Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a hlúposť

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo dokázať len to druhé.

Ani absolútna hlúposť neprinesie automaticky absolútne šťastie.

Tam, kde je hlúposť dostatočným vysvetlením, netreba hľadať iné vysvetlenia.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte. Hlavne vtedy, ak sa zdá, že vás nikto nepočúva.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Ak poznáš rozdiel medzi dobrou a zlou radou, nepotrebuješ rady.

Ak ste šéfom, potom hlasný krik je dobrou náhradou jasného zraku.

Skutočným cieľom každého rozhodovania nie je prijímať rozhodnutia, ale vyhýbať sa im.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)

Európska komisia predstavila balíček opatrení, ktorý má uľahčiť život podnikom

13. 9. 2023 Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti. Tie v posledných rokoch zasiahlo množstvo kríz, od pandémie COVID-19, cez vyššie náklady na energie spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine až po zvyšujúcu sa infláciu.
Jedným z hlavných predložených pravidiel je návrh nariadenia o oneskorených platbách v obchodných transakciách. Ten má pomôcť zaistiť, aby podniky získavali svoje peniaze včas. Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti.
Ako poznamenal server Politico, predstavenie balíčka úľav pre malé a stredné podniky bol jedným zo sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, o ktorom hovorila vo svojom minuloročnom prejave o stave Európskej únie. "Malé podniky by mali byť vďaka opatreniam vyplácané oveľa rýchlejšie, čo je dôležité najmä vzhľadom na to, že úrokové sadzby vyleteli nahor a iba 40 percent faktúr je zaplatených včas," dodal Politico. Podľa Európskej komisie súvisí každý štvrtý bankrot s tým, že nie sú včas platené faktúry.
Nariadení o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách rieši komisia oneskorenie platieb, čo je nekalá prax, ktorá ohrozuje peňažné toky malých a stredných podnikov a bráni konkurencieschopnosti, píše sa v tlačovej správe. Nové pravidlá zrušia smernicu z roku 2011 o oneskorených platbách a nahradia ju nariadením. Návrh zavádza prísnejšie limity pre zaplatenie, maximálne do 30 dní, odstraňuje nejasnosti a rieši právne medzery v súčasnej smernici.
Podpora malých a stredných podnikov je jednou z kľúčových oblastí politík Únie. Práve od týchto podnikov závisí dlhodobá prosperita EÚ. Zhruba 24 miliónov európskych malých a stredných podnikov totiž predstavuje 99 percent všetkých podnikov v súčasnej dvadsaťsedmičke. Tieto podniky tiež vytvárajú dve z troch pracovných miest a prispievajú aj k fungovaniu lokálnych ekonomík. Okolo 42 percent malých a stredných podnikov sa nachádza v malých mestách alebo na dedinách.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Taliansko zostáva hrozbou pre Európu

11. 6. 2018 Nový taliansky premiér Giuseppe Conte vo svojom úvodnom prejave potvrdil populistickú politiku novej vlády. Talianska vláda sa chce zameriavať na staré známe populistické riešenia ako navýšenie príjmov pre občanov, zníženie daní a ukončenie masovej imigrácie do Talianska.
Conte však v tomto prejave zároveň vyzval k silnejšej a férovejšej Európe ako jedinému spôsobu, ako predísť rozpadu tohto hospodárskeho celku. Pritom pred koncom EU kvôli interným rozporom už varoval minulý týždeň aj známy finančník George Soros. Prejav pred talianskym senátom bol zároveň aj akousi obhajobou, nakoľko večer nasledovalo hlasovanie o dôvere novému premiérovi. Conte má 53 rokov, je vyštudovaný právnik a nemá žiadnu politickú históriu ani skúsenosti. Program novej vlády výrazne kopíruje programy euroskeptických strán Hnutie piatich hviezd a Liga severu. Prvým a najdôležitejším cieľom je pre Conteho eliminácia rozdielov v ekonomickom raste medzi Talianskom a Európskou úniou. Na to chce použiť nové fiškálne stimuly v obrovskom rozsahu. Talianske dlhopisy na jeho prejav reagovali výpredajom a výnos dvojročného bondu sa znova dostal k jednému percentu. Desaťročný výnos prekonal štvordňovú sériu poklesov a vzrástol nad 2,65 percenta. Euro taktiež prepadlo a voči doláru sa zošmyklo naspäť pod 1,17. Medzinárodný menový fond tvrdí, že celková suma vo fiškálnom stimule by sa mala podľa odhadov vyšplhať až na 126 miliárd eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

