Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Slováci majú pozitívny postoj k rozširovaniu EÚ
1. 3. 2011
Obyvatelia Slovenska majú nadpriemerne pozitívny postoj k ďalšiemu rozširovaniu EÚ.
Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, podporuje ho 68 % populácie. Slováci sú však selektívni, pokiaľ ide o okruh štátov, ktoré by radi videli v únii. Najväčšiu podporu majú Švajčiarsko, Nórsko a Chorvátsko. Najnižšiu dostali Albánsko, Kosovo a Turecko.
Spotrebiteľská dôvera v EÚ rastie
18. 2. 2011
Spotrebiteľská dôvera v eurozóne i v celej Európskej únii sa vo februári zlepšila. Vyplýva to zo správy Európskej komisie.
Index dôvery pre eurozónu vo februári stúpol na mínus 9,9 bodu z revidovaných mínus 11,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index pre EÚ sa zvýšil na mínus 12,4 bodu z januárových mínus 12,6 bodu. Podľa analytikov je silný spotrebiteľský dopyt kľúčový pre udržateľný hospodársky rast v eurozóne. Úsporné opatrenia, ktoré veľa vlád z členských krajín EÚ zaviedlo, by však mohli mať na tento dopyt negatívny vplyv.
Dohoda o voľnom obchode EÚ s Južnou Kóreou
18. 2. 2011
Európsky parlament vo štvrtok definitívne schválil dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Južnou Kóreou.
Dohoda tak vstúpi do platnosti od júla tohto roka. Vďaka zmluve by sa mal zdvojnásobiť objem obchodnej výmeny medzi EÚ a Kóreou na približne 100 mld. eur ročne.
EK chce od Poľska, aby znížilo deficit na 3 % HDP
18. 2. 2011
Európska komisia opäť vyzvala Poľsko, aby do konca r.2012 stlačilo vysoký rozpočtový deficit na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Poľsko na to oznámilo, že na vykrytie deficitu neplánuje ďalšie zvyšovanie daní.