Európska komisia navrhla zmeny trhu s elektrinou
15. 3. 2023
Vplyvu cenových výkyvov na obyvateľov a firmy má predísť povinné uzatváranie takzvaných rozdielových zmlúv pri verejnej podpore investícií do výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra.
Dodávatelia elektrickej energie budú mať povinnosť ponúkať klientom v Európskej únii rôzne varianty kontraktov, vrátane zmluvy s pevnou cenou elektriny. Mal by sa tiež zvýšiť podiel dlhodobých zmlúv prispievajúcich k cenovej stabilite. Počíta s tým návrh úpravy energetického trhu, ktorý dnes predstavila Európska komisia. Jej cieľom je predísť opakovaniu vlaňajšieho rekordného zdražovania elektriny. Vplyvu cenových výkyvov na obyvateľov a firmy má predísť povinné uzatváranie takzvaných rozdielových zmlúv pri verejnej podpore investícií do výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra. Tento krok by mal tiež znížiť vplyv ceny plynu na cenu elektriny bez toho, aby zmenil niektorými štátmi kritizovaný princíp jej tvorby. Aby návrh vstúpil do platnosti, musia ho schváliť členské štáty a Európsky parlament.
Európsky blok začal reformu trhu chystať vlani v lete, keď sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a ďalších faktorov zvýšili rekordne ceny plynu aj na ne naviazané ceny elektriny. Časť krajín vrátane Francúzska, Španielska či Grécka odvtedy presadzuje zmenu výpočtu cien elektriny a jej prispôsobenie rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov. Viaceré ďalšie štáty na čele s Nemeckom či Holandskom však hovoria len o krátkodobom cenovom výkyve a varujú pred výraznými zásahmi do trhu, ktorý dlhé roky fungoval.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Veľkoobchodné ceny v Nemecku ďalej rastú
15. 8. 2022
Veľkoobchodné ceny v Nemecku pokračovali v júli v raste, tempo rastu sa však tretí mesiac po sebe spomalilo. Napriek tomu rast cien v nemeckom veľkoobchode zotrval aj v júli na dvojcifernej úrovni. Informujeme o tom na základe správ serverov RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili najnovšie údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku sa v júli oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 19,5 percenta, oznámil v pondelok Destatis. V júni vzrástli o 21,2 percenta, v máji o 22,9 percenta a v apríli o 23,8 percenta, čo predstavovalo rekordné tempo rastu.
Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch aj v júli sa pod rast veľkoobchodných cien v najväčšej európskej ekonomike podpísali ceny tuhých palív. Ich rast dosiahol 92,9 percenta. Nasledovali ceny minerálnych olejov, ktoré vzrástli o 53,8 percenta, obilia a osív, ktoré sa zvýšili o 33,4 percenta a kovov a kovových rúd, ktoré vzrástli o 14,9 percenta.
V
Euro v piatok ráno stagnovalo a predávalo sa po 1,0321 USD
12. 8. 2022
Medziročná miera inflácie v USA sa v júli znížila na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta. To podporilo očakávania, že Fed by mohol spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb.
Spoločná európska mena na konci týždňa stagnovala. V piatok ráno sa predávala po 1,0321 USD, teda približne pri rovnakom kurze ako vo štvrtok 11. 8. večer.
Európska centrálna banka stanovila vo štvrtok popoludní referenčný kurz eura na 1,0338 (v stredu: 1,0252) USD/EUR.
Už v stredu 10. 8. mala výrazne negatívny vplyv na dolár správa o nečakane prudkom spomalení inflácie v USA, čo podporilo euro, ktorého kurz sa dostal nad 1,03 USD/EUR. Aktuálne sa spoločná európska mena pohybuje okolo tejto hranice.
Medziročná miera inflácie v USA sa v júli 2022 znížila na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta, ukázala stredajšia správa amerického ministerstva práce. To podporilo očakávania, že americká centrálna banka by mohla spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb.
V
Nemecko musí zabrániť nedostatku plynu
8. 8. 2022
Ľudia v Nemecku budú musieť kvôli klesajúcim dodávkam ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. Povedal to v rozhovore s listom Welt am Sonntag šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller. Ruský Gazprom znížil dodávky plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 percent kapacity. Zvýšil sa tak tlak na najväčšiu európsku ekonomiku, aby šetrila plyn na zimu.
Podľa Müllera možno v tomto prípade zabrániť nedostatku len v prípadoch, ak spotrebitelia znížia spotrebu aspoň o 20 percent. V ostatných scenároch hrozí nedostatok plynu v decembri alebo budú na konci nadchádzajúceho vykurovacieho obdobia nízke zásoby.
Podľa Müllera by Nemecko tiež malo znížiť vývoz plynu do susedných krajín o 20 percent a doviezť desať až 15 gigawatthodín plynu, aby sa vyhlo nedostatku. "Pokiaľ nebudeme veľa šetriť a nezískame žiadny ďalší plyn, budeme mať problém," vyhlásil.
Nemecko minulý mesiac zvýšilo svoj cieľ naplnenie zásobníkov plynu. Do prvého septembra chce mať zásobníky plné zo 75 percent a do prvého októbra z 85 percent. Do prvého novembra potom chce mať zásobníky plné z 95 percent. Krajina tiež predstavila opatrenia na úsporu energie.
V
EÚ smeruje k plným zásobníkom plynu
5. 8. 2022
Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Európska únia plánuje do prvého novembra naplniť zásobníky plynu na 80 percent kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe boli európske zásobníky naplnené k utorku druhého augusta na 70,54 percenta kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 percenta kapacity.
Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 percenta. "Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k prvému septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k prvému novembru," povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.
V