Rozpočet EÚ: Mali sme mať až o tretinu menej

11. 6. 2018 Pre Slovensko je nový návrh rozpočtu Európskej únie sklamaním. Krajina má totiž na najbližších sedem rokov dostať o 1,5 miliardy menej ako v predchádzajúcom období. Dôvodom je fakt, že sa približujeme k stropu európskej životnej úrovne a nezamestnanosť je na historicky najnižších číslach. „Nechcem, aby nižší rozpočet brali krajiny, ktorých sa to týka, ako trest za úspech,“ vyjadrila sa eurokomisárka Věra Jourová, ktorá túto tému otvorila počas HNClubu.
Nový rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027 je ochudobnený o príspevok Veľkej Británie, ktorá európsku dvadsaťosmičku opúšťa. Aj to malo zásadný vplyv na jeho prerozdelenie. „Začnem dobrou správou. Krajiny ako Česko a Slovensko si ekonomicky neuveriteľne polepšili. Iba v prípade HDP to išlo nahor a myslím si, že je to do značnej miery aj vplyv európskych fondov,“ uviedla Jourová. Na Slovensku sa cez tieto fondy vyriešila napríklad časť infraštruktúry. Europoslankyňa zjednodušene vysvetlila, že ak je krajina chudobná, potrebuje eurofondy, ak je bohatá, nepotrebuje ich. A zlepšenie ekonomickej situácie spôsobilo ukrojenie z nového rozpočtu pre Slovensko. Hlavným kritériom pre výpočet finančnej injekcie je práve HDP a zamestnanosť. Podľa toho by Česká republika vo výpočte spadla až o 45 percent nižšie a Slovensko približne o 33 percent. „Toto sa mi nepáčilo a s Marošom Šefčovičom a ďalšími kolegami sme sa nad tým pozastavovali a bojovali za to, aby nový rozpočet nemal víťaza a porazeného,“ ozrejmila Jourová. Snahou eurokomisárky bolo, aby nenastala „šoková terapia“ pre krajiny, ktoré si za posledné roky ekonomickú situáciu zlepšili, a aby nižšia suma nebola vnímaná ako potrestanie za to, že sa nám darí.
(Zdroj: hnonline.sk)

EÚ bude pokutovať Google

7. 6. 2018 Európska komisia sa budúci mesiac chystá vymerať americkej internetovej spoločnosti Google pokutu za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobilné zariadenia. Informuje o tom na svojich internetových stránkach denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom.
Európska komisia už predvlani v apríli dospela k predbežnému záveru, že Google v súvislosti s operačným systémom Android porušuje európske antitrustové pravidlá. Google podľa Európskej komisie zaviedol pre výrobcov zariadení so systémom Android nezákonné podmienky, čím poškodil hospodársku súťaž a obmedzil spotrebiteľom možnosť výberu. Podľa denníka zatiaľ nie je jasné, akú vysokú pokutu firma dostane. Európska komisia môže vymerať pokutu vo výške až desiatich percent ročných tržieb podniku, čo v tomto prípade predstavuje približne 11 miliárd dolárov, píše Financial Times. Google dostal od Európskej komisie za zneužitie dominantného postavenia na trhu už koncom minulého júna pokutu 2,42 miliardy eur. Táto pokuta sa týkala obvinenia z apríla 2015, podľa ktorého Google vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastný produkt umožňujúci porovnávanie nákupných ponúk.
(Zdroj: hnonline.sk)

Telefonovanie do zahraničia bude lacnejšie

6. 6. 2018 Zástupcovia Európskeho parlamentu a krajín Európskej únie sa v noci na dnes dohodli na pravidlách, ktoré okrem iného zlacnia telefonovania do inej krajiny únie, možno už od budúceho mája.
Politická dohoda na podobe nového kódexu pre elektronické komunikácie je predovšetkým krokom v príprave pravidiel, ktoré majú úniu pripraviť na dobu sietí ďalšej generácie s vysokou rýchlosťou a širokým pokrytím. Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip výsledok vyjednávania ocenil. "Zvýši to prepojenie a konkurencieschopnosť Európy. Pokladáme základy rozvoja sietí piatej generácie (5G) v EÚ," poznamenal. Príslušné spektrum by malo byť k dispozícii na konci roka 2020. Roamingové poplatky pri volaní zo zahraničia boli zrušené už vlani. Nastala tak situácia, kedy telefonát cez hranicu rôznym smerom stál rôzne sumy. Nové pravidlá majú zabezpečiť aj dostupnosť spoľahlivého internetu, lepšiu ochranu spotrebiteľov vrátane možnosti kompenzácie pri ťažkostiach s prechodom medzi operátormi, a tiež napríklad zavádzajú európsky systém mobilného varovania. Teraz ich čaká ešte schválenie v europarlamente a v Rade EÚ. Potom budú mať štáty dva roky na to, aby pravidlá previedli do svojho vlastného práva.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner