Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Vláda schválila stratégiu nakladania s bioodpadom
16. 12. 2010
Vláde sa podarilo schváliť Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov.
Slovensko by sa tak malo vyhnúť pokute 725 000 eur, ktorou pre chýbajúcu stratégiu hrozila Európska komisia.
EK: pokuta výrobcom za kartel
9. 12. 2010
Európska komisia rozhodla, že skupine výrobcov LCD obrazoviek udelí kvôli kartelom pokutu v celkovej výške 649 miliónov eur.
Na tlačovej konferencii to oznámil eurokomisár Joaquín Almunia. Pokuta bude ôsma najvyššia z tých, ktoré Európska komisia udelila skupinám firiem za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže. Kartel sa podľa Almunia týkal šiestich ázijských spoločností, ktoré sa spoločne dohadovali na cenách. Dohody oznámila juhokórejská firma Samsung Electronics a tým sa finančná sankciu vyhla.
EK chce normu pre trh s energiami
9. 12. 2010
Európska komisia chce v EÚ zaviesť jednotné pravidlá pre veľkoobchodné energetické trhy.
Návrh by mal podľa komisie brániť manipuláciám či zneužívanie neverejných interných firemných informácií pri obchodovaní s plynom či elektrinou. Hlavným cieľom je predovšetkým ochrana spotrebiteľov. Veľkoobchodné trhy sú totiž kľúčové pre stanovenie cien, ktoré nakoniec platia koncoví užívatelia.
Návrh dlhopisov EÚ nemá šancu
8. 12. 2010
Návrhy na zavedenie jedného dlhopisu pre všetky krajiny eurozóny, alebo navýšenie peňazí v záchrannom fonde eurozóny zatiaľ nemajú šancu.
Ukázalo to vyjadrenie ministrov financií krajín platiacich európskou jednotnou menou, ktorí rokovali v pondelok v Bruseli. Návrh nepodporila ani Európska komisia. Kvôli zavedeniu spoločných európskych dlhopisov, tzv.E-bondov, by sa museli meniť taktiež únijné zmluvy.