sa dostalo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR však nezlepší finančnú situáciu samospráv a bude znamenať návrat    k úplnému vyvážaniu odpadov na skládky a potlačeniu separovaného zberu odpadu.  
(Zdroj: EURACTIV)

Európske krajiny budú robiť zodpovednú štrukturálnu politiku

22. 1. 2009 Krajiny strednej a východnej Európy, ktoré finančná kríza zasiahla výraznejšie ako sa čakalo, sa po jej skončení opäť vydajú na dráhu silného rastu. Aby sa podobným ekonomickým otrasom v budúcnosti vyhli, musia znížiť svoju zadĺženosť a závisloť od vývozu.
Zhodli sa na tom účastníci ekonomickej konferencie Euromoney vo Viedni.  Jedným z krokov je okrem znižovania deficitu robenie zodpovednej štrukturálnej politiky. Odborníci sa zhodli, že po určitom čase stredo- a východoeurópsky región bude pokračovať v raste. Prijatie jednotnej európskej meny je dôvodom približovania sa k vyspelej Európe. Väčšina rakúskych spoločností  potrvrdila snahu zostať v regióne (tehelne Winergerger, rafinéria OMV, Erste bank, ktorá vlastní Slovenskú sporiteľňu, Vig  - materská firma poisťovne Kooperatíva).   Kroky na zmiernenie krízy - znižovanie rozpočtového deficitu - znižovanie závislosti od exportu - podpora domácej spotreby - zníženie zadĺženia krajín - stabilizácia bánk - zlepšenie regulácie a legislatívy  
(Zdroj: HNONLINE)

Rôzne formy rodičovskej dovolenky

21. 1. 2009 Výbor pre práva žien v Európskom parlamente zorganizoval verejné vypočutie na tému "Rodičovská dovolenka, otcovská a materská dovolenka". Reagoval tak na návrh zmeny európskej smernice upravujúcej túto oblasť.
Účastníci sa zhodli, že prípadná dlhšia materská dovolenka, ktorá by pre ženu znamenala dlhší čas mimo pracovného trhu si vyžaduje, aby sa pri dieťaťti striedali obaja rodičia. Podobne sa to deje vo Švédsku, ktoré je dávané v oblasti rovnosti pohlaví za vzor. Dokonca je tam možné, aby obaja rodičia zostali spolu s dieťaťom   v prvom roku jeho života.
 
(Zdroj: EURACTIV)

Implementácia záchranných plánov členských krajín EÚ

21. 1. 2009 Ministri financií na stretnutí Rady Ecofin diskutovali o opatreniach, ako zvrátiť zlé ekonomické prognózy na rok 2009. V centre pozornosti bola implementácia záchranných plánov jednotlivých členských krajín.
Svoje záchranné balíky predložilo Európskej komisii doteraz 18 krajín. Najväčší ekonomický stimul plánuje Nemecko, najdiskutovanejším bol britský návrh na ochranu bánk proti tzv. toxickým aktívam. Krajiny sa zatiaľ nezhodli, že britský model by mal byť vzorom pre Európu.   Európski ministri za hlavnú príčinu krízy označili krach na finančných trhoch a predpokladajú, že očakávaný negatívny vývoj ešte stále nedosiahol svoj vrchol.  
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